Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amplasare rovignete
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Bynx
Am primit o lista cu amplasarea camerelor pentru detectarea rovignetelor. Nu stiu daca este completa, asa ca va rog daca aveti si alte informatii, share.

LE:
Autostrada A1 – Km 70
Autostrada A2 - Km 12
DN1 – Bucuresti-Ploiesti – Km 48
DN2 – Buzau - Rm. Sarat - Km 115
DN2A – Slobozia – Constanta - Km 113
DN5 – Bucuresti – Giurgiu – Km 28
DN6 – Bucuresti – Alexandria –Km 60
DN7 – Rm. Valcea – Sibiu – Km 188
DN7 – Deva – Arad – Km 411
DN17 – Vatra Dornei – Bistrita – Km 85
bucatzel
Nu prea inteleg de ce este nevoie de o lista cu aceste camere. Pretul rovinietei este impovarator?
Bynx
Personal, am cumparat rovigneta, am zis ca o astfel de info nu strica.
tribunul
Pe langa camerele fixe mai au si camere mobile.
Ake
Cum functioneaza?
einstein1984
Ca alea de dau amenzi de viteza.
M i h a i
banuiesc ca se citeste numarul si se verifica intr o baza de date... camera ''vede'' nr...verifica in baza de date daca este rovinieta valabila...daca este ok trece peste..daca nu, emite amenda...zic si eu... stie camera sa vada si numere murdare? icon_mrgreen.gif
aqua
a primit cineva amenda pt rovigneta electronica? mi se pare ca inca nu se emit si amenzi
einstein1984
Si daca stii unde sunt camerele, ce faci? Ocolesti 100 km ca sa nu te vada? Pui alte numere pana treci de camera? Dai cu noroi?
M i h a i
Astepti un tir si treci odata cu el.. tongue.gif
Bynx
QUOTE(Ake @ 2 Nov 2010, 15:24)
Cum functioneaza?
*




Camerele de la Drumuri Naționale citesc plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor care trec prin raza lor, chiar dacă acestea circulă cu viteză foarte mare. Rezoluția înaltă le permite să facă capturi video ale automobilului, în timp ce datele de înmatriculare sunt trimise în timp real la București, la baza de date centrală. Dacă rovigneta nu e plătită sau a expirat, captura video și procesul verbal sunt expediate acasă la „beneficiar”. De amenzi nu au scăpat nici șoferii depistați ieri de filtrele Autorității Rutiere Române (ARR) și Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale (CNADN). „Aceste controale sunt la ordinea zilei. Le facem pentru a spori siguranța rutieră și respectarea legislației transporturilor. Până în acest moment s-au descoperit șoferi care nu dețineau certificate de atestare profesională. S-a descoperit și ceva lipsă de rovignete. Cu noua aparatură a Companiei Naționale de Drumuri se filmează și sunt transmise la București în timp real mașinile participante la trafic”

sursa: http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...&id_stire=58430
aleksanders
"Le facem pentru a spori siguranța rutieră" cum sporeste siguranta rutiera?????????
bucatzel
QUOTE(M i h a i @ 2 Nov 2010, 15:37)
Astepti un tir si treci odata cu el.. tongue.gif
*



Nush sigur daca ajuta, ca-s bidirectionale. Mai sigur cu doua tiruri.
ciush
cei care au luat rovigneta din Peco la inceputul anului, cum sunt verificati? ca parca dadeau un bon si atat.
PS. mi-am verficat si eu rovigneta, e expirata de la inceputul lui octombrie, noroc ca am vazut topicul tongue.gif
M i h a i
QUOTE(Bynx @ 2 Nov 2010, 16:38)
Dacă rovigneta nu e plătită sau a expirat, captura video și procesul verbal sunt expediate acasă la „beneficiar”
*


sa inteleg ca o sa vina dvd la posta blink.gif ?bestial..clip 1080p cu masina..cine nu isi doreste? nu prea inteleg cum vine ''captura video'' acasa... parca vad ''in rolurile principaleeeee Cast : megane 2.1...full fara piele...Sound..1.6 16 v.. video : gatso ...etc... directed by Cnadr..... enjoy..
tribunul
Iti trimit doar ecografia.

Cei care si-au luat rovinieta pana sa apara sistemul sunt verificati prin acelasi sistem, doar ca in cazul lor introducerea in baza de date s-a facut manual.
Bynx
QUOTE(ciush @ 2 Nov 2010, 15:51)
cei care au luat rovigneta din Peco la inceputul anului, cum sunt verificati? ca parca dadeau un bon si atat.
PS. mi-am verficat si eu rovigneta, e expirata de la inceputul lui octombrie, noroc ca am vazut topicul  tongue.gif
*




...cica le-au introdus manual "in sistem" tongue.gif
M i h a i
pacat ca nu se face si un sistem de genul pentru Rca...binenteles in colaborare cu statul ...ca sa nu se supere nimeni.... eventual un supracontrol pentru nr de Bg...It...E..(espania mancatiash)...sa l vezi pe Lolo tiganu' cum isi cumpara rca pt mertul lui din 94 proaspat adus din Fr...
Bynx
radmasa.gif

am mai cautat putin:

http://blog.videotrafic.com/search/label/camere%20fixe
C@talin
QUOTE(bucatzel @ 2 Nov 2010, 16:49)
Nush sigur daca ajuta, ca-s bidirectionale. Mai sigur cu doua tiruri.
*


numai daca mergi asa ,scapi de vigneta

user posted image
cristio_79
QUOTE(Bynx @ 2 Nov 2010, 16:38)
Le facem pentru a spori siguranța rutieră și respectarea legislației transporturilor.
sursa: http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...&id_stire=58430
*


Asta e tare de tot.
argon
QUOTE(aleksanders @ 2 Nov 2010, 16:45)
"Le facem pentru a spori siguranța rutieră" cum sporeste siguranta rutiera?????????
*



Pentra ca mai verifica din tiristii inconstienti care umbla cu dublu normei legale pe tahograf , nu au atestate, supraincarcati etc si nu se suie pe voi de exemplu? Nu scrie destul de clar acolo ca-s si controale ARR? blink.gif
einstein1984
Pai pentru aia e de ajuns sa faca control la iesirea din parcarea lui Edy din Deva. Nu e nevoie de enspee mii de camere si controale in toata tara.
argon
Depasirea timpului pe taho se face pe traseu, incarcarea/descarcarea la fel, nu ti se pare logic?
einstein1984
Io ziceam sa-i ia pe aia fara atestat. Dar daca vrei sa te complici...
adi_ar
Big Brother aduce bani la buget
rtBK
pe cand topicuri cu " exemplu contestatie pentru amenda rovinieta" drumurile sunt proaste..de ce sa platesc?
adi_ar
O luna? Depinde cum circula Posta Romana! radmasa.gif
kxz
Cat de repede, probabil baietii au norma la amenzi si la rovignete, mai modern zis "sarcina de serviciu".

Cam ca aici:
cristio_79
Am si eu o nedumerire in legatura cu tipul nou de rovigneta. Din cate stiu eu este valabila 7 zile. Cel putin asa scrie pe site-ul CNADNR si prin toate locurile unde se vinde.
Azi am cumparat si eu, nu m-a intrebat decat ce numar de inmatriculare am si atat. Nu mi-a mai cerut nici un act. Ajung eu la destinatie si studiez bonul respectiv. Am calculat perioada de valabilitate si iese pe la 6 zile, nicidecum 7. Are cineva idee cum calculeaza astia perioada de valabilitate?
mihai leu
pe e 70 sunt la draganesti v;asca le-am vazut astazi
kxz
QUOTE(cristio_79 @ 7 Nov 2010, 19:22)
Am si eu o nedumerire in legatura cu tipul nou de rovigneta. Din cate stiu eu este valabila 7 zile. Cel putin asa scrie pe site-ul CNADNR si prin toate locurile unde se vinde.
Azi am cumparat si eu, nu m-a intrebat decat ce numar de inmatriculare am si atat. Nu mi-a mai cerut nici un act. Ajung eu la destinatie si studiez bonul respectiv. Am calculat perioada de valabilitate si iese pe la 6 zile, nicidecum 7. Are cineva idee cum calculeaza astia perioada de valabilitate?
*



serie sasiu/vin apare automat pe rovigneta, din baza de date.
rovigneta e valabila 7 zile, din momentul achizitiei pana la ora 24 e prima zi. deci daca ai cumparat rovigneta la ora 23, ziua ta mai are de fapt o ora.
adi_ar
Cei doi directori care au semnat acea dispozitie, referitoare la "minim 5 amenzi" ar trebui demisi imediat!

kxz
e, mai degraba vor fi felicitati. sa fim seriosi, plan de amenzi cam e peste tot, dar asa, oficial, cu semnatura si stampila nu am crezut ca o sa vad.

directorul cnadr sau cum se numeste, zice ca s-au gasit 485.000 masini fara rovigneta la 1 milion controlate, deci vor fi 485.000 amenzi.

http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/unde...netei-7719.html
L!nuX
stiti daca pana la aeroport la otopoeni e vre-o camera de gen ?
trebuie sa duc pe cineva la aeroport si nu prea as mai lua rovignieta doar pt un drum pana acolo
BZN
QUOTE(kxz @ 8 Nov 2010, 11:05)
serie sasiu/vin apare automat pe rovigneta, din baza de date.
rovigneta e valabila 7 zile, din momentul achizitiei pana la ora 24 e prima zi. deci daca ai cumparat rovigneta la ora 23, ziua ta mai are de fapt o ora.
*


Dar poti sa o cumperi cu o zi inainte si atunci incepe de la ora 0:00. Perioada de valabilitate o stabilesti tu, nu e obligatoriu ca rovinieta sa fie valida inca din momentul cumpararii.

QUOTE(L!nuX @ 14 Nov 2010, 09:09)
stiti daca pana la aeroport la otopoeni e vre-o camera de gen ?
trebuie sa duc pe cineva la aeroport si nu prea as mai lua rovignieta doar pt un drum pana acolo
*



Eu n-as risca, pentru 12 ron..., stiu ca e plin de camere p-acolo, poate nu chiar "dedicate".
rodi
Dar de ce pt 12 Ron ? Pentru una zi nu se gaseste de vanzare ? In lege spune ca se poate plati pt o zi...
Ganditi-va la un strain care tranziteaza Romania si vede cum plateste aiurea pt 7 zile...
Pt 3 zile macar, exista ?
b06fcn
Dar austriecii, ungurii si altii asemenea nu se uita la noi cum platim vignete pe mai mult de o zi ca sa tranzitam pe la ei?
rodi
Toot noi pierdem banii...
george_scala_2004
de pe la americani:

"unconstitutional selective law enforcement"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.