Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
bebix
Buna , vreau sa-mi cumpar o planetara si ma deruta informatiile care le dau site-urile de piese auto , mie imi trebuie planetara dreapta si din cate vad eu sunt doua marimi de 747 si 750 de dinti . Stie cineva cu cati dinti imi trebuie ? Eu am laguna 1 din 99" , 16 16v. Multumesc anticipat.
katalyn03
mai uita-te odata
ori tu nu ai inteles bine, ori aia sunt prosti gramada. nu exista decat un tip cu 23 dinti si la roata si la cutie si merg si la 1.8, 2.0 inclusiv 16 v(la toate benzinarele)
pe diametrul ala nu au cum sa fie 750 dinti.
BAFTA!
bebix
Aici am vazut http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Fo...94&cMegnNr=1491 , probabil nu am inteles eu bine.
bebix
Am umblat ieri din magazin in magazin sa vad niste preturi si din vreo 10 magazine doar 5 au putut sa-mi spuna un pret, celelalte 5 imi spuneau ca nu este pe stoc. Preturile au fost. 610, 550, 450, 1400 si ultima 520 Ron, dar trebuia sa dau planetara la schimb dry.gif . Pana la urma o sa vad de second hand ca altfel ma lasa cu buzunarul gol. Trebuie sa merg sambata sa vad una la un schrot dar sa vad daca se potriveste ca ii pe masina cu motor de 1.8. As obta pt second din doua motive, 1 -poate gasesc originala, 2- pret pe jumate banuiesc. Imi pun o intrebare.Daca nu cele cu preturi mai mici de 700 ron sunt planetare reconditionate?! Astept parerile voastre.
cj98czh
Toate care sunt cu planetara ta la schimb sunt reconditionate.

Eu am luat de la Elite pt. Megane una din asta, este de vreo luna pe masina si pare a fi ok. Garantia este de 1 an cu obligativitatea de a o monta intr-un service autorizat RAR.

Mie mi s-a parut ca avea capul de planetara nou, burdufurile erau noi, deci teoretic nu avea ce probleme sa aiba.

Si eu am cautat second dar nu am gasit, asa ca m-am dus pe reconditionata.

Amicul care m-a ajutat sa o cumpar mi-a zis ca au dat multe si pana acum nu stie sa se fi intors vreuna in garantie.
bebix
Eu trebuie sa o schimb din cauza ca imi tremura toata masina de la 70 pana la 90 Km/h. Problema vine din zona cutiei deci nu m-ar "coafa" sa aibe capul de planetara schimbat. Oricum merci de raspuns.
ssv
daca te intereseaza planetare originale am 2 buc set de la un laguna 1995 pe care il dezmembrez in stare fb 250 ron tel 0764160201
valifilioreanu
Acum ceva timp am avut probleme cu planetara de pe dreapta, mai exact s-a spart in tripoda. Am inlocuit-o cu una SH care la fel a crapat. Intr-un final am pus una noua(cred ca era noua, desi pretul(500 ron) e cam mic) si nu am mai avut probleme. Acum insa se aude un huruit intermitent cand virez dreapta si accelerez. poate fi tot de la planetara?
bebix
katalyn03 spunea ca se potrivesc pentru 1.6 16v si de la 1.8 , 2.0 . Este cineva care poate confirma asta? Intreb ca am gasit la cineva care dezmenbreaza o 1.8 si sa nu o iau aproasta. Multumesc.
bebix
NU stie nimeni?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.