Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Repartitor frana spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
ionutm
salut baieti, am si eu o problema nu gasesc repartitor frana spate, daca are cineva vreun renault 25 sau piese din dezmembrari si ma poate ajuta lasati un mesaj pe forum sau pm.
turbodxman
Nu se mai gasesc noi? nici originale si nici echivalente? ohmy.gif
ionutm
am gasit la un singur magazin in tot orasul, eu sunt din valcea, dar costa 550ron, o aberatie de pret, nu se mai fabrica si de asta, as reparao cu drag dar nu dispun de atatia bani sa schimb o piesa. ceva sh smile.gif
RAIDER
Am ramas si eu fara frane anul trecut, tot din cauza repartitorului din spate.
L am gasit second hand, 60 de lei, cu tot cu manopera montare.
Din cate stiu, reaprtitorul poate fi suprimat, in locul lui se poate monta un T din teava la diametru.
E adevarat, obtii franare constanta pe rotile din spate, indiferent de incarcarea masinii, dar poate fi o solutie viabila daca nu gasesti reaprtitor.
Stiu ca la Daciile cu franele terminate, se obtinea franare beton blocand repartitorul in pozitia maxim deschis, cu sarma. Good old times:))
ionutm
mersi de sfat, asta mi-a zis si mie un mecanic, dar el nu se baga, trebuie sa gasesc pe cineva care vrea sa improvizeze smile.gif , o intrebare, daca desfintez repartitorul si am frane instant pe spate, ma impiedica la ceva? banuiesc ca timpul de franare e mult mai scurt, in rest nu afecteaza cu nimic?
enache sorin
SALUT BAIETI! NU va jucati cu franele la ( vapoarele ) noastre si nu comparati R 25 cu TIGAILE !!!
ionutm
tare sfat, pai da-mi tu repartitorul tau si sa te vad cum te descurci, daca stau sa completez mereu cu lichid de frana care costa 17lei bidonu, si din 2 umpleri s-a dus pai degeaba am balena diesel si consuma putin.
enache sorin
I ti mai dau un SFAT. NU AM CU CE , NU CIRCUL. Tu faci ce vrei.
RAIDER
rolul repartitorului e acela de a asigura franare mai puternica atunci cand ai incarcare pe puntea spate. debitul e mai mare, presiunea pe piston idem, franarea mai puternica.
acum, nu cunosc care e procentul de franare fata si spate la R25, dar ca la orice masina cu motorul in fata, franarea mai puternica e necesara pe puntea fata ( inertia ) si mai slaba pe puntea spate. Daca nu ma insel, e undeva pe la 65% / 35%. Clar, daca ai pasageri in masina, portbagajul incarcat, e necesara o franare mai eficienta pe spate si repartitorul iti asigura asta cand e necesar.
Franare puternica pe spate cu masina goala = risc de derapaj, masina poate pivota in jurul axei din spate daca nu ai aderenta pe fata ( nu uita, vine iarna si sigur nu iei curbe cu frana de mana:D ) si poti pierde directia intr o curba pe care in conditii normale, o iei acum cu succes.

Sugerez sa te uiti la repartitorul ala, poate s a bulit vreun filet la bucsa care vine pe conducta sau ai vreo garnitura terminata. Conducta si garniturile se pot inlocui si ai scapat.
Daca e dus corpul repartitorului, atunci cauta prin dezmembrari, eventual vezi daca nu sunt alternative de la R21 sau asemanator.

succes.
turbodxman
Intreaba-i pe cei care au dezmembrat Renault 25 pe aici, pe forum, poate mai are cineva repartitorul. wink.gif
ionutm
mersi raider, o sa incerc sa il dau jos sa vad ce are bulit, m-am dus in service si sfatu lor a fost sa il schimb ca nu au ce repara, dar la noi asta e sfatu lor sa nu munceasca ei pentru putin, prefera sa il schimbe sa iti ia aceasi bani, daca intampin greutati revin pe forum cat il am dat jos, in caz ca auziti pe careva cu un repartitor il astept pe forum sau pm.
johnny.m
Am eu un repartitor daca te intereseaza 0766346105
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.