Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu se mai stinge becul din portbagaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
pasaniucionut
buna ziua. am o problema la masina din semnatura am acel intrerupator care inchide/deschide becul din portbagaj dar nu mai functioneaza,l-am si schimbat dar degeaba. ce poate fi in neregula? daca pun bec in portbagaj se aprinde doar cand deschid o portiera atat,dar cand deschid portbagaj si is portierele inchise nimic.. sta stins parca nici nu ar functiona acel intrerupator... este vre-o singuranta ceva separata pentru acel buton ?
mih_mlv
Salut Ionut,sigur este ceva de la intrerup. portbagajului(ala care inchide si deschide circuitul),cat despre siguranta separata nu cred! sad.gif
pasaniucionut
pffff sper sa nu fie intrerupt iar un fir din ala de la portbagaj ca ma rupe... trebuie iar sa iau la verificat toata instalatia de la portbagaj... nu e cine stie ce lucru.. dar macar sa stiu ca e ceva intrerupt de pe acolo.. sa nu ma apuc sa trag sa verific firele aiurea :-/ ma gandeam sa aiba vre-o siguranta separat ceva :-/ poate a mai patit cineva
St
Desi cred ca ai verificat...intreb: e mufa bine infipta in senzorul ala?
pasaniucionut
da.... am curatat si mufa.. desi nu era deloc oxidata maine ma apuc sa verific instalatia de la portbagaj.... sa dea domnu sa gasesc ceva
kiss_9me
si eu am o problema....cand deshis usile nu mi se mai aprind automat becurile in masina....oare de ce? daca apas pe ele sa se aprinda se aprind.
pasaniucionut
la fel si la tine kiss... posibil sa ai un fir intrerupt s-au un contact imperfect ceva.. maine am sa ma apuc sa caut fire pe la portbagaj sa vad daca gasesc ceva. te anunt si pe tine daca rezolv
kiss_9me
okay...nu o a mai avut nimeni problema asta?
pasaniucionut
am cautat fire intrerupte... m-am uitat la acel intrerupator.. pare a fi ok.. mufa la fel.. dar totusi nu functioneaza sad.gif am gasit 2 fire intrerupte mai groase... care nu stiu unde se leaga... mai exact sunt 2 fire unu de culoare verde si unul alb sau crem ceva de genu le-am gasit in partea stanga la sofer spate la bancheta. erau dezizolate din cate stiu eu acele fire vin de pe undeva unde am difuzoarele pe spate am vazut acolo ca erau intinse dar acum nu stiu ce sunt cu ele .la ce ajuta. unde se leaga.
radunre
pasaniucionut, ai verificat cu un multimetru urmatoarele:
- rezistenta interna a butonului (apasat/relaxat)
- prezenta tensiunii de 12V la mufa butonului intre cele 2 fire
- se aprinde becul daca folosesti un strap (o bucatica de sarma) intre cele 2 fire din mufa ?
pasaniucionut
radunre
1-rezistenta interna nu am verificat nu stiu cum sau nu stiu la ce te referi - oricum am schimbat acel intrerupator cu unul de pe alta masina care era functionabil si tot nu merge
2- nici tensiunea nu am verificat dar sigur 100% nu am tensiune
3- am pus si asa 2 fire in mufa ... degeaba.. tot nu se aprinde nu face nici o miscare nimic
sigur nu am curent.. o fi intrerupt de pe undeva... am o intrebare... daca scot 2 fire de la un buton de la vre-o portiera ... ar merge? sa le aduc pana in spate?
radunre
Nu stiu ce varianta de masina ai dar daca zici ca nu ai tensiune, poate fii o siguranta sau un fir intrerupt. Verifica toate sigurantele de sub volan.
Am si uitat, becul e bun ? contactele becului ?
pasaniucionut
radunre becul e bun daca conectez mufa la,lampa din portbagaj se aprinde becul dar daca apas buton nu se mai stingese stinge doar daca sunt inchise portierele ... dar intrerupatorul trebuie sa fie separat... cand deschizi portbagaj sa se aprinda si becul....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.