Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Ciumi
am si eu un megane 2 bicorp(2005) si am o mare problema la el .... atunci cand cresc nivelul la ventilatie incepe sa vibreze tot bordul cu tot cu volan si se aude un zgomot oribil am vorbit cu cativa apropiati si mi-au spus ca probabil sa desprins aeroterma si de asta vibreaza...are cineva vreo idee a patit cnv ceva asemanator?
19vik
De desprins in nici-un caz. Ai o crenguta infipta in turbina sau lagarele duse.
ric26ct
Lagare uzate mai mult ca sigur.
crazybogdan
ca orice roata, si aeroterma are o componenta metalica mica pusa pe un din pale pentru echilibru. Se poate ca aceea sa se fi desprins.
Asta a fost cauza la mine. La treapta 4 face oribil. La rep au zis ca nu au cum sa o mai echilibreze, cica doar la fabrica.
Asa ca mi-am continuat viata in ignoranta smile.gif
19vik
QUOTE(crazybogdan @ 7 Oct 2010, 19:28)
ca orice roata, si aeroterma are o componenta metalica mica pusa pe un din pale pentru echilibru.
*


Ti-au spus la reprezentanta asa ceva?
Asta e ventilatorul de Megane 2:
user posted image
Turbina e din plastic. Nu are nici-o piesa de echilibrare din metal. O crenguta de 4-5 mm diametru si 5 cm lungime e suficient de groasa sa ramana infipta intre pale si suficient de grea sa-l dezechilibreze.
crazybogdan
da, mi-au spus asa ceva.
Si chiar aveau la rep. o aeroterma valeo, care pe partea interioara a cercului acela de plastic de la marginea palelor avea prinsa o bucatica de Pb, exact ca pe o roata. Si aeroterma era in ambalaj sigilat cand au desfacut-o.
Eu cand am fost la service si au scos aeroterma(eu eram de fata) nu am avut nici o crenguta sau vre-un corp strain. Si dupa ce am curatat toata instalatia, a facut la fel...
Oricum acea bucatica de metal este foarte mica comparativ cu aeroterma
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.