Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: siguranta lanterna stop frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
marius231
Buna,

Am o mica problema, poate ma poate cineva ajuta:
Nu imi mai merg franele pe spate (niciuna din cele 3).
In opinia mea este clar ca siguranta este arsa, insa surpriza neplacuta este ca atunci cand am vrut sa o schimb nu am gasit-o pe cea pentru lanterna de stop frana. In cartea tehnica scrie ca ar fi cea cu "stop" pe ea, insa in panoul de la sigurante acest semn a nu exista.
A mai patit/ auzit cineva de treaba asta?
Credeti ca se poate ca schema sigurantelor sa fie gresita?
Multumesc,
Marius
GlontZ_YO!
sub pedala de frana, este o mufa...90 % aia e (merge si cea de logan)..oricum, poti da un search pe forum, ca sigur gasesti mai multe detalii
theodor2004
Mariuse, nu mai umbla la sigurante ca nu ai nici o problema acolo. Daca nu ti se mai aprinde nici o lampa de stop din cele 3, atunci problema e clara: ti s-a ars o piesa, numita ,,contactor pentru lumini de frana''. Ea se gaseste sub volan, este neagra si intra in alta mufa neagra.
Se scoate prin rotirea ei in 90 grade catre stanga, apoi se trage afara din mufa ei. Cu mufa veche te duci la un magazin de piese auto, si iei la una fel (eu am luat de la Al padrino cu 45 RON, spre comparatie la Renault costa vreo 120 RON).
ATENTIE: mufa in care intra contactorul are niste urechiuse f sensibile, si e posibil sa le rupi, daca nu le manevrezi cu atentie. Daca le rupi, luminile de frana nu se vor mai aprinde. Asa ca mai bine roaga pe cineva care sa pricepe sa iti scoata contactorul, (in caz ca nu te pricepi tu).
Bafta!


PS: s-a mai discutat subiectul, ai aici topicul, cu pozele care identifica contactorul respectiv:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=171953
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.