Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema franare - roti incinse; "merge infranata"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Euu90
Am si eu o problema cu franele din fata sad.gif . Am vazut de aprox. o saptamana ca se incalzesc foarte tare chiar daca merg putin (folosesc frana de motor, nu franez decat daca este necesar).
Am ridicat fiecare roata pe cric si am invartit de ea. Se invarte relativ usor(dar nu ca si inainte). Am facut un test relativ simplu: am invarit de ea cat de tare am putut si am numarat cate ture a facut (aprox 3), apoi am actionat frana si am mai invartit o data de ea, rezultatul a fost ca s-a invartit apox o tura. In plus se aude cum freaca placutele pe disc ca si cum ar ramane actionate partial.
Cand merg cu ea parca merge ingreunat, parca o tine ceva. Se observa si o crestere in consum, cam 1-1,5%.
Placutele de frana le-am schimbat acum 1000 km si sunt TRW.
As dorii cateva sfaturi, ce sa fac sa remediez problema.

Va multumesc.

P.S: Nu am gasit alt topic despre asa ceva, de aceea am deschis unul nou smile.gif
cmandrei
Mai sunt info. dar "amestecate" prin discutii despre franare.
O prima idee ar fi asa. Pe etrier exista niste pistonase ... mult spus pistonase ... sunt chiar cele in care se infileteaza piulitele pentru etrier si asa ... acelea trebuie sa se poata misca usor ... in timp "vaselina" de acolo "dispare". Ar fi util deci sa fie desacute curatate si gresate.
Euu90
Ok, multumesc pentru raspuns. Maine am sa desfac rotiile si am sa curat apoi am sa dau cu vaselina acolo. Revin maine cu rezultatul smile.gif
D-Ice
Ai grija cu vaselina, sa nu dai prea multa si sa ajunga pe discuri ca ramai fara frane si TROSC!!!.
cmandrei
Si sa ai grija si la burdufele alea de cauciuc sa nu le rupi smile.gif {ca sa faci trosc trebuie sa pui pe discuri o cantitate destul de mare pe discuri smile.gif }
D-Ice
Eu doar i-am atras atentia sa aiba grija. Oricine stie ca vaselina, uleiul si cu franele se intalnesc numai la ocazii mari, gen TROSC!!! biggrin.gif .

Am facut unui coleg o gluma cand i-am zis ca daca nu da cu vaselina pe discuri or sa rugineasca. biggrin.gif In prima faza a crezut-o si le-a uns cu simt de raspundere, noroc ca eram cu ochii pe el ca pe butelie si dupa ce a terminat treaba i-am dat si sticla cu diluant sa le curete. Iti inchipui ce injuraturi ne-am luat. radmasa.gif Asa ca mai bine pisalog decat sa ne para rau mai tarziu. smile.gif
Euu90
Am reusit sa fac astazi operatiunea. Am curatat placutele de frana, discul, etrierul si am pus vaselina pe cele doua pistonase, diferenta mare nu este, dar se simte o imbunatatiere. Maine am sa merg cam 100 km in afara orasului si am sa vad daca se mai incalzesc asa de tare.
Se poate sa fie si din cauza pistonasului cilindric, cel care apasa pe placute? Acela se poate desface, curatii, eventual gresa?
D-Ice
Se poate, daca esti ferm convins ca e necesar, dar daca te bagi la asa ceva trebuie sa te pricepi, sa ai grija cu garniturile sa nu le rupi, plus ca trebuie schimbat tot lichidul de frana si aerisit circuitul, plus altele care pot aparea la demontare. Deci daca te pricepi, da-i bataie, daca nu, service autorizat ca nu e de joaca cu franele.
radunre
Daca glisierele (pistonasele mai sus discutate) i-ti functioneaza corec si nu au joc, eu presupun o gripare partiala a cilindrului receptor din etrierul cu pricina, practic nu se mai retrage cat este nevoie pt. a elibera placutele. Cel mai ieftin este sa cumperi un kit de reparatie. Atentie la reconditionare, nu se umbla cu obiecte metalice pe cilindru sau in etrier. Daca la demontare observi depuneri serioase sau rugina pe interior, sansele de reconditionare sunt f. mici.
Inainte de remontare sa umplii etirerul cu lichid de frana, aerisirea v-a fii mult mai usoara. Cu ocazia asta merita sa faci si o schimbare a lichidului de frana.
Acest lichid fiind higroscopic, absoarbe umiditatea din aer si astfel poate aparea rugina in sistem, pe langa mizerii din uzura garniturilor etc.
Euu90
Multumesc pentru sfaturi smile.gif
Am fost azi la drum cu masina, 3 persoane in ea (nu stiu daca are vreo importanta) oricum masina mi se pare ca inca mai franeaza un pic. Se simte o ameliorare dar nu e cum era mai demult. La consum nu am cum sa vad pentru ca nu am computer si am alternat mersul in oras cu cel de afara.
Ma gandesc sa duc masina la un mecanic sa se ocupe de ea, eu mai mult de ceea ce am facut ieri, adica curatat si gresat "pistonasele" mici nu ma bag ca nu ma pricep.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.