Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbat pompa apa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
alex_maxx
salutare pompa mea de apa a inceput sa dea rateuri adica scartiaie grav si curge deci trebuie schimbata problema e in felul urmator nu se desfac suruburile am tras de ele incat aproape le-am rupt si nu vreau chestia asta le-am dat cu detoate sa se desfaca dar nimic (cred si yo ca au trecut anii peste ele)are vreo idee cineva ce sa le fac sau daca le rup daca stie cineva vreun atelier de strungarie unde sa refac gaurile si sa bag suruburi noi ?
ms si astept sfaturile dumneavoastra



ps locuiesc iin bucuresti
enache sorin
SALUT! Mare belea! Degeaba dai cu orice solutie,nu ajunge la filet. Daca poti incearca sa le mai strangi intai si dupa aceia sa incerci sa le desfaci. Daca s au rupt,asta e,desfale pe toate,scoate pompa,poti da gaura cu o masina de gaurit buna si cu un tarod bun rectifici gaurile. NU i ti trebuie mare meseriasi. Pacat ca esti prea departe de mine. BAFTA!
santo.cristian
Salut Alex_Maxx.Sfatul meu:inainte sa mai incerci sa stringi sau sa desfaci,dupa ce ai dat bineinteles radiatorul jos ca sa ai loc, ciocaneste cu un dorn de alama sau bronz (ca sa nu deformezi capetele la suruburi) in fiecare surub,uneori ajuta la degripare acest procedeu dar nu este obligatoriu,la desurubare inceaca prin socuri cu un cricket cu tubulara bine calibrata sau o inelara cotita calibrata.Daca totusi se rup ar mai fii o varianta:cu o pila sau un flex iei fata dreapta la surubul rupt,cu un cherner ascutit (punctator) dai semn pe mijloc,bine centrat si apoi sa dai o gaura prin surubul respectiv cu un spiral (se face un calcul,daca ai avut surub cu filet de 8 mm 8x8=64,adica un spiral de 6,4 sau 6,5 mm ca sa refaci filetul initial)Totodata trebuie sa stii precis cotele (lungimea) la fiecare surub ca sa te duci cu spiralul exact cit trebuie sa nu perforezi accidental blocul motor si sa dai de alte belele.Pe vremuri se gaseau de cumparat seturi de tarozi conici cu filet pe stinga (invers fata de sensul de stringere al surubului)special construiti pentru a scoate sububurile rupte de la chiulasa.Se dadea gaura ceva mai mica prin surubul rupt la nivelul chiulasei,se introducea acel tarod special si se scotea cu succes acel surub retezat,daca nu gaura prin el filet la aceeasi cota cu originalul sau o marime mai mare daca permitea materialul.Bine ar fii sa se ocupe cineva in cunostinta de cauza care a mai facut asa ceva,ca altfel sa nu-ti trebuiasca alt bloc motor;bafta multa,daca vrei ne putem auzi la un tel:0722194932 /0763693486,sint tot din Bucuresti,culmea ironiei ca si mie imi curge si eu cred ca tot asa o sa patesc,prin asa ceva a trecut si Tutu de pe forum
alex_maxx
eu azi mi-am schimbat si distributia si am vb si cu baiatul la care mi-a schimbat-o ca el a incercat sa dea si pompa jos si pana la urma o sa rupem suruburile scoatem pompa o sa tagem de ce o sa ramana si daca nu o sa le taiem si cu bormasina o sa mesterim acolo ca nu am altceva ce sa fac si tre sa o schimb neaparat ca nu bam chef sa ma lase in drum mai ales ca eu sunt maniac cu plecarile prin tara asta e sper ca intr-o saptamana sa o rezolv
ms de sfaturi si o sa revin cu detalii cand o sa o fac
santo.cristian
Poti sa incerci si altceva:la suruburile care nu vor sa se desfaca poti sa le tai capatinile cu un flex mic sau sa le polizezi in asa fel incit sa nu rupi suruburile,sa scoti pompa afara si sa picuri niste lichid de frina la baza suruburilor;lasi sa patrunda si sa incerci sa le apuci cit mai aproape de bloc ca sa fie tensionarea cit mai mica poata merge;bafta multa si sa ne tii la curent.
alex_maxx
apropo are cineva o pompa de apa buna ca am gasit una in magazin noua dar nu se potriveste si un pret daca se poate ms
enache sorin
SALUT! Incearca sa cauti pe comanda modelul tau. NU te complica cu SH. O parere!
XtreZz
si la mine sau rupt 5 suruburi la pompa de apa si sa dat filet cu tarod de 7 la loc acolo...si a iesit ok,nu am probleme...pe mine ma costat 130lei la 2068d.
madmaxhwz
da asa e ,la xtrezz s-au rupt 5 suruburi din 8 si le-am rezolvat cu tarod fara probleme
alex_maxx
azi mi-am luat pompa de apa 155ron noua mi s-a parut chiar ok mai ramane sa o montez ceea ce se va intampla sambata si intr-un final am gasit 3 metode de a scoate suruburile
1. sa pun doua piulite cu contra si sa incerc asa
2. daca nu merge prima sa incalzesc locul acolo bine si tot cu piulita sau cu un mox mare
3. sa tai suruburile si sa fac alte gauri ceea ce sper la care sa nu ajung
ideea e ca sambata o fac urat imi este sa demontez radiatorul ala si cu masca dar asta e urati-mi bafta ms:P
turbodxman
Bafta wink.gif
santo.cristian
Salut,multa bafta, daca mai ai nelamuriri pune intrebari inainte de a face vreo greseala!
turbodxman
...si nu uita, cand ceva nu merge apelezi la "indrumator" 053.gif

wink.gif
alex_maxx
salutare dupa cum am zis azi m-am apucat sa montez pompa de apa am reusit sa scot cele 3 suruburi prin contra cu piulita si incalvita zona dar a intervenit alta problema nu am gasit suruburile ca sa montez la loc pompa asa ca pauza la lucru
o sa ma duc maine sa caut suruburile prin targ la vitan sau dara cu mi-a zis taicamiu ca e un magazin pe la obor care nu stiu cum ii zice acum dar acolo luni
apropo suruburile sunt metric 7 si am nevoie de 6 si ideal ar fi fost 2 sa fi fost mai lungi si cu piulite in capat dar sa vad acum ce o sa gasesc
santo.cristian
Salut Alex Maxx,daca intradevar vrei sa gasesti toate formele,lungimile si modelele de suruburi intra intr-un magazin Hornbach (este unul la capatul Berceni-ului in aceeasi curte cu Selgrosul) sau ar mai fii Bricostore
enache sorin
SALUT! NU VREAU SA VA SUPAR,
DAR INCEARCA SA CAUTI SURUBURI TRATATE,NU CELE DE MAGAZIN,CUM SPUNE COLEGUL. NU MAI STIU CE DIMENSIUNI AU,INCEARCA SA PUI NISTE DIMENSIUNI POATE TE AJUTAM. BAFTA!
alex_maxx
am fost si la bricostore si la hornbach si nu au asa ceva pe acolo iar surubuile sunt cu cap de 11 metric 7 x40 mm sau 45 mm

14 Nov 2010, 14:25:
am uitat sa precizez as avea nevoie de 6 buc ms
turbodxman
@alex_maxx: Daca nu vei gasi sh incearca la un dealer Renault, poate mai gasesti noi. wink.gif
santo.cristian
Salut,o varianta mai buna zic eu daca nu gasesti deloc,cauta un atelier de strungarie si ti le face pe cotele respective si ceri si un otel tratat
mark2008bc
salutare,
am si eu probleme cu pompa de apa
imi curge pe la axul de la fulia pompei si imi arunca apa peste tot
am montat o alta pompa care o aveam montata pe alta masina si tot pe la axul de la fulie imi arunca
problema e ca nici una din pompe nu scartaie sau sa mearga greu si pe deasupra nu au nici joc in ax. Ma gandeam daca se pot reconditiona adica daca are vreun semering sa il schimb sau ceva de genu

tutu
alex_maxx : Pot sa-ti ofer 2 suruburi ( fara bani - ca intre colegi ), unul de 7 x 40 mm si altul de 7x 45 mm, macar sa ai de model pt. restul cate iti mai trebuie !

mark2008bc : incearca si ia legatura cu colegul nostru - cj98czh, el te poate ajuta cu ceva sfaturi ca sa schimbi doar semeringul de la pompa si sa iesi mai ieftin cu reparatia.

Altfel , daca va ajuta , am si eu un topic deschis acum vreo 2 ani , tot despre reparatia pompei de apa la Re 25, poate gasiti ceva util pe acolo.
cj98czh
mark2008bc - se poate rezolva daca cunosti un strungar bun ..

Se cumpara presutupa de Lada (asa m-a pus pe mine mesterul sa cer atunci) de la un magazin de piese auto ... si se poate schimba ...

Am facut operatiunea asta ata pt. R18 turbo cat si pt. R25 ...

La R25 pompa de apa de 2.2 injectie benzina este identica cu cea de 2068 TD de exemplu ...
alex_maxx
da dc atatea complicatii cu sa ceri pompa de nu stiu care sau presutuba dc nu cumperi de la un magazin care se ocupa de piese auto o pompa noua e 155 ron si termini balciul
pt tutu astept sa vina taicamiu mai tarziu de la munca sa vad daca mi-a facut rost de suruburi tinem legatura
cj98czh
Sunt perfect de acord ... in cazul meu nu am gasit atunci ... presuptupa a costat 10 ron, manopera a fost gratis .... pompa merge si acum ... dupa mai multe sute de mii de km .... deci?
alex_maxx
din pacate nu a gasit taicamiu gram de surub in tot oborul sad.gif
turbodxman
@alex_maxx: Intreaba la un dealer Renault.

cj98czh edit: este ultima data cand te mai joci .... se lasa cu pauza ... prima data am zis ca o iei dar nu am dat-o ... a doua oara nu glumesc .... incearca-ma te rog ... pauza de 20 zile direct!
R20
Salut
@alex_maxx; Ai fost la Google? blush.gif Da un search pentru "surub M7x40" si ai rezolvat problema... din primul link. Daca le vrei pe cele originale le gasesti la dezmembrari.
TCB
madmaxhwz
pt cj98czh:zi-mi si mie de ce model de lada se potriveste presetupa la reno 18?mersi {retine ca am avut 3 modele de 18 inclusiv turbo}

cj98czh
Lada Samara sau 1500, nu mai stiu exact ca au trecut ceva ani de atunci ... era un magazin care vindea predominant piese de Dacia si masini vechi ... stiu ca a costat 100.000 ROL pe vremea aia ... acu 4-5 ani....

L.E. scuze ... am editat prima data postul tau ... in loc sa dau Add Reply biggrin.gif
madmaxhwz
ok mersi,totusi mi se pare destul de ciudat sa se potriveasca de la lada,o sa ma interesez totusi
R19/16v
Eu am sters, si eu voi imparti sanctiunile.

Va reamintesc ca acest thread se afla intr-o arie tehnica a forumului!
Discutiile de orice alta natura nu isi au locul aici, prin urmare aveti 3 solutii pentru a evita viitoare sanctiuni:
a) respectati regulamentul
B) mutati discutia in aria corespunzatoare
c) mutati discutia pe PM

Recomand optiunea a).
mark2008bc
mi-am cumparat o pompa noua la 150 ron dotz si s-a rezolvat problema
oricum mersi de sfat ... am dat pompa veche unui strungar care zice ca orice se repara mai ales ca ca era pompa originala de la masina an de productie a pompei 1987 si masina e din 1988 a tinut 290 000 km eu zic ca si-a facut treaba
XtreZz
eu am dat 130lei tot dolz :| ai dat ceva bani in plus...si pe mine originala m-a tinut 365.000km...foarte bune sunt
alex_maxx
gata mi-am rezolvat si yo masina mi-a trimis suruburile domnul enache sorin caruia vreau sa ii multumesc pe aceasta cale merge brici acum
XtreZz
si eu am avut noroc cu madmaxhwz ca a avut suruburi originale pentru mine...nu a fost asta o problema...si ii multumesc mult
enache sorin
Suruburi pompa apa
madmaxhwz
ma bucur ca te-am putut ajuta xtrezz,pacat insa ca nu ai mai venit sa rezolvam si lonjeroanele
XtreZz


a fost foarte frig si nu m-am mai riscat sa ma doara iar...intre timp am fost la control si am piatra de 25mm la rinichiul stang...bolovan in adevaratul sens al cuvantului.....

LE:Scuze de offtopic..
santo.cristian
Salut.in seara asta a luat sfirsit si cosmarul meu cu pompa de apa,am reusit s-o schimb cu ajutorul unui prieten mecanic auto,fost detinator si pasionat r 25,fara sa rupa nici un surub,am montat tot azi si caloriferul si am pus in sfirsit antigel,trebuie notat cu rosu in calendar,nu credeam ca mai apuc inainte de primavara,numai bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.