Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelopele de iarna - obligatorii ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
luck33ro
O lege utila, dupa mine...
Intrebarea mea este daca anvelopele all-seazon se pot considera regulamentare indiferent de anotimp ? smile.gif
maryus_83
Nu vad de ce nu.
vijelie
Si ce vrei sa discutam: zvonul, parerea ta sau intrebarea ta?
C a t a l i n
Controlul banuiesc ca se va face vizual. Daca au fulg pe ele e ok din punctul lor de vedere.
argon
legea bunului simt spune ca sunt obligatorii de cand lumea.
luck33ro
Spre exemplu in Austria nu se accepta folosirea celor ALLSeazon... si mi se pare ciudat huh.gif Poate am inteles eu gresit?
einstein1984
Nu amendeaza ei pentru proiectoare si xenoane (il vezi de departe ca e cazul sa-l opresti) si vrei sa amendeze pentru asta (adica sa opreasca pe toata lumea si sa se uite la flancurile anvelopelor).
Legea e degeaba daca nu are cine sa o aplice.
VladG
Inca din iarna trecuta se lansase zvonul asta...
Chiar daca se da legea cred ca or sa-i altoiasca doar pe cei ramasi inzapeziti, chiar daca n-ar iesi de acolo nici cu anvelope de iarna. biggrin.gif
De bun simt si pentru confortul propriu ar fi bine sa aibe fiecare anvelope de iarna, nu sa fie obligati de o lege.
Eu sunt de acord cu ea, m-am saturat anul trecut sa raman blocat pe fiecare rampa din Bucuresti din cauza celor care mergeau mai mult pe lat pentru ca aveau cauciucuri de vara, asta in conditiile in care eu nu aveam nicio problema sa urc pe acolo.
argon
cand da prima ninsoare si se blocheaza pasul Tihuta, autoritatiel ii scot si ajuta ep aia ce au rovinieta, nu are nimeni treaab ca au plecat ca vitele pe vremea aia cu gume de vara.
vijelie
Legea asta vine la pachet cu oferta Motrio?
klaus
Imi reiterez opinia mai veche:
QUOTE(klaus @ 6 Apr 2010, 10:51)
De fapt politia DORESTE sa schimbe, nu schimba.
Din 6 in 6 luni tot apare cate o stire ca se modifica legislatia circulatiei si ramane tot asa...
*

Atunci era vorba de soferi agresivi ( http://www.gandul.info/news/politia-rutier...depsiti-5817872 ).
Era in aprilie (luna a 4-a). Acum suntem in octombrie (luna a 10-a).
Bag de seama ca tocmai se implinise termenul de 6 luni si era timpul ca politia sa vina din nou cu o DORINTA (nicidecum o realizare) de modificare a legii.
VladG
Iti dai seama ca o sa fie mare afacere ptr importatorii de anvelope, rost de ceva tunuri.
einstein1984
Politia comunitara avea kormorane de vara la loganuri, am impins eu la unul sa iasa din namete...
luck33ro
Nu le trebuie lor motive sa dea tunuri. Chestia cu anvelopele de sezon e f. sanatoasa, dar trebuie facute niste precizari ptr. lamurirea bizonilor tongue.gif
Multi au spus lasa-le dracu de anvelope, sa curete iarna drumurile si pe urma sa ceara de la noi...etc

20 Oct 2010, 13:54:
QUOTE(klaus @ 20 Oct 2010, 12:07)
Imi reiterez opinia mai veche:

Atunci era vorba de soferi agresivi ( http://www.gandul.info/news/politia-rutier...depsiti-5817872 ).
Era in aprilie (luna a 4-a). Acum suntem in octombrie (luna a 10-a).
Bag de seama ca tocmai se implinise termenul de 6 luni si era timpul ca politia sa vina din nou cu o DORINTA (nicidecum o realizare) de modificare a legii.
*



Asta e o prostie, agresivitatea cu depasirile repetate si franarile bruste (nu sunt interzise in lege), nu au nici o legatura - Nu le poti demonstra, dovedi intentia, etc...
Punem o masina de politie sa-l urmareasca pe bizon sa numere depasirile (3-4 cate or fi voie sa faci in decurs de 1 minut? biggrin.gif ) si eventual sa masoare intensitatea franarilor diversilor dementi din trafic... happy.gif
Marian66
sa fie si sa le confiste masinile!
confort propriu, confortul celorlalti, ca dupa iti patineaza tie si ma lovesti pe mine...
poate daca e lege, se mai sperie din chitrosi
yhattori
inca unul scapat de la marcuta!

jay333
"Ministerul Transporturilor a hotarat ca incepand cu 1 noiembrie toate masinile care transporta marfuri sau persoane si nu sunt echipate cu cauciucuri de iarna sa primeasca amenzi usturatoare. Aceasta masura se poate extinde si la autoturisme.

Asadar, in cazul in care transportatorii derapeaza, blocheaza circulatia si necesita tractare, vor trebui sa plateasca pe langa penalitati pentru incurcarea circulatiei si taxe foarte mari pentru tractarea de urgenta.

In felul acesta autoritatile spera sa evite problemele in trafic cauzate de masinile de mare tonaj care de obicei derapeaza, insa pentru operatorii privati echiparea unui camion cu anvelope de iarna ar insemna cheltuieli de circa 30.000 lei.

“Transportatorii de marfa si de persoane vor fi obligati sa aiba anvelope de iarna. In caz contrar vor plati tractarea si amenda in cazul in care vor ramane inzapeziti”, a spus Andrei Cristian - director siguranta rutiera CNADNR."
http://www.auto.ro/stiri/ministerul-transp...campaign=zilnic
argon
Exista gume de iarna pentru tiruri? Si daca se exista, si se apuca toti transportatorii sa-si doteze flotele cu gume de iarna, o sa dea faliment.
maryus_83
QUOTE(jay333 @ 21 Oct 2010, 12:50)
insa pentru operatorii privati echiparea unui camion cu anvelope de iarna ar insemna cheltuieli de circa 30.000 lei.


luck33ro
Nici eu nu stiu sa existe gume de iarna la tiruri. Stiu ca trebuie sa aiba lanturi si nisip iarna smile.gif
jay333
QUOTE(argon @ 21 Oct 2010, 11:56)
Exista gume de iarna pentru tiruri? Si daca se exista, si  se apuca toti transportatorii sa-si doteze flotele cu gume de iarna, o sa dea faliment.
*


QUOTE
all seson = te fac sa te simti sigur iarna dar e doar o gluma
cele de iarna sunt dedicate , intradevar costa ceva in plus dar nu cred ca asta e cea mai mare problema celor care stau la bloc ci depozitarea .
mai e si categoria de soferi care circula 3000 km/an cu masina personala , la acestia nu stiu ce sa le recomand ....

m-am echipat si eu de iarna , am cumparat 6 amvelope si au costat 900$ bucata  smile.gif michelin xzl 16.00r20

Gumele respective.

Masina in cauza nu e tir, e un camionas.
luck33ro
Alea sunt enduro sau cum dreaq le zice, ptr. show ... Nu ptr. tiruri tongue.gif
Marian66
QUOTE(yhattori @ 21 Oct 2010, 12:45)
inca unul scapat de la marcuta!
*



bai asta care probabil mergi cu cauciucuri de vara iarna, nu ti e putin rusine de tine sa vorbesti asa??? astea nu mi se par deloc glume pe care sa le faci nici cu dusmani, dar cu oameni pe care nu i cunosti. nu vreau sa ma cert cu tine, nu stiu cati ani ai dar sigur ai peste 18 daca ai permis, deci, te rog, maturizeaza te!
luck33ro
Marian are dreptate, niste amenzi babane i-ar satura pe aurolaci de patinaj viteza. Asta cu confiscarea masinii e mai grea... smile.gif
argon
In alte tari asigurarea obligatorie nu da nimic daca s-a constatat gume necorespunzatoare conditiilor de vreme, mai nasol e pentru aia loviti de berbeci..daca n'au casco.
cj98czh
Anvelopele de iarna pt. TIR-uri deocamdata se gasesc rar de tot la noi ... singura diferenta vizuala este ca au insemnele M+S pe ele si fulgul ... in rest aparent sunt la fel cu cele care le vedeti acum pe ele ... oricum cele care sunt pe rotile de tractiune seamana cu cele de iarna ca profil ..

yhattori
QUOTE(Marian66 @ 21 Oct 2010, 03:16)
poate daca e lege, se mai sperie din chitrosi
*




QUOTE(yhattori @ 21 Oct 2010, 12:45)
inca unul scapat de la marcuta!
*




QUOTE(Marian66 @ 22 Oct 2010, 01:03)
bai asta care probabil mergi cu cauciucuri de vara iarna, nu ti e putin rusine de tine sa vorbesti asa??? astea nu mi se par deloc glume pe care sa le faci nici cu dusmani, dar cu oameni pe care nu i cunosti. nu vreau sa ma cert cu tine, nu stiu cati ani ai dar sigur ai peste 18 daca ai permis, deci, te rog, maturizeaza te!
*



vorba unui fost distins coforumist, intreaba ca poate ti s-o fi parut!
dizzy
Eu sunt dintre aia cu roti de vara si roti de iarna, asa ca sa ne lamurim de la inceput.
Nu putem sa dam si noi niste amenzi la cei care nu deszapezesc?
La aia care lasa orasul sub zapada desi iau bani cu gramada ca sa o scoata de pe strazi?
La firmele care iau bani sa dezapezeasca autostrada si o lasa sub nameti?

argon
inseamna ca esti si dintre aia care zic ca gumele de iarna sunt eficiente si 'se merita' numai pe zapada blush.gif Sub 7 grade C se recomanda gume de iarna, si pe asfalt curat si uscat.
sorin1983
asta cu gumele obligatorii e ca aia cu drumurile cu gropi... de ce sa le reparam? Punem semne cu drum denivelat si am rezolvat-o.
einstein1984
QUOTE(argon @ 22 Oct 2010, 11:08)
inseamna ca esti si dintre aia care zic ca gumele de iarna sunt eficiente si 'se merita' numai pe zapada blush.gif Sub 7 grade C se recomanda gume de iarna, si pe asfalt curat si uscat.
*


Se recomanda si gume noi nu deseuri germane, dar cine sa-i asculte.
argon
Pana sunt max la TWI si uzate uniform nu incalca nici o recomandare, daca tot te bagi in seama. Arata-mi tu un loc unde se recomanda sa iei gume noi daca aceastea nu au ajuns la martorul de uzura, ca ai zis ca se recomanda....astept.
einstein1984
La vreo mai putin de 3 mm adancime de profil anvelopa de iarna e inutila pe ploaia si la mai putin de vreo 4 devine inutila pe zapada. Legala, dar inutila.
sorin1983
In general 4 mm mai sunt de la semnul de uzura pana la 0 dar de aia e semn de uzura... nu masuratorile celor care le vand pe net(pana la sarme)
einstein1984
Semnul de uzura e la 1,5 mm parca fata de cel mai adanc punct din profi ca asa cere legea.
cj98czh
Corect Einstein ... de aceea cu cele de iarna nu mergi atatia km ca si cu cele de vara ... cand ajung la aprox. jumate din adancimea initiala a profilului se schimba ... si le cumpara ai nostri autohtoni si anunta mandrii ce deal au facut .... ca doar neamtul le schimba ca il dau banii afara din casa nu ca tine la siguranta lui...
dizzy
Mai argoane, cand eu aveam roti cu anvelope de iarna, tu te dadeai cu esteitul.
Si le-am cumparat de noi si de firma, nu sehasuri alergate de nemti.
Le montez pe masina cand temperatura exterioara e sub 12 grade pe medie, undeva in jur de 10-15 noiembrie si le demontez de pe masina in jur de 15 martie. Incerc sa merg cat mai mult cu ele, fiindca oricum nu tin mai mult de 4-5 ani.
Tot nu mi se pare normal sa nu deszapezeasca astia.
99AIM
Mi-am cumparat 4 motrio de iarna,vedem cum se comporta la iarna,decat sh mai bine low-cost noi,am jantele de tabla pregatite urmeaza sa le pun anvelopele si cand da prima zapada le-am si pus pe masina.
StefanT
QUOTE(einstein1984 @ 22 Oct 2010, 10:33)
Se recomanda si gume noi nu deseuri germane, dar cine sa-i asculte.
*



laugh.gif
Avani
Chiar daca va intra in vigoare acest proiect de lege, importanta este metoda de aplicare a ei. Iar cum la noi se aplica de dragul normei de amenzi sau la liberul chef al dlui politist, e clara concluzia.

O consecinta a directivei ar mai putea fi ca societatile de asigurari la care ai casco sa introduca dupa caz in contractele de asigurari, clauze de exceptie in caz de accident, gen: "la momentul producerii accidentului, autovehicolul nu era echipat corespunzator conditiilor meteo".

Eu nu pot sa ma bucur foarte tare de masura, ca lumea o sa-si puna cauciucuri de iarna si o sa fie aglomeratie pe strazi smile.gif ... Anul trecut se circula super bine, ca multi berbeci nu puteau iesi din parcari... iar daca din 2-3 benzi se va circula tot pe una, asa cum se intampla in fiecare iarna, e clara treaba.
rtBK
inseamna ca tu nu ai dat de oamenii cu anvelope de vara care sa mearga cu 20 de km/h intre benzi.
Avani
Am mai dat si eu de ei pe strada, dar asta, doar datorita faptului ca exista vecini binevoitori sa impinga la masina unuia cu cauciucuri de vara. Lasa-l acolo in plata lui... nu-l scoate si tu pe strada.
argon
QUOTE(einstein1984 @ 22 Oct 2010, 11:48)
La vreo mai putin de 3 mm adancime de profil anvelopa de iarna e inutila pe ploaia si la mai putin de vreo 4 devine inutila pe zapada. Legala, dar inutila.
*



perfect, eu am 6, deci sunt in recomandari.
cj98czh
8 are nou ... tare m-as mira sa-ti mai fi ramas 6 ... biggrin.gif

Ia uite aici poza luata cu ale tale ....

Si unele noi ... tu esti la martorul de uzura ... ca sa nu mai bati atata cu SH tale fenomenale ...
luck33ro
QUOTE(argon @ 22 Oct 2010, 10:37)
Pana sunt max la TWI si uzate uniform nu incalca nici o recomandare, daca tot te bagi in seama.  Arata-mi tu un loc unde se recomanda sa iei gume noi daca aceastea nu au ajuns la martorul de uzura, ca ai zis ca se recomanda....astept.
*


Pot sa aiba profil ca noi si sa fie terminate, coapte, imbatranite... Am patit cu anvelopa de firma - Dunlop (sa-i fac de ras) dupa 2ani si 20000km erau coapte si pline de crapaturi intre striuri... huh.gif Le-am aruncat ...
Deci atentie la DOT cand cumparati anvelopele ca la noi se practica teapa in stil mare! mad.gif
BZN
QUOTE(cj98czh @ 22 Oct 2010, 15:12)
8 are nou ... tare m-as mira sa-ti mai fi ramas 6 ... biggrin.gif

Ia uite aici poza luata cu ale tale ....

Si unele noi ... tu esti la martorul de uzura ... ca sa nu mai bati atata cu SH tale fenomenale ...
*


Mai, de ce nu te feresti de topicul asta, daca nu esti niciodata in ton cu el ? Esti penibil, zau asa. Te obliga cineva sa dai replici aici? Doare rau daca nu o faci?
argon
QUOTE(cj98czh @ 22 Oct 2010, 15:12)
8 are nou ... tare m-as mira sa-ti mai fi ramas 6 ... biggrin.gif

Ia uite aici poza luata cu ale tale ....

Si unele noi ... tu esti la martorul de uzura ... ca sa nu mai bati atata cu SH tale fenomenale ...
*



bre desteptovici, in primul rand io nu bat nimic, da-i inapoi pe topic sa vezi cine a inceput, tu si cu alalalt sunteti obsedatii care ma urmaresc peste tot si fac offtopic, iar in al doilea rand tu habar nu ai ce e aia martor de uzura. La profilul respectiv martorul de uzura e cel pus perpendicular pe unul din aialalti 15 martori de uzura in necunostinta ta, doar in dreptul unde pe flanc scrie TWI, cu alte cuvinte, ceilalti multi multi martori de uzura... asa e profilul, mai inveti si tu ceva.[attachmentid=1627666585]
dr_mKe
Teste independente arata ca uzura maxima admisa ar trebui mutata la 3 mm de la 1.6mm cat este in prezent. Din proprie experienta iti spun ca este absolut relevanta uzura sub 3 mm pe asfalt ud si catastrofala in zapada wink.gif
luck33ro
Argon, schimba-ti poza sa nu te mai recunoasca dusmanii ,... laugh.gif
PS Are dreptate, martorul de uzura e ala cu DOOHHH radmasa.gif
ydaniel
recomand:
http://www.malatesta.it/img/prodotti/Kaiman.jpg

rolleyes.gif cool.gif wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.