Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statie maritima Cobra MR-F55 EU
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
lucifer
Am intrat in posesia statiei Cobra MR-F55 Eu si dupa niste cautari pe goagal am dat de mai multe site-uri , ca ar fi FM http://www.rigpix.com/protrx/cobra_mrf55.htm sau VHF http://radioproshop.com/cobramarine/mrf55.htm , iar manualul l-am gasit doar pentru statiile maritime folosite in Usa ,
dar nu am gasit plaja de frecvente folosita de aceasta statie .

Intrebarile mele sunt :
- Pot folosi statia terestru , impreuna cu o alta statie de acest gen sau in aceeasi frecventa ?
-Se poate modifica ceva la ea pt. a comunica cu alte statii VHF ?
-Se poate conecta la o antena pentru statii emisie-receptie auto ?
einstein1984
Pai comunica ea in VHF,dar faci puscarie daca o folosesti tu. Cam trebuie licenta de radioamator sau frecventa inchiriata pentru asta.
Banda VHF fiind in alta lungimi de unda (de la 1 la 10metri), antena CB (banda de 11 metri)nu prea o ajuta.
http://en.wikipedia.org/wiki/VHF_Marine_Radio
L.E. Vad ca ar trebui o lungime de unda sa aiba vreo 1910 mm, deci o antena sfert de unda ar avea vreo juma de metru. Antenele de CB de 1,6 m ar fi cam lungi.
lucifer
Nu am microfonul de la ea pentru a emite , dar are difuzor incorporat staia pentru receptie , se aplica ilegalitatea si in acest caz ?
Daca infig o sarma in miezul mufei si o scot pe geam exista posibilitatea de a receptiona ceva ? sau o pot strica ?
bygy007
de receptionat nu e problema , sa nu emiti , este in ultrascurte , din ce tin minte parca aviatia are banda intre 115 si 130 Mhz
yo4lhr
salut

nu e nicio problema cu statia, in sensul ca este o statie folosita pe navele maritime/fluviale - 156MHz in sus; nu-ti trebuie nicio licenta sa ai si sa folosesti statia in aceste canale de frecventa (daca ai o ambarcatiune proprie chiar esti obligat sa ai si sa folosesti asa ceva); eu am avut pe vapor ceva asemanator (era de la motorola) dar pe canalele meteo (pe care nu mergea la emisie) nu am auzit niciodata nimic (din cate stiu doar americanii au un serviciu pentru asa ceva)

deci, daca mai gasesti inca o statie navala, ai cum sa comunici; nu te intreaba nimeni de nimic; fiind o banda de frecvente dedicata comunicatiilor pe mare/fluvii, nu sta nimeni sa monitorizeze; nu folosi canalul 16 care este doar pentru urgente/apel (maritime, bineanteles) iar pe 7 mai sta "romanian navy"

cat despre antena auto (probabil te referi la cele pentru CB), in niciun caz; sunt pentru 27 MHz iar tu ai de la 156 in sus; ca sa nu mai spun ca ai si 25W si poti praji finalii

cat despre a o modifica - se poate (trebuie modificata/reprogramata sinteza de frecvente), dar unde, in banda de radioamatori? (144-146 MHz)
trebe licenta
mai bine o lasi asa


parerea mea blush.gif
lucifer
Multumesc pentru raspunsuri !

Am infipt o sarma in mufa antenei am dat scan si mi-a gasit pe canalul 7 , 28 si 62 emitea cineva , pe 62 chiar se auzea bine mergea sa dau si de butonul Squelch sa se auda fara fasaitul acela ! Mai bine se aude daca tin mana pe sarma aia dar simt la degete niste furnicaturi blush.gif mai ales cand statia e data pe HIGH . Exista posibilitatea de a avea o receptie mult mai buna daca pun o sarma mai lunga ?
yo4lhr
salut

poti avea o receptie mai buna punand o antena acordata, dar depinde de posibilitatile tale de a monta o antena (spatiu, inaltime,....vecini...)
pentru masina poti sa cumperi o antena pentru VHF care sa cuprinda si 156-160 MHz dar neaparat sa suporte cei 25W pe care ii poate da statia



parerea mea blush.gif
WUB
Am o barca si vreau sa ies pe mare cu ea. Trebuie sa imi iau o statie maritima in VHF ? Ca sa ies din port trebuie sa anunt capitania, sa imi dea drumul ? Am nevoie de licenta de radioamator sau de indicativ ca sa pot sa discut cu capitania ?
yo4lhr
QUOTE(WUB @ 9 Nov 2010, 18:13)
Am o barca si vreau sa ies pe mare cu ea. Trebuie sa imi iau o statie maritima in VHF ? Ca sa ies din port trebuie sa anunt capitania, sa imi dea drumul ? Am nevoie de licenta de radioamator sau de indicativ ca sa pot sa discut cu capitania ?
*



da
trebuie statie maritima in vhf (undeva pe la 156 mhz)

nu
nu-ti trebuie licenta da radioamator sau indicativ

trage cu ureche in canalul 16 - canal de urgenta
nu-l folosi excesiv

vezi pe ce canal lucreaza capitania portului respetiv (control trafic) si eventualele canale pe care trebuie sa stai in functie de pozitia ta (mai ales la dunare)




parerea mea blush.gif
C a t a l i n
QUOTE(einstein1984 @ 24 Sep 2010, 19:32)
Pai comunica ea in VHF,dar faci puscarie daca o folosesti tu. Cam trebuie licenta de radioamator sau frecventa inchiriata pentru asta
*




QUOTE(yo4lhr @ 25 Sep 2010, 08:27)
nu-ti trebuie nicio licenta sa ai si sa folosesti statia in aceste canale de frecventa (daca ai o ambarcatiune proprie chiar esti obligat sa ai si sa folosesti asa ceva); eu am avut pe vapor ceva asemanator (era de la motorola)
*



Alo, domnii! Pentru a emite cu o astfel de statie trebuie sa absolviti un curs GMDSS si sa detineti un certificat ITU, de tip GOC sau ROC. Actualmente cursul asta costa cam 3000 RON.

Ce ai avut matale la nava, Motorola, era un walkie talkie in alta banda, si anume UHF. La aia nu ai nevoie de licenta.

QUOTE(WUB @ 9 Nov 2010, 17:13)
Am o barca si vreau sa ies pe mare cu ea. Trebuie sa imi iau o statie maritima in VHF ? Ca sa ies din port trebuie sa anunt capitania, sa imi dea drumul ? Am nevoie de licenta de radioamator sau de indicativ ca sa pot sa discut cu capitania ?
*




Daca ai barca, cum ai cumparat, cine ti-a vandut statia VHF? In mod normal nu ti-o vinde nimeni daca nu prezinti dovada licentei tale, statia se inscrie la capitania portului unde e inregistrata barca, iar tu nu poti emite fara sa ai GMDSS GOC sau ROC.
GoGu
Nu ma pricep la acest domeniu, insa Catalin pare cel mai aproape de subiect (si de domeniul maritim), asa ca ii acord credibilitate.
Va rog sa lamuriti conditiile pt folosirea in legalitate a acestui tip de statie (eventual cu link), pt. referinta in discutii viitoare, subiectul pare destul de sensibil...
C a t a l i n
Extras din regulamentul valabil in UK pentru yahturi. Acelasi lucru e valabil peste tot in lume cu privire la utilizarea statiilor maritime VHF. Pentru alte amanunte se poate consulta site-ul Uniunii Internationale de Telecomunicatii, institutia ce reglementeaza orice comunicatie radio. http://www.itu.int
yo4lhr
QUOTE(C a t a l i n @ 9 Nov 2010, 18:31)
Ce ai avut matale la nava, Motorola, era un walkie talkie in alta banda, si anume UHF. La aia nu ai nevoie de licenta.
*



`neata

ce am eu la nava nu este walkie-talkie, ci statie maritima in vhf; nu am vazut nava fara; dar mai stii....poate la tine......caci marinaria E de multe feluri
C a t a l i n
Si daca era VHF maritima, cum poti spune ca se poate folosi fara licenta?
yo4lhr
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Nov 2010, 16:51)
Si daca era VHF maritima, cum poti spune ca se poate folosi fara licenta?
*



ok man
nu are rost sa ne lansam in polemica
asa este, ai dreptate
se foloseste doar daca ai licenta (pls, da-mi si mie baza legala)
da` sa moara scroafa daca io am licenta si nu m-a intrebat nimeni daca am doar daca am statie pe barca (barca = 9m, 100CP); la vapor nu se pune problema

parerea mea blush.gif
C a t a l i n
Nu cunosc ce legislatie se aplica in cazul ambarcatiunilor asa mici, cert este insa ca nu ai cum sa folosesti legal acea statie, indiferent ca e montata pe o pluta sau pe o nava de 400m, fara licenta, intrucat intra sub incidenta ITU.

Ca nu te-a intrebat nimeni nu ma mira... Traim in Romania. La fel nu ma mira faptul ca nu cunosti ce reglementari se aplica ambarcatiunii tale, si echipamentelor de pe ea.

Te poti informa pe aici: http://www.rna.ro/
yo4lhr
QUOTE(C a t a l i n @ 11 Nov 2010, 20:39)
Nu cunosc ce legislatie se aplica in cazul ambarcatiunilor asa mici, cert este insa ca nu ai cum sa folosesti legal acea statie, indiferent ca e montata pe o pluta sau pe o nava de 400m, fara licenta, intrucat intra sub incidenta ITU.

Ca nu te-a intrebat nimeni nu ma mira... Traim in Romania. La fel nu ma mira faptul ca nu cunosti ce reglementari se aplica ambarcatiunii tale, si echipamentelor de pe ea.

Te poti informa pe aici: http://www.rna.ro/
*



daca nu cunosti ce legislatie, atunci las-o moale
maaaai, da` te miri, nu gluma
iar daca cunosc sau nu ceva nu e treaba ta
sau poate esti de la .............
ca prea te miri
radmasa.gif
C a t a l i n
Esti smecher tare? Am zis ca nu stiu ce reglementari se aplica plutei tale, pentru ca eu am de-aface cu nave mult mai mari. Insa, in domeniul radio, indiferent pe ce montezi acea statie, trebuie sa te supui ITU, care spune clar ca iti trebuie licenta.

Daca tot esti asa glumet, iti trimit niste oameni care se pricep in domeniu, sa te intrebe de sanatate, ca sa vezi cam cat costa sa folosesti statia fara sa ai habar.
Sunt convins ca pe baza indicativului yo4lhr se descurca sa te gaseasca prin Tulcea.

"selaviparshivtujur"!
yo4lhr
QUOTE(C a t a l i n @ 17 Nov 2010, 07:39)
Esti smecher tare? Am zis ca nu stiu ce reglementari se aplica plutei tale, pentru ca eu am de-aface cu nave mult mai mari. Insa, in domeniul radio, indiferent pe ce montezi acea statie, trebuie sa te supui ITU, care spune clar ca iti trebuie licenta.

Daca tot esti asa glumet, iti trimit niste oameni care se pricep in domeniu, sa te intrebe de sanatate, ca sa vezi cam cat costa sa folosesti statia fara sa ai habar.
Sunt convins ca pe baza indicativului yo4lhr se descurca sa te gaseasca prin Tulcea.

"selaviparshivtujur"!
*


[SIZE=7]SCUZE DE OFF-TOPIC DAR BAIETU` ASTA E DE LA UNA DIN MILITZIILE ACESTE TARI. DE ACUM PROMIT CA O SA-L IGNOR. NU MERITA ALTCEVA



iertare stapane ca nu mai fac

da de ce nu vi tu in persoana?
ti-e frica?
ca dupa indicativ e clar ca te duce bibilica sa ma gasesti
au mai fost si alti zmei paralei da` cum au venit asa au plecat
asa cum au pe camioane de la 25W in sus si nu-i intreaba nimeni asa o folosesc si eu (statia, bineinteles)
ce puii mei nu intelegi?
gvincentiu
aici explica ce si cum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.