Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor nivel apa parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
marinuuu
Am cautat ceva timp pe net si am cautat degaba ,vad ca nu gasesc nici la dezmembrari .... poate nu am cautat eu destul de bine sau nu am fost atent .... vreau sa stiu si eu daca are cineva montat pe un Renault Megane din 99 1.6 16V senzor de nivel apa parbriz deoarece eu consier ca ar fi necesar mai ales ca vine iarna si este foarte rau sa te trezesti pe la mama dracu ca nu ai lichid de parbriz si nu-l poti sterge de mizerie....



Mentionez ca am un Renault Megane 1,6 16V combi din 99
jas2
Eu am.
Cand se termina apa sau aproape cand se termina se aprinde becul specific in bord.O singura data am lasat atat de mult incat sa se aprinda becul...Eram in Retezat...

Titlul tau este putin ciudat...
cavaler
nu are senzor.
marinuuu
Problema poate nu se intelege din ce am scris .... vreau si eu un senzor si intrebam daca are cineva asa ceva montat si sa imi spuna cam cat costa si de unde as putea sa cumpar ....
jas2
La mine e din fabrica banuiesc.
Nu este senzor ci un plutitor ca la lichidul de frana...Ti-am dat si o idee...
sorin1983
Poti pune o poza cu vasul tau de lichid? Sa vedem sonda? Eventual si cu martorul de bord.
Shafu
Cred ca glumiti cu poza deoarece vasul e in aripa dreapta, cel putin asa e la mine.
sorin1983
poate la scenic e altfel... daca are si senzor.
jas2
Si la mine este tot in aripa evident dar capacul este afara la fel de evident nu ?

Nu sunt in tara deocamdata sunt tare,tare departe dar cand vin fac pozele.Va indoiti ca am asa ceva ? biggrin.gif Chiar am . wink.gif ..Stiu ce vorbesc. excl.gif

Apropos de aripa...Se da jos in 5-6 minute...fara probleme,dar nu e nevoie...
radunre
un astfel de senzor ar face treaba:
http://www.tme.eu/html/RO/senzor-de-nivel-...8_RO_pelny.html

jas2
Da.Interesant...
Mrija
Trebuie operat ceva in cb daca vrei sa montezi asa ceva pe masina?
betamax
QUOTE(radunre @ 28 Oct 2010, 18:17)


As avea o observatie: senzorul sugerat este cu flotor (plutitor) ceea ce cred ca il face impropriu utilizarii sale la autovehicule, care se presupune ca sunt obiecte in miscare si din aceasta cauza lagarul flotorului s-ar uza rapid, mai ales ca nu e facut pentru un astfel de regim de functionare. Mult mai fiabil ar fi, zic eu, un senzor rezistiv, dar trebuiesc analizate proprietatile electrice ale lichidului. Dar ideea de a plasa senzorul la capatul unui cablu flexibil este interesanta pentru ca poate fi aplicata oricarui model de autoturism. Radu, daca esti dispus si ai timp pentru o colaborare la aceasta tema de "cercetare", da-mi un semn.
radunre
Astfel de flotoare am instalat in cateva rulote pt. rezervorul de apa. Si acelea sunt in miscare, cantitatea de apa este muuult mai mare (100-150 L) si senzorul i-si face treaba.
E adevarat ca daca soferul e mai agresiv si rezervorul nu e plin, poate da o "alarma falsa". La unele masini aceste semnale temporare sunt suprimate printr-o logica in UCE (aprinde becul daca nivelul este scazut un timp de...) dar la noi este un simplu indicator in bord...

betamax, sunt deschis la tot ce tine de tehnica smile.gif
OFF topic: sunt in stadiul de "cercetare si documentare" pt. urmatoarele imbunatatiri la masina din semnatura:
- incalzire in scaune
- incalzire suplimentara antigel pt. sezonul rece
- spritz faruri pe sistem original
- senzor nivel pt. lichid spritz
Vallybz
eu nu ma laud, dar am senzor de nivel pt lichidul de pabriz si pt cel de la faruri...nu stiu daca au fost montate de vechiul proipetar. cand voi schimba pompita de la cel pt parbriz si luneta ii voi face cateva poze, dar sa nu ma intrebati unde este legat sau deastea ca ma depasesc.
marinuuu
QUOTE(Vallybz @ 29 Oct 2010, 15:58)
eu nu ma laud, dar am senzor de nivel pt lichidul de pabriz si pt cel de la faruri...nu stiu daca au fost montate de vechiul proipetar. cand voi schimba pompita de la cel pt parbriz si luneta ii voi face cateva poze, dar sa nu ma intrebati unde este legat sau deastea ca ma depasesc.
*






Ai pompite de spalat farurile pe asa ceva ?? bv tie ...



P.S. Tot nu am gasit senzorul de apa .... cel oferit mai sus de colegu(pt rulote) nu prea merge ca nu se compara cantitatea de 120L cu alta de 4-5L cat are un rezervor de renault ....
cj98czh
3 litrii are cel standard, fara spalator de faruri ..
Vallybz
vezi ca pe laguna erau montati astfel de senzori si la megane 2
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.