Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandare tinichigerie/vopsitorie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
VladL
In primul rand salutare la toata lumea. Nu am mai postat de ceva vreme, dar am urmarit posturile voastre in continuare cu aceelasi interes. Acum ma vad nevoit sa va cer parerea sau indrumarea spre un service care au tinichigerie si vopsitorie cu oameni care isi fac meseria cum trebuie.
Pe scurt, mi se termina leasing-ul, la fel si polita casco pe care nu am folosit-o deloc in cei 4 ani de leasing si as vrea sa remediez micile defectiuni de pe masina.
Sunt mici zgarieturi pe ici pe colo, lac atacat de la rahatul pasarilor, pragul stanga putin infundat dupa o iarna, pasajul rotii drepta spate si ala putin infundat de la nu mai stiu eu ce eveniment, niste ciupituri in parbriz de la pietre.
As vrea sa imi recomandati daca stiti un service cu decontare directa cu RCI si care au oameni priceputi in ale tinichigeriei, eventual sa aiba aparat de tras tabla (pentru infundaturi).

Multumesc anticipat.
M i h a i
Dab si Serus centura...tu alegi..
b76bgaarh
vlad tu ai casco la RCI?

daca ai la allianz recomand serviceul mitsubishi de pe ion mihalache (chiar nimeresc nuanta noastra de beije)
VladL
Da, am la RCI Broker de Asigurare deci probabil voi merge la Serus pe centura, pana acum, din optiunile prezentate.
valentin_29
La fel ca si tine am achizitionat o masina prin RCI Leasing. Un bun prieten de-al meu lucreaza acolo si mi-a recomandat Serus (de pe centura ca e mai aerisit). Am avut ghinionul sa fiu lovit in aripa si usa stanga spate si reparatia mi-am facut-o la ei. Ce pot sa spun este ca au facut o treaba EXCELENTA, de nota 10 !
skorpio_bog
Si eu recomand baietii de la Serus de pe centura. La caroserie sunt buni. Vorbeste cu Viorel Marcu de la caroserie si o sa iasa masina ca noua.
Vesnic_nemultumitu'
Serus. Mi-au facut masina impecabil, nu se cunoaste unde a fost lovita. Acu' vreo saptamana. Oricat incerc sa observ diferente de nuanta, nu reusesc. E chiar enervant. biggrin.gif

[attachmentid=1627670023] [attachmentid=1627670022] [attachmentid=1627670024]

PS: si pentru ca unii mai putin norocosi au fost pe la alte service-uri, ca sa nu existe confuzii, tin sa adaug ca pozele sunt dinainte de reparatie. Pretul de 11.700 RON e enorm (parerea mea) dar n-am auzit sa se planga ASIROM-ul. Doar sa nu aveti bafta de Carpatica.

Practic a costat cat juma' de logan nou-nout, in conditiile in care puntea, chederele si orice alte elemente de structura au fost intacte.

Pentru fiecare element zgariat, se revopseste toata aripa, capota, usa, bara, etc. Nu i-am vazut sa umble cu pensula si acuarele.
solidconvert
Pai este greu sa vezi diferente cand vopsesti majoritatea elementelor pe-o parte... smile.gif poate doar sa privesti de sus... in alta ordine de idei si eu am schimbat bara fata la Serus si am fost multumit de lucrare...
Vesnic_nemultumitu'
Corect. Eu insa m-am uitat la imbinarea dintre aripa fata si usa fata, deoarece usa a fost schimbata si vopsita. Aripa n-a avut nimic. Deci am elemente alaturate la care nu se vede diferenta. De asemenea aripa spate contine si trapa de combustibil. Aripa au schimbat-o, dar trapa n-avea nimic, deci banuiesc ca n-au schimbat-o. Nici acolo nu vad diferente. Nici la imbinarea dintre aripa spate si portbagaj.

Mi s-a parut la un moment dat ca pe elementele noi se aseaza praful diferit decat pe cele vechi. M-am gandit c-o avea legatura cu ceva strat protector aflat pe suprafata vopselei. Comparand insa cu partea cealalta a masinii, mi-am dat seama ca mi se pare, iar asezarea prafului este diferita in functie de pozitia elementului, adica daca e vertical, orizontal sau usor inclinat. Din momentul ala mi-am dat seama ca e cazul sa iau o pauza, nu de alta dar incepeam sa-mi imaginez diferente, s-o iau razna. wacko.gif

E o vorba: Daca cineva se uita suficient de mult timp la ceva/cineva incepe sa i se para ca acel ceva/cineva e ciudat.
b76bgaarh
eu sunt nedumerit de cand are rci si divizie de asigurari? broker de asigurare sunt cu sutele dar asta nu inseamna ca ei sunt cei care emit/platesc polita.

pana la urma ce ai ales vladel?
VladL
Se pare ca am asigurarea la Allianz facuta prin firma de brokeraj a RCI-ului.
Astazi am trecut pe la Serus pe centura si am stat de vorba cu o tipa de la daune si i-am aratat masina.
Ca o constatare la prima vedere:
Prag stanga putin infundat
Pasaj roata dreapta spate, chiar jos langa prag, putin infundat si zgariat
Portiera dreapta spate o mica dunga infundata, se observa daca te uiti in lumina sau pipai.
Parbriz ciupit in 2 locuri de pietre.
Bara fata ciupita de pietre in o multime de locuri.
Bara spate stanga pe flaps zgariata.
Pasaj roata stanga spate zgarita.
Colturi aripi fata cu urme de la sorturile de noroi pe care le-am dat jos
Capota motor cu zone cu lacul si vopseaua atacate de la rahatul pasarilor.
Mai am si pe portiere nelipsitele urme ale vecinilor de parcare.

Nu e nimic de schimbat, doar indreptat si vopsit. Ma gandesc sa le cer sa vopseasca toata masina tinand cont ca aproape toate elementele au urme pe ele. Mai cred ca dupa 4 ani de stat in soare, ploaie si zapada va fi o diferenta intre elemente daca se vopseste separat o parte din ele.

Timp estimat de reparatie 6 zile, deci pe 18.11.2010 am de gand sa ma duc sa fac dosarul si sa las masina, pana atunci am nevoie de ea..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.