Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicator ESP?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
hardknot
salut,

vreau sa imi iau un megane 2 de prin 2004-2005 (1.5 DCI) si as vrea sa stiu cum pot verifica daca are ESP sau nu.

de asemenea, daca cineva imi poate recomanda un service/persoana care ma poate informa in legatura cu istoria/km masinii as aprecia foarte mult.

Din cate stiu, daca merg la reprezentanta nu imi vor verifica decat calculatorul masinii.. dar am auzit ca mai exista o baza de date in care au inscris nr de km pe care ii avea masina la diverse revizii efectuate.. si nu stiu daca mi se spune.


De asemenea, la verificare in reprezentanta ar trebui sa cer mai mult decat o "verificare generala"?

Multumesc anticipat, si sper sa apar si eu posesor pe'aici in curand.
cj98czh
Este simplu ...

ESP - daca are, are si buton de dezactivare ... daca masina a fost cumparata de noua din Romania.... nu are..

Istoricul - la orice reprezentanta pe baza seriei de sasiu ... daca vor... se poate sa te taxeze pt. informatia asta...
hardknot
am inteles.. dar exista posibilitatea de dezactivare ESP la megane diesel(adica nu varianta sport)??
cj98czh
Apesi butonul .... il dezactivezi ... mai apesi odata butonul il activezi..
Cristi A
De ce ai vrea sa il dezactivezi?

Apropo, cand e dezactivat, martorul sta aprins din cate stiu.
R19/16v
Nu dezactivezi ESPul. Nu poate fi dezactivat.
Apasand pe buton dezactivezi ASRul.
hardknot
DECI: eu m-am urcat de 3 ori intr'un megane. NU stiu cum imi dau seama daca are ESP. imi spune si mie cineva cum imi dau seama de asta?

Daca exista un ESP OFF, spuneti-mi si mie UNDE il vad.. sau daca e vreun bec in bord.. cum arata?
Sincer m'ar cam surprinde sa aiba Megane-ul ESP OFF..
R19/16v
Nu am fost suficient de clar? NU poti dezactiva ESPul.
Exista buton - in stanga volanului - de dezactivare a ASRului.
Cum ESPul si ASRul vin impreuna, se poate presupune ca daca butonul de dezactivare a ASRului exista, masina are si ESP.

Bineinteles, cel mai simplu e sa-l rogi pe colegul espacern sa-ti dea detalii clare despre masina.
hardknot
hmm.. detalii clare insemnand.. nr de km, accidente si treburi de genul asta? naughty.gif

treaba cu ASR nu o stiam.. deci presupun ca imi poate fi de asemenea de folos.
Diseara ma intalnesc cu un "intermediar" si oamenii astia nu imi prea inspira...nimic
Cristi A
butonul e in stanga volanului, unde se afla si butonul pentru reglarea intensitatii luminilor in bord si cel pentru faruri (daca nu are xenon) tot acolo se afla si un buton pentru Cruise Control (daca masina are)
hardknot
am inteles, merci frumos.

Voi lua si seria de caroserie, cu toate ca nu stiu cu cat ma ajuta.. avand in vedere ca ma intereseaza daca a fost lovita sau cati km reali are
chelule
QUOTE(cj98czh @ 7 Oct 2010, 14:13)

ESP - daca are, are si buton de dezactivare ... daca masina a fost cumparata de noua din Romania.... nu are..

*



exista si masini cumparate din Romania care au ESP, a mea este un exemplu.

SI ASR-ul se dezactiveaza apasand butonul, dar se activeaza automat la viteza mai mare de 50 km/h. Cat este dezactivar sta aprins martorul in bord si pe CB apare mesajul ASR OFF.

Butonul se gaseste langa butonul de reglare faruri sau lumini bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.