Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Capac interior portbagaj megane 2.2 HB
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
VyRuZ
Salut!

Am și eu o întrebare, vă rog. Cum arată capacul de peste roata de rezervă la Megane 2.2? Este ceva integrat în mocheta portbagajului, este ceva separat? Eu am un fel de placă de lemn peste roata de rezervă și este deranjant. că se bâțâie pe acolo.

Merci anticipat.
Hack
La mine la Sedan este un planseu dintr-un material ceva mai tare imbracat in aceeasi mocheta cu care este capitonat tot portbagajul, prins de caroserie cu niste dopuri de plastic ca sa nu se miste.
mih_mlv
Salut, la mine este ca la Hack!!
VyRuZ
Am înțeles, deci trebuie să caut pe la dezmembrări. Vă mulțumesc pt. răspunsuri. smile.gif

P.S. - Culmea este că placa aceea a mea are pe ea abțibild Renault de origine. biggrin.gif
M i h a i
Poze? tongue.gif
VyRuZ
Nu te uit, o să fac poze când oi da alea jos din portbagaj, că mi-e lene să deșert tot ce-i acolo pe gerul ăsta. biggrin.gif
daniel4ro
QUOTE(VyRuZ @ 8 Oct 2010, 20:24)
Eu am un fel de placă de lemn peste roata de rezervă și este deranjant.
*


e lemn-scandura, bustean sau stratificat (placaj)?
sageata1976
este masina import franta? si la mine este din pal independent de mocheta,la mine nu se "bataie" pentru ca intra pe un sant insa parca scartaia si am lipit in acel sant un burete cu adeziv in genul ala care se lipeste la usi sa nu intre curentul,parca se numeste PURFIX sau ceva de gen
VyRuZ
QUOTE(daniel4ro @ 10 Oct 2010, 08:13)
e lemn-scandura, bustean sau stratificat (placaj)?
*


Este un pal mai dens, de calitate, cauciucat pe ambele fețe, de approx. 1.5 cm grosime.

Da, este import Franța mașina.
solidconvert
Din ce stiu eu genul asta de placaj cu rolu' de capac il au doar autoutilitarele... Inainte de sedan am avut si eu hach si capacul de la roata de rezerva era similar cu asta de la sedan... Centuri spate are masina?
sageata1976
eu am tot pfl si este estate varianta ful cu carminat,nu a fost niciodata autoutilitara (geamuri electrice spate,incalzire spate,airbag-uri spate) deci niciodata utilitara sunt specifice masinilor importate din franta asta mai are si porbagajul capitonat cu plastic nu mocheta cum are estate de romania,alt lucru prost pt.gropile autohtone (are soricei)
Catalinmodena
Ai incalzire in bancheta spate?Sau ce incalzire?Ca daca te referi la fantele de sub scaunele fata,dealea au toate.
19vik
La estate e altceva, normal ca nu a fost utilitara.
Utilitara (megane societe) este un bicorp fara locurile din spate, eventual adus din fr, completat si vandut la noi cu 5 locuri. Si eu tot la utilitara am vazut placaj in portbagaj.
VyRuZ
Da, este Societe. Are centuri spate originale Renault și banchetă completă, tot originală (așa am cumpărat-o). Nu am avut absolut nici o problemă la RAR.

Faza e că mă seacă acel placaj idiot și aș vrea să-mi construiesc o podea de portbagaj asemănătoare cu cea originală. O să cumpăr curând niște placaj de 6 mm și mochetă și o să mă pun pe treabă.

Poate o să vin la întâlnirea Renault, dacă se mai ține la Buc. și vine lume. Vă arăt placajul, live.

12 Oct 2010, 12:49:
Chiar, portbagajul de la Coupe are același contur ca cel de HB în 5 uși?
solidconvert
Mai bine incerci pe la dezmembrari si iti schimbi tot interiorul de portbagaj(nu numai capacul sus cu mocheta, ci si interiorul ala compartimentat din roata de rezerva... wink.gif
VyRuZ
Interior compartimentat? La roata de rezervă am interior standard, ca la orice Megane. Am roata de rezervă acolo + spuma aceea cu cric, cârlig cu filet și coarbă. Nici un alt compartiment.

Nu are rost să stau după dezmembrări, că dau 2-300 de Lei pe ce pot face eu în 40 de minute cu 70. De 130 prefer să iau un filtru de motorină sau preșuri de fabrică sau tăviță de potrbagaj.

Întrebarea rămâne - portbagajul de HB Coupe are același desen interior/volum cu HB în 5 uși? Are cineva idee, vă rog?
Lucian BLK
Uite, asta este:
[attachmentid=1627663927]
In stanga este placa superioara care este articulata la jumatate iar in dreapta este partea inferioara cu compartimentele de depozitare ce vin in roata de rezerva. La mine este exact asa.
VyRuZ
Mulțam fain. Acum am înțeles despre ce e vorba.

Nu, eu nu am nici una din cele două "plăci". Hmm, interesant. Am să mai caut atunci pe la dezmembrări - nu știam că există compartiment în roata de rezervă.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.