Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Punte spate Renault 19
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
costynel
stie cineva daca merge o punte spate de renault 19 hatchback pe un renault 19 chamade? unsure.gif
vepman_ro
Din ceea ce stiu eu da .
costynel
mersi fain,acum mai tre sa si gasesc o punte ok(sa fie bine si pentru cine o da si pentru mine!) smile.gif
uskatu
Salutare! Stie cineva daca se potriveste puntea spate de Megane1 (1998, motor 1.4) pe reno-ul meu 19 de 1.4 din '90?
mihai1677
Decat daca o iei cu totul, difera tamburii.
uskatu
QUOTE(mihai1677 @ 11 Jan 2011, 18:14)
Decat daca o iei cu totul, difera tamburii.
*


Inteleg, dar de pe megane 1, phase 1 se potriveste cu tamburii mei? Ala din 98 cred ca e phase2.
mr_bombastic_dma_r19
se schimba greu puntea spate? k trebuie neaparat sa o schimb! cum procedez? ce mai imi trebuie k piese?

tubu
puntea de r19 difera de cea de megane 1 acolo unde vin amortizoarele
uskatu
Nu mai inteleg nimic, se potriveste sau nu puntea spate de la vreun tip de megane1 la R19??? A facut cineva asta? Trebuie facute modificari?
dan_mar
Am probat o punte de megane I si difera tamburii si prinderea amortizoarelor. Deci nu se potriveste pe 19.

De schimbat nu e greu, eu am facut operatia singur.
Te asiguri ca puntea noua e completa sau muti oalele cu tamburii de pe brate cu totul de pe una pe alta.
Ai de desfacut 4 suruburi in sasiu, 2 la amortizoare, 2 conducte de frana si cablurile de la frana de mana.
Putina atentie la conductele de frana, nu lasa sa curga tot lichidul din ele, blindeaza-le cu aschii de lemn, altfel va fi mai mult de lucuru la aerisit.
Spor!
uskatu
Multumesc dan_mar, m-am lamurit, trebuie sa caut punte in stare buna de pe alt 19. Deci, daca are cineva punte spate in stare buna (repet...stare buna), sa-mi lase PM cu detalii! Multumesc.
dan_mar
Si eu eram oarecum in dubii, dar am luat-o de la o persoana de incredere si nu au fost probleme. Cea veche era cu 2 bari, asta noua e cu 4.
Daca e demontata de pe masina nu-ti poti da seama daca sta bine sau nu, poti doar verifica uzura in brate, respectiv rulmentii. Asa ca e de preferat sa o vezi pe masina inainte de a o cumpara.
A mea veche are uzura atat in brate cat si in bucsa din mijloc, o voi duce la fier vechi dupa ce o desfac sa vad cum arata in interior fusurile si rulmentii smile.gif
App, se poate recupera ceva de pe ea?
BiGBearRO
La R19 Hatchback merge pus de pe Megane I Hatchback (faza I), dar cu tot cu tamburi, conducte, etc
Am eu pe masina
Daniel_R19
Am eu Punte de r19 suna-ma daca te intereseaza 0763 105 106 Salut
shelby500
am o problema la un reanult 19 1988 1.7 . am schimbat puntea spate cu una second pt ca originala cedase . am schimbat-o si dupa o perioada destul de mare de timp am obsesrvat cum ma uitam din spate la masina ca unghiul de cadere la roata dreapta spate e negativ , presupun ca si aceasta a fost lovita .Problema e ca imi toceste cauciul plus ca daca vreau sa fac unghiul de directie la la vreun service nu o sal faca cum trebuie din cauza roti strimbe din spate.stie cineva e daca are bratul drept ca nu vreu toata puntea spate si daca e greu de schimbat .Intre timp am mai obs ceva cred ca puntea spate nu e de reanult 19 pt ca amortizoarele au bucsa care se prinde in brat jos mult mai mare ca la restul pe care leam vazut si surubul de prindere tot la fel diferit ca la alte modele re reanult 19 .
djalex_bolidu
am si eu o punte de r19 de vanzare. 0765808115
kristi79
As vrea sa schimb rulmentul de la jumatatea puntii si sa o ridic putin de spate.Poate sa-mi spuna si mie cineva daca se poate si daca se merita investitia sau este mai bine sa o schimb cu una sh.S-a discutat mult pe forum de aceasta problema dar nimeni nu a dat niciun raspuns concret!
shelby500
salutare!am si eu o intrebare. puntea spate se demonteza greu?si daca se potriveste puntea spate de la un reanult 1995 la 1988 .multunesc!
silviucri
nu se demonteaza greu ,are cateva suruburi care le desfaci dinauntru ,unde vine bancheta si suruburile la amortizoare,am eu punte,si da se potiveste de la 95 la 88
Cristi_C72
Salut. Am o intrebare daca masina [R19 hatchback ph1] e mai lasata de spate si putin mai ridicata de fata inseamna ca puntea e uzata sau ce ar avea? [nu era asa acum 1 an]
shelby500
dar la montarea puntii spate de la r19 1995 diseal la un 1988 benzina ce dificultati pot intimpina ?este diferenta la montare la conducte de frina sau la dimensiuile de prindere?mutumesc
gaby_linte
salut,am si eu o punte spate de r 19 ,daca te intereseaza, 200 lei cu amortizoare cu tot,daca vrei si nu sti te ajut eu sa o montam aici 0741906694 GABI
tynn
Are cineva o punte spate cu frane disc pt. R19?
shelby500
as vrea sa achizitionez un reanult 19 1995 pt dezmembrat si sa pun piese pe un reanult 19 1988 se potrivesc piesele de directie ,suspensie usi ,bord? nevoie urgent de raspuns .Multumesc!!
R19/16v
Da
balang
Am eu un reno din 95 de vanzare dak te intereseaza negociem
Daniel_R19
Ajutati-ma si pe mine..In special userul R19/16V daca ma poate ajuta;
Puntea spate de la un r19 1.8 16v Berlina ph2 se potriveste fara alte modificari la un r19 1.4 ph2 berlina ? are aceiasi prindere acelasi sistem ? Mentionez ca a mea e pe bare de torsiune..si are numai 1 nu 2..
tynn
Prinderea puntii pe caroseria masinii este aceeasi, insa ai de facut ceva modificari, cum ar fi: cablurile de frana de mana, conductele/futunele de frana, banuiesc ca si pompa centrala de frana ar trebui schimbata, amortizoarele spate. Si daca am mai omis/gresit ceva, ii las pe colegi sa adauge/corecteze.
Dupa cum s-a mai spus, 16V-ul fiind un model cu veleitati sportive, are multe modificari la capitolul frane/ suspensie/ tren rulare fata de R19 stock.
Daniel_R19
Eu iau un R19 16v numai ca nu are motor si vreau sa iau tot dupa el ce tine de amortizoare frane si punte spate...
AlexanderCarstoc
Daca tot schimbi puntea spate, sa schimbi si amotrizoarele fata, impreuna cu fuzetele. O sa ai o masina cu un balans ciudat si poate greu de controlat daca amesteci suspensiile.
R19/16v
Si basculele.
Daniel_R19
Se potrivesc fuzetele la planetarele care le am eu pe a mea ? am motor 1.4 ..Mai dati-mi cate un sfat ca nu stiu daca se potrivesc toate... In principiu vreau sa iau cam tot dupa 16v ala...sa o fac mai tapana pe a mea...Va multumesc !
tynn
Axul planetarei de 1.4 este mai subtire ca cel de la motorizarile 1.7, 1.8 benzina sau 1.9 diesel. Nu stiu in schimb daca axul canelat de la roata difera, dar tind sa cred ca e mai subtire si ala. Parerea mea e ca nu merita sa faci un 16V cu motor de 1.4 (mai ales daca e si Cleon), macar daca aveai un 1.7...
AlexanderCarstoc
QUOTE(R19/16v @ 16 Jul 2012, 16:18)
Si basculele.
*



In cazul asta nu trebuie sa schimbe si cadrul GMP? Bratele de 16V au bucse mai mari, nu cred ca mai incap bratele in locasele din cadru decat daca acesta este de 16V.
sony22
salut stii cineva ce se poate pune in loc de punte de r19 pe un renaul 19? ca nu gasesc punte. astept rasp
renault19tse
Salut
Dc mai asteptimax 1 luna iti dau eu o punte cu tamburi in stare excelenta
sony22
salut renault19tse cand e disponibila puntea? imi poti da un nr de tel un id de mes sa vb?
renault19tse
0742139609 Adi
puntea va fi disponibila in max 2 saptamani.
tot ce este in tamburi este schimbat, inclusiv sabotii de frana.
puntea a fost pe masina mea cea rosie si probabil ca ai vazut cum imi intretine eu masinile.
eu o vand pentru ca imi pun o punte cu discuri.
Suna-ma si vorbim.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.