Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Airbag Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
InteX
Salut,am si eu un Renaul Megane din 2007,am avut un accident,am reparat airbagurile dar becurile din bord nu s'au stins + computerul de bord arata Check Airbag :|

Am fost si la service , mi'au resetat computerul si nimic ... astept pareri ( Multumesc anticipat smile.gif )

user posted image

24 Sep 2010, 21:36:
adica eu vreau sa vand masina si daca se poate sa scot/tai un fir de la computeru de bord sa se stinga becul la airbag ( eu am reparat airbagul dar computerul a ramas asa blocat )
sorin1983
Airbag-ul are un calculator separat...l-ai schimbat si pe ala?
nonic
@InteX eu iti urez bun venit pe forum dar trebuie sa iti revizuiesti mentalitatea de ROMAN mad.gif

Daca vrei sa tai firul sau... doar ca vrei sa vinzi masina si sa dai "TEAPA" unui cumparator de buna credinta nu te apreciez deloc si sper sa nu fie prea multe persoane de acest gen pe forum!!! Eu cred ca trebuie sa atentionezi cumparatorul ca trebuie sa rezolve preblemele masinii dar tu vrei sa le ascunzi! era sa uit "pierzi bani la vanzare"! Doamne fereste sa aiba noul proprietar un accident si sa nu functioneze airbag-ul, sunt convins ca nu te-ai gandit si la consecinte.

Sper sa iti rezolvi preblema la masina!Nici macar nu ai postat la Megane II
StefanJipa
Mai mult ca sigur nu a fost inlocuit computerul cum a spus si sorin , cat timp e aprins becul in bord e clar ca este o problema si sansele sa se declanseze airbag-urile in cazul unui incident sunt egale cu zero .
Shafu
La forumul celor de la Megane 2 gasesti mai multe raspunsuri, acolo ar trebui sa intrebi nu?
InteX
ok , ma scuzati sunt nou pe aici sad.gif
SorinCT
Daca ti-ai reparat tot sistemul de protectie, airbaguri de toate soiurile, capsule pirotehnice, etc, martorul ala trebuie sa dispara. Cel mai bine te duci la reprezentanta si remediezi problema cu un tester. Iti dai seama ca sunt sanse ca cineva sa iti cumpere masina, sa intre un dobictoc in el si dupaia tu sa iti numeri banii in timp ce ala zace la spital?
InteX
aveti dreptate ... o sa vad ce este cu pc de la airbag ... oricum va multumesc
xjc0c0
Am o si o mica dilema. As dorii sa schimb scaunele cu unele de coupe (imi par mult mai ergonomice) . Eventual poate gasesc ceva cu piele. Daca fac aceasta schimbare vor fi sanse ca airbag-urile sa nu functioneze,sau sa se aprinda vreun bec martor ?
snowdream
Nu, eu am schimbat scaunul la sofer cu unu cu reglaj lombar si pe inaltime si e totul ok de vreo3 ani aproape. Mufele sunt identice.
StefanJipa
Daca tot ai adus vorba de scaunele de la coupe , unde se afla airbag-urile laterale ? Pe lateral la scaun sau pe stalp ? pentru ca am observat mai multe cablulri pe sub scaune dar nu prea ma ajutat pozitia sa imi dau seama de la ce sunt .Multumesc .
cj98czh
Daca le ai ar trebuie ca pe lateralul scunului sa vezi inscriptiile cu Airbag ... daca nu sunt ... nu le ai ...

Firele de sub scaune sunt pe langa airbag-uri se de la capsele pirotehnice de la centuri..
StefanJipa
Da , am acele inscriptii insa nu eram sigur unde se afla , deci in cazul unui incident se schimba si scaunele ?
cj98czh
Scaunul ... slabe sanse ai sa sara ambele ... cele laterale nu se declanseaza decat in caz de impact lateral ...

http://www.euroncap.com/tests/renault_megane_1999/41.aspx

http://www.euroncap.com/Player.aspx?nk=b61...e3-6604e4d8513e
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.