Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lansare IPhone 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2
shteffanivlad
Poate pentru unii este neinteresant, dar eu sunt fan Apple, asa ca pentru mine este o stire:

Se lanseaza la noi in tara in 24.09 la ora 00:00 oficial IPhone 4, pe situl operatorului care le-a comercializat si pana acum.

Sunt tare curios sa vad preturi, eu astept momentul de cand s-a lansat in State...
Fratzica
Galaxy S e peste smile.gif
C a t a l i n
Intre timp Orange nu mai detine monopolul aspura vanzarilor oficiale in Romania, asa ca poti sa modifici ce ai scris. smile.gif
shteffanivlad
Eu acolo am vazut, daca se lanseaza si la concurenta, nu mai stiu... M-am uitat, dar nu am vazut nimic la rosii...

Fratzica, poa sa fie 500 peste, eu sunt fan Apple, ce poti sa imi faci tongue.gif Sunt pierdut...
corbex
S-au lansat deja enshpe feluri de ChinaApple, unele mai bune decit modelul mama, care are marul afara si crocodilul inauntru si in pret. Si nu mai sint d-alea facute in curtea din dos. Nu prea esti cool cu unul d'asta in mina, dar daca te doare in pix de asta, scutesti o caruta de bani.
argon
QUOTE(shteffanivlad @ 23 Sep 2010, 14:20)

Sunt tare curios sa vad preturi, eu astept momentul de cand s-a lansat in State...
*



e 4300 ron de ceva vreme la noi la un cunoscut magazin online din Ploiesti...sa dai atat pe ceva mai prost ca galaxy-ul de 1800 ron tre sa fii maaare fan..sa nu zic altceva.
shteffanivlad
Nu cred ca am spus nimanui nimic de rau, cat despre argon ce sa zic, parerea ta! Nu vreau sa intru in polemici acum, dar e urat sa vorbesti asa cuiva. La urma urmei, sunt banii mei si nu vad de ce te-ar interesa pe tine ce fac eu cu ei. Eu nu te-am intrebat nimic, am anuntat o lansare. Nu iti place, nu citi, nu vrei sa vezi, nu deschide etc...

Hack
QUOTE(Fratzica @ 23 Sep 2010, 15:26)
Galaxy S e peste smile.gif
*


Probabil ca o fi mai destept Samsungul dar iFonu e mult mai fain si mai bine construit, e o bijuterie...Samsungul e mai crappy icon_mrgreen.gif ...Oricum nu m-as arunca pe el de cum apare, l-as mai lasa o vreme poate ii mai rezolva cei de la Apple o parte din probleme laugh.gif .

QUOTE(shteffanivlad @ 23 Sep 2010, 15:31)
Fratzica, poa sa fie 500 peste, eu sunt fan Apple, ce poti sa imi faci tongue.gif Sunt pierdut...
*


+1 up.gif
marksman
QUOTE(argon @ 23 Sep 2010, 20:27)
e 4300 ron de ceva vreme la noi la un cunoscut magazin online din Ploiesti...sa dai atat pe ceva mai prost ca galaxy-ul de 1800 ron tre sa fii maaare fan..sa nu zic altceva.
*



$600 e aici, dar e codat pe AT&T
shteffanivlad
Si la noi, a fost pe la magazine online undeva la 10.000 de lei, acum cel de 32G, cu abonament la portocalii este maxim 560€.

Trebuie sa vad daca imi prelungesc abonamentul, care e pretul lui, si cand aduc si de 32, ca acum au numai de 16.
zanzie
Inca un fan ifone: [attachmentid=1627659326]
MuciX
Pai la AT&T nu e CDMA?Ce dracu sa faca cu el?

Apropos de americani si telefoanele lor, m-am jucat cu un HTC EVO 4G... mult peste Galaxy S (Epic 4G) si IPhone 4.

QUOTE(marksman @ 24 Sep 2010, 08:36)
$600 e aici, dar e codat pe AT&T
*

ssilviu
Când vă aud cu "mult peste" parcă faceți comparații între BMW Seria 7 și Clio Symbol ... Momentan sunt câteva telefoane (iLake 4, Galaxy S, HTC Desire) care sunt acolo în vârf, sunt perfect comparabile, alegerea depinzând mai mult de preferințele personale. Să vii însă cu aprecieri din astea atât de categorice mi se pare fanBOIsm curat.
MuciX
Chiar nu sunt comparabile. Spre exemplu IPhone este supus "puscariei" Apple, din cauza careia nu poti face nimic.
Eu zic ca batalia ramane intre HTC si Galaxy amandoua avand Android.
Compania din state care vinde aceste 2 telefoane a ramas fara stoc de HTC (ei vand EVO 4G, adica cel mai cel mai din gama) pe cand Galaxy S (mai exact modelul Epic 4G din gama) se vinde foarte slab in comparatie. Si bazat pe review-uri nu este neaparat din cauza diferentei de pret (Epic e mai scump).

smile.gif
argon
iphone e mai mult de 'imagine', cand vezi un ceafa lata cu lant si in trening dandu-se jos din BMW sau Mercedes, sigur vorbeste la Iphone.
cj98czh
daaa ... si din aceasta cauza nu-ti iei tu un telefon bun sau o masina buna.... sa nu te confunde lumea..... nu sunt fan Iphone deloc.... am de 2 ani HTC si urmatorul tot HTC va fi .... dar cand vad ce scrie Argon ma apuca rasul... biggrin.gif
argon
eu am galaxy.
adrian mgn
dupa ce am avut "in probe" mai multe smartfonuri de-astea jmechere smile.gif in afara de Galaxy asta , am ales Iphone 3gs care in comparatie cu orice altceva a fost mult mai "user friendly" mai bine finisat si ... foarte important mi-a pus la dispozitie niste programele extraordinar de utile in domeniul meu de activitate ... pe care nu le-am gasit la concurenta.
asa ca .... pentru mine Iphone rulez biggrin.gif

pretul este foarte mare , adevarat , mai ales daca cumperi un Iphone proaspat lansat ( eu l-am luat de la orange cu 98 euro si un abonament convenabil mie ) insa daca iti permiti ... eu zic ca merita

F. IMP. - nu sunt cocalar
M i h a i
ai fonul este ceva mai special...are marul ara bengos....''la imagine'' este clar peste galaxi si hastece.....dar sa dai o caciula de bani numai pe imagine...eh..fiecare face ce vrea cu banii lui... si eu am de ales intre desire si galaxi...si cu toate ca toti lauda galaxi..eu o sa aleg htc..ce de?imi place mai mult forma lui...interfata...pare plasticul mai calitativ...asa ca..sa vina desire..
A l e x
iPhone ar trebui sa fie lansat sub numele de iSourGrapes in Romania tongue.gif

shteffanivlad
aplauze.gif A l e x

Daca eu scriu clar din primele posturi ca sunt fan Apple, si ca imi plac produsele lor, de ce simtiti nevoia sa imi comparati iPhone cu orice altceva?

Pentru mine orice altceva, si aici nu conteaza banii, nu imi satisface prima si cea mai importanta cerinta, si anume placutul.

Bun, si acum la subiect, portocalii au probleme la stocuri, aduc numai de 16G, si si alea numai cu abonamente noi... JENANT...
dantes
QUOTE(M i h a i @ 24 Sep 2010, 14:39)
''la imagine'' este clar peste galaxi si hastece.....
*



La imagine de cum afiseaza unul si altul sau ca imagine ca da mai bine ifonu'? la cum afiseaza, galaxyu' e mult peste iar desire e si el peste.

Sincer, ifone e downgrade. Era de asteptat ca la un moment dat sa fie depasit.
Filip
N95 bate si galaxy si iphone 4! Am zis! radmasa.gif radmasa.gif
argon
si sa fie si replica.
waly_2006
Are cineva idee daca se mai gaseste 3GS la Orange? Si daca da, care sunt preturile? Multumesc anticipat!
A l e x
Apropo de N95, si el era injurat de multi cand a aparut. Tot de cocalari era si ala, ca deh, era cel mai scump telefon la vremea lui.

Nimic nu-ti mai poti cumpara in tara asta, ca ori esti frustrat ori esti cocalar. tongue.gif
2dor
iPhone este un telefon pentru oameni normali, este un telefon pentru cei care vor un telefon simplu, cu totul la indemana. Este un telefon pentru oameni care sunt dispusi sa dea bani pe niste aplicatii ( sau sunt unii care nici nu sunt interesati de faptul ca se pot instala aplicatii si jocuri, pentru ei iPhone e un simbol ca ai bani, ca un lant de aur la gat ), si pentru niste oameni care nu vor mai mult decat sa vorbeasca la el, sa asculte muzica si sa aiba internet pe el. Cand multi isi luau Nokia N95 pentru ca era Nokia si avea camera tare, nu stiau ca are Symbian si ca se pot instala aplicatii pe el. Acesti oameni sunt o majoritate foarte mare, cei pasionati de ghizmo-uri cum sunt si eu, nu vor accepta niciodata un iPhone. Acum sa va spun de ce. Pai eu nu vreau sa platesc aplicatiile, eu vreau sa folosesc memoria telefonului sa pun ce vrea muschiul meu pe ea ( atentie ca la iPhone ai o memorie de 16-32GB pe care se pot pune doar fisiere acceptate de Apple ), vreau sa imi pot personaliza tot la telefon folosind alte softuri, nu vreau sa mi se impuna un soft care sa imi faca el ordine in muzica pe computer si pe telefon cum vrea el ( ma refer la iTunes ), vreau sa pot vorbi la telefon fara sa iau o husa la el sau sa tin telefonul intr-un fel ca pica semnalul ( stiu cazuri in Romania cu iPhone 4 care au probleme de semnal, si chiar daca nu toata lumea are probleme, Apple au recunoscut cumva prin husele care se dau cadou ), vreau un sistem de operare adevarat si din punctul meu de vedere OS-ul de la Apple nu este, si deasemenea vreau sa pot instala alte ROM-uri pe telefon, daca nu imi place cel original. M-am jucat cu iPhone 4 de curand si pot spune ca e rapid, are o calitate impecabila, dar mi se pare mic, comparat cu Samsung Galaxy S. Si dupa Galaxy, nu ma intorc la ecrane mai mici de 4.0 inch. Si oricate bug-uri ar avea inca Android, ramane OS-ul care in State a batut OS-ul de la Apple. E adevarat ca Android se gaseste pe telefoane de la X companii, pe cand Apple OS este doar pe iPhone. Luna viitoare se va lansa Windows Phone 7 care nu are multitasking si pesemne softurile se vor gasi doar pe Market-ul lor, adica eu vad o politica identica cu cea de la Apple, si nu prea ii vad bine pe cei de la Microsoft, dar poate sa prinda bine prin viteza OS-ului. Pana la urma pentru cine vrea un telefon cu touch screen, rapid si cu o interfata simpla, iPhone este suficient, dar atentie ca si Android este rapid ( cei care au telefoane cu Android pot confirma ), si deasemenea si Windows Phone 7.
A l e x
Da Tudore, eu sunt de acord cu tine, dar una e sa zici "nu e un telefon pentru mine" si altceva e sa insulti posesorii sau viitorii posesori, cum au facut altii.

Eu personal am Desire, ca l-am luat super ieftin de la Vodafone. Puteam sa-mi iau Galaxy, dar mie personal nu imi place deloc. Cum ar fi sa zic si eu ca posesorii de Galaxy sunt niste tarani obositi fara gusturi?

Fiecare are gusturile si nevoile lui. shteffani a zis clar ca e fan si ca si-l doreste, si i-a sarit lumea in cap. Mie imi place mult iPhone-ul, dar ca orice produs Apple, e frumos dar extrem de scump.

Nu stiu daca merita sa-mi fac abonament Orange pentru acest telefon, n-am mai dat de multi ani mai mult de 300-400 RON pe un telefon, deci sper sa vina si asta in oferta la Vomafone, poate-l iau la un pret bun wink.gif
waly_2006
Salut Alex,

Exista in oferta si la Vodafone, si-a luat o colega de serviciu, dar la un pret nesimtit.

29 Sep 2010, 09:23:
later: ma refer la 3Gs, modelul nou nu cred ca a ajuns inca la Voda...
A l e x
Stiu de 3GS, dar vorbim de 4 aici.

Desi pretul de 220 euro cu abonament pe 2 ani mi se pare rezonabil, as prefera sa-l iau la 300 RON de la Vodafone fara niciun fel de abonament. Sa speram ca apare in oferta.
BogdanX
Eu l-am luat la 219 euro, cu abonament pe 2 ani, pantera 29 euro/luna.
La liber il puteam lua din Franta, prin cineva, la 630 euro (pret oficial, direct din magazinul apple). Dar am zis ca nu are rost. Nu ma apuc sa explic de ce... E clar, totusi, ca cine vrea sa il ia de la noi la liber, are de platit niste sume foarte mari. Asta nu e problema sau vina apple... Poate asta nu intelege lumea...

Si totusi, pe unde citesc, vad oameni care se pare ca au o problema personala cu apple. Ca e prea scump, ca alte telefoane sunt net superioare, ca te obliga sa iei numa din app store...ETC

Obliga apple pe cineva sa ia iPhone, macbook, iMAC sau alte produse?
Hack
QUOTE(waly_2006 @ 29 Sep 2010, 09:37)
Are cineva idee daca se mai gaseste 3GS la Orange? Si daca da, care sunt preturile? Multumesc anticipat!
*


Da, se mai gaseste, astazi imi vine si mie unul rolleyes.gif .
waly_2006
Cu ce pret? smile.gif
M i h a i
QUOTE(dantes @ 29 Sep 2010, 08:11)
La imagine de cum afiseaza unul si altul sau ca imagine ca da mai bine ifonu'?
*


la imagine ''ca da mai bine'' ..mie mi s a parut mult mai calitativ decat cele doua (galacsi si hastece)(ma refer la calitatea materialelor...design)...si mai frumos...dar nu cumpar pentru ca este foarte scump pentru mine..plus limitarile so..
dantes
La 54.000.0000 lei vechi nici nu ma gandesc vreodata la asa ceva.
Ce e pe la "oferte" se plateste in timp prin abonamente, "bonusuri" si alte magarii de marketing, care fac un pret initial al telefonului f. mic in comparatie cu cel normal. Daca tragi linie, la final o sa vezi ca s-a platit mai mult decat normal...

De ex. cel mai ieftin abonament parca e 4 euro iar abonamentul la care il comercializeaza oranj e parca 29 dupa cum a scris si cineva mai sus, cu obligativitate 2 ani... Daca faci 29-5 = 25 euro in plus aiurea pe luna x 24 de luni rezulta ca pe langa pretul initial avem inca 600 de euroi...deci tot pe la pretul normal se invarte....
Totusi la ce ofera telefonul e mult prea mult avand in vedere concurenta. Insa nu pot condamna pe nimeni daca vrea sa dea banii pe el... Era o vorba cu ala care da banu' si ala care-l cere..... Chestie de optiuni personale.
2dor
Bine punctat si acest detaliu de catre dantes! Pretul e totusi un detaliu foarte important.
Solon
Am vazut eu pe un site pret mai mic 4200! Intamplator, ca nu dau banii pe asemenea tampenii!
Ce ma irita este faptul ca la orange-de ce ma bag ca eu am vodafone-iti faci abonament pe doi ani, mai dai si cateva sute de euro pe terminal.
In alte tari-in care in care clientii nu sunt luati drept tampiti-iti faci abonament pe 2 ani si il iei cam pe la 1 euro terminalul!
Hack
Dar totusi traim in Romania si cunoscand afinitatea romanului pentru tehnologie rolleyes.gif operatorii profita...
sqryn
sunt preturi diferite in tari diferite.
strategii de marketing, studii de piata
cam toate iphone-urile sunt mai ieftine la liber (apple store) in italia (659), uk sau franta (629) ca de ex in germania unde iphone 4 pleaca de la 800 eur fara abonament
shteffanivlad
Eu am luat iphone 4, si nu la preturile care le vehiculati aici... Daca cineva cere 5400 de lei pe unul, nu el este fraier smile.gif

Eu am anuntat o lansare, nu preturi, am dat o stire, nu v-am pus sa va cumparati.

Pentru cine are iphone, si nu vrea limitarile specifice, exista softuri care "elibereraza" iphone-ul.

Eu am mai zis mai sus, sunt fan apple, am ipoduri de la prima generatie pana la ultima, iphone am avut de la 2G pana la 4 care il am acum, si voi continua sa cumpar produsele lor, pentru ca imi plac. Sunt fraier, prost sau tembel cum ziceti voi aici, probabil, ma intereseaza, clar NU. Si de asemenea, nu ma intereseaza ca Samsung sau Nokia sau HTC sau oricare altul face terminale mult peste din punct de vedere calitativ sau tehnologic. Poate oare vreunu din voi sa inteleaga ca mie imi place apple asa cum este, scump si prost?

ONTOPIC: S-ar zvoni ca portocalii nu o sa mai fie exclusivi pe Iphone, si ca vor vinde si rosii. Asta dupa parerea mea e de bine, se mai reduce din nesimtirea celor care au pus mana pe o exclusivitate si se cred mai presus decat clientii...
A l e x
Pai Vodafone vinde de ceva timp 3GS-ul, dar nu oficial (cel putin nu era pe site) dar eu am primit o oferta pe mail cu el acolo.
shteffanivlad
Eu am auzit ca oficial s-ar termina exclusivitatea portocalei. Acum sa vedem, era doar un zvon la vremea respectiva.

Asa neoficial si online gasesti iphone, dar la preturi de bisnita.
Hack
Si cum se comporta noul model? Sufera de caderea semnalului daca il tii in mana stanga?
shteffanivlad
Dupa parerea mea merita upgrade-ul de la 3Gs la 4. Cu 4.1 nu scade nimic, indiferent cum il tii, cu sau fara husa sau carcasa. Insa cel mai mult se vede diferenta la viteza de lucru si la Retina display hiptnotizat.gif.
2dor
Iti dai seama ca update-ul 4.0.1 de la iPhone nu are nici o legatura cu semnalul, cine crede asta e naiv. Telefonul are o problema fizica cu antena si nu software. Ei doar au facut sa crezi tu ca ai semnal, a avea linii pe ecran e una, a se intrerupe convorbirea cu toate ca inca ai linii pe ecran e alta. Nu dadeau carcase si benzi de pus pe cantul telefonului daca nu avea probleme.
shteffanivlad
4.1 nu 4.0.1, si da, e o porcarie, pica semnalul, e mai slab ca galaxy, ca nokia ce vreti voi, slab, prost incheiat etc. Acum putem trece peste probelemele astea?

Orange inca are probleme de stoc, iar pe situl lor este o chestie de genul "Anunta-ma cand este in stoc" Pai WTF, zi clar cand vine, nu ca imi dai tu mail...
2dor
Aaaaa, 4.1 ala nu e cel care face si upgrade hardware sub forma de husa la iPhone 4? Mai merge sa porti manusi de piele cand vorbesti la telefon, sa nu iti pice semnalul.

Noi putem trece peste aceste probleme ca nu le avem la telefoanele noastre smile.gif

La Orange nu este pe stoc si nu se stie cand vine, eu am aranjat printr-un amic sa isi faca un coleg abonament si sa isi ia iPhone 4 si va fi sunat cand vine stocul.
sqryn
QUOTE(Hack @ 30 Sep 2010, 11:03)
Si cum se comporta noul model? Sufera de caderea semnalului daca il tii in mana stanga?
*



pica semnalul. de fapt scade receptia cand este tinut cu mana in modul ala "death grip".
probeleme apar totusi in zonele cu receptie slaba, atunci cand calitatea semnalului este deja scazuta si efectul se accentueaza daca tii mana aiurea pe el putand sa duca pana la terminarea convorbirii.
in rest, in oras, in zone cu buna acoperire nu sunt probleme.
upgrade-ul de soft nu face decat sa mascheze problema adaugand linii pe display cand receptia este proasta smile.gif
argon
Nu are dual mode gsm-3g sa treaca automat pe receptia mai buna?
BogdanX
Ba da, trece.
Iar pe reteaua pe care trece, cam are semnal full oricum l-ai tine.
Pe 3g face figuri, dar pe 3g am vazut si la un nokia e72 fluctuatii de semnal...in fine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.