Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sigla Renault desprinsa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
theodor2004
Stiu ca pare ca in bancurile cu prosti, dar mi s-a desprins sigla ,,Renault'' de pe partea din stanga-spate a capacului de la portbagaj. Acum sta jumatate atarnand in afara, si ma mir ca nu a furat-o nici un baiat de cartier pana acum. Eu stiu ca ea este prinsa pe dinauntru, dar nu am habar cum pot sa o pun la loc.
Cei de la DAB au zis ca singura solutie e sa o lipesc, dar parca nu imi vine sa dau cu Picatura pe vopsea.
Voi ce parere aveti?
cmandrei
Pai daca nu are cleme si era lipita si inainte ce poti sa-i faci ?
theodor2004
Sigla este prinsa pe dinauntru, era pus un chit acolo (adica pe dinauntrul portbagajului), care se intarea si o tinea fixa in cele 2 gauri cu care sigla se prinde de tabla portbagajului. Deci nu era nici un pic de lipici acolo.
Acum chitul a cazut, si sigla atarna jumatate in exterior.
BannedHost
Nu o poti desprinde de tot ? Si sa o lipesti cu banda dublu adeziva de la bison (culoare neagra pentru masini)
theodor2004
hai ca m-am uitat mai cu atentie, am reusit sa bag mana prin spatele tablei de la portbagaj, si am reusit sa pipai sistemul de prindere al siglei renault: ea intra in caroseria prin 3 suruburi; acestea sunt prinse pe interior cu chit, (si la mine taman acest chit a cazut). Acum nu imi ramane decat sa folosesc o plastilina pe post de chit: bag plastilina prin portbagaj, si o lipesc de capatul din interior al surubului, fixand astfel sigla. Intrebarea mea e ce as putea sa folosesc, pe post de ,,plastilina'' (ca nu vreau sa mi se inmoaie la vara)?

PS: poate se uita cineva de pe site, si imi spune cum e la el (adica daca sigla e prinsa pe interior cu chit sau cu clema?). Pt ca, tare imi e mie teama ca acolo a fost o clema odata, in loc de chit (dar atunci cum au disparut clemele??)
danielmarius
Theodor
Foloseste poxipol.
vlm
Sigla cu Renault are trei cleme care intra in gaurile de pe capacul portbagajului. La Symbol Phase 4, sigla este lipita. Poti incerca sa o lipesti, fie cumperi o sigla noua.
theodor2004
Acum inteleg de ce a zis cel de la DAB sa o lipesc..deci la phase 4 e lipita.
Nu vreau sa o lipesc, imi e teama sa nu afecteze vopseaua. Sigla intra prin 3 suruburi in gaurile din portbagaj, si o voi fixa pe interior cu un material gen ,,plastilina''.

22 Oct 2010, 08:46:
m-am uitat la un prieten cu masina ca a mea, si intr-adevar e prinsa pe interior cu 3 cleme. Acum va trebui sa fac rost de cleme, sa vedem unde gasesc la fel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.