Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 11 1.9D !?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
CosminGA
Am un R11 cu motor 1.9D de R19 omologat. Acum 3 saptamani am avut o problema cu motorul care s-a rezolvat cu o cheltuiala de 1200lei. La 5 zile dupa ce l-am scos de la reparat mi-a picat ambreiajul foarte urat. Am bagat intr-o treapta inferioara, s-a blocat rulmentul de presiune care dadea ceva samne de oboseala, mi-a facut un zgomot de soare razuit si am zis ca asta e .... ajunge. Am masina din 1996, initial pe benzina.... a suferit o recarosare, schimbare motor cu unul de R19 de 1.9D cu omologare, fuzete fata cu discuri ventilate, punte spate de R19, scaune de R21 ..... si asa mai departe..... Un fel de masina de suflet. Dar in momentul de fata cred ca este momentul sa o cedez unui alt impatimit. Timpul, varsta si activitatile zilnice nu-mi mai permit sa ma ocup de ea (de aproximativ 2 ani). Caut pe cineva sa o preia si sa o duca mai departe.
gi2
si cum o dai ??? piese .....intreaga ???? de unde esti ?
CosminGA
Din Rm.Valcea. Preferam sa o dau asa cum e. Dau si piese pana la urma. Reno-ul sa traiasca.
alin007
pune cateva poze cu masina smile.gif
CosminGA
pana seara o sa pun si poze
molady11
Si un pret???
CosminGA
Pozele promise. scuze ca au fost mai tarziu decat am promis. Am facut si 2 poze cu o lovitura primita in spate in aripa dreapta la baza, dat usa se inchide perfect. Si usa spate stanga are ceva probleme, dar nu sunt foarte grave. Un tinichigiu bun o rezolva repede (cred eu). O reparam eu, dar nu mai am timp sa ma ocup de masina. Tot ce am facut pe aceasta masina a fost facut de mana mea, asa ca.... Cat despre pret... nu m-am gandit la un anumit pret. Astept sa-mi dati voi unul pentru emotional nu are pret. Daca o foloseste cineva e ok.
Traiasca RENO-ul!
CosminGA
sus
CosminGA
Nu vrea nimeni nimic? Hai ca merge la pretul oferit de voi.
silvers
N-ai zis ce a patit motorul, doar ca a costat 1200 ron.Cati km are motorul?cam cat iti consuma? Mai am 2 benzinare, ar fi interesant un diesel............nu stiu ce sa zic...
r11guiutz
vreau si io sa-l dau pe al meu daca esti interesat biggrin.gif
alin007
hai ca facem muzeu la Silviu blush.gif biggrin.gif tongue.gif
silvers
biggrin.gif tongue.gif cool.gif
mircea89
Cutia de viteze cum se comporta? Intra usor in viteze? Eu de curand am primit un R11 de la tatal meu, si intra foarte greu in viteze. Daca esti interesat, ti-as lua cutia de viteze(plus schimbatorul) si eventual si filtrul de ulei. Daca esti interesat, da-mi un reply ceva. Si inca ceva, ai si turbina la ea? Mersi.

Aaa..si ti-as lua si scaunele biggrin.gif
alin007
problema cu vitezele uitete la mine pe topic , tot acelas lucru ai si tu uzat cred blink.gif

15 Nov 2010, 22:27:
Salut am si eu nevoie de parbriz , in ce stare se afla ? si un pret daca e smile.gif
CosminGA
Referitor a motor: pahar spart, desfacut complet motor schimat supape cu ocazia asta. Mecanicul a zis ca daca tot l-am desfacut si am schimbat supapele cu paharele de supapa trebuie neaparat dus la un nene care da planeitate la chiulasa ca sa nu bata. Curea de distributie, role etc .... 1200 lei. Merge acum perfect. Consum aproximativ 6% indiferent cum mergi, exterior, inerior, span sau fara span. Motorul e de 1.9 D fara turbina. Am avut una dar avea uzura mare. A luat-o un prieten, dar i s-a blocat si a schimbat-o cu una de pugeot (este mult mai buna decat cea de reno si se potriveste f bine). Daca faci rost de turbina poti sa o montezi pe motor cu un intercooler de renault 19. Puterea creste considerabil. Daca vrei sa schimbi motorul cu 1.9D iti trebuie omologare, cam ce am facut eu la RAR la Bucuresti. Pe actele mele scrie acum despre certificatul de omologare, despre noul motor si asa mai departe. Deci motorul poate sa mearga pe un R19 sau cu tot cu certificat si cartea masinii la un posesor de R11. Despre cutia de viteze: merge f bine, usor, fara probleme, timoneria ok. Acum lipseste discul de ambreiaj, placa de presiune si rulmentul de presiune. Scaunele sunt de R21. Mai am un scaun de pasager de R11. Cele de pe R21 au tapiteria albastra, cel de R11 gri. Pe motorul de 1.9D se poate pune aproape orice cutie de viteze de la motoarele renault transversale. Difera numai rapoartele. Apropo.... motorul are in jur de 150000. Masina de pe care l-am luat avea in jur de 85-90000 la bord. De atunci am facut eu restul.



16 Nov 2010, 21:58:
Parbriz ok. Nu e spart, dar este un pic improscat.
alin007
un nr de telefon sa vorbim smile.gif
molady11
Pana la urma ce pret doresti pe ea???
- Geamu pe fata e stricat de sta jos??
CosminGA
Pt molady11: Geamurile de pe fata nu au folie. Cele de pe spate da. In poze nu am nici un geam complet jos. Cel de pe fata este intredeschis. L-am uitat asa. Iti rimit o poza si cu el sus, la mijloc si jos daca vrei. Toate geamurile merg. Se dau jos si se ridica normal.
Nr meu este 0751090242.

Penru ca nu stiu ce pret vreau pe ea si nu stiu care sunt preturile la R11, cum am spus si mai inainte, spune tu un pret normal pentru un renault 11 scade cat crezi tu reparatiile si e a ta. Astept un msg cu pretul oferit de tine.
blondan2007
buna pe mine m-ar interesa motorul ti-as putea oferi 200 de euro
CosminGA
blondan2007: suna-ma la 0740016699
scuze ca am raspuns asa de tarziu
CosminGA
sus
CosminGA
sus
gi2
cosminga, ce pompa de injectie ai pe motor??? o mai ai? cati bani ceri pe ea??
CosminGA
bosch. Despre pret te rog sa ma suni.
CosminGA
sus
graty 17
fa te rog niste poze la puntea spate! e buna?,potriveste pe 11 T?
CosminGA
e buna, cu frana pe tamburi. Revin cu poze.
CosminGA
Revin
better
Dezmenbrez renault 11 gtx 1987
vand motor 1.7 benzina ( proaspat segmentat)
vand tot de pe masina (ce se mai poate vinde ,am busit masina )
relati la tel 0744435107 better_cip2000@yahoo.com
CosminGA
Motor dat. Restul pieselor valabile. Dau si actele cu motorul de 1.9D, omologare etc.
CosminGA
Valabil
cocarel
cine are sa imi dea si mie o galerie de evacuare de diesel sa fac o modificare pentru turbina.?
id:cocarel_23xxl


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.