Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aplicații utile pentru Smartphone-uri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
S4b1n
Eu pur și simplu trebuie să știu că mă pot baza pe deplin pe funcțiile telefonului. Un topic pentru schimb de idei despre diferite aplicații pe care le considerați necesare. Încep eu:
N95 S60 3rd edition FP1 (V 35.0.002 - cel mai recent firmware, din păcate nu și foarte stabil, după câteva luni de utilizare devine destul de lent și îi mai fac o reinstalare)
- Opera Mobile (v. 10) - mult mai bun decât browserul standard al telefonului. Din pricina RAM-ilor slăbuți abia puteam deschide site-uri ceva mai încărcate, situație îmbunătățită cu mult de Opera
- Internet Radio
- Handy Blacklist - pentru filtrarea apelurilor
- FlipSilent - pentru trecerea pe mut a apelurilor la întoarcerea telefonului
- Screenshot
- Best Call Recorder - înregistrează automat toate apelurile
- cCalc - calculator știițific
- eBuddy - pentru instant messaging
- Nokia Step Counter - măsoară pașii cu ajutorul accelerometrului
și cam atât am deocamdată

EDIT: am uitat de Garmin Mobile XT + Road 2008
SorinCT
Pentru Nokia 5230 (Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5) eu folosesc urmatoarele:
- Level: boloboc pe telefon, e destul de util pe la mestereli dar nu foarte precis
- Anglemeter: raportor digital si el folosit prin diverse proiecte
- Seismograph: numele spune tot, masoara vibratii
- YouTube: pot vizualiza clipuri direct din aplicatie fara a folosi browserul
- GoogleMaps: de cand cu cartografierea tarii noastre a devenit util pentru strazi
- GMail: il folosesc pentru a accesa contul de email
- Garmin MobileXT: solutie deidcata pentru GPS, mai cuprinzatoare decat Google Maps, ofera o acoperire destul de bune pe Romania
- Compass: busola
- Opera Mobile: browser peste cel implicit
- Pader Sync SSH: acces telnet/ssh de pe telefon pentru terminale linux
- Altimeter: altimetru
- Sports Tracker: abia astazi l-am instalat, ofera printre altele distanta parcursa, numarul de pasi, viteza medie, timp, altitudine, puls, si o gramada de alte statistici despre diverse activitati sportive zilnice.
Richelieu
Bagam aici la gramada aplicatii de symbian, android, windows mobile si blackberry?
S4b1n
Cam asta intenționam prin acest topic, să văd ce pot face și alte telefoane, cu alte sisteme de operare, dacă au instalate aplicațiile dorite de posesori. Mi se pare interesant de văzut partea lor de practicabilitate în special. Adică poate că după ce văd că Blackberry-ul permite nu-știu-ce aplicație și Nokia nu, poate ca urmatorul telefon nu va mai fi Nokia. Sau ceva pe Android sau nu știu. Deocamdată sunt mulțumit de ce poate face N95-ul, si ma avantajează telefonul. Dar încă n-am avut ocazia să văd ce poate face si un Android sau ceva pe WindowsMobile, pe care proprietarul și-a băgat ce are el nevoie.
ageana
Teci Google Googles ruleaza! Laser frate!
DragosP
Ce mă?
ageana
Na!
R19/16v
Sa vezi cum face sudoku radmasa.gif
Markos
Dolphin HD, ca browser. Pe androizi.
Ov
QUOTE(R19/16v @ 16 Sep 2011, 12:49)
Sa vezi cum face sudoku radmasa.gif
*



credeam c-ai zis la misto, da' l-am pus la treaba si a rezolvat instant unu' din ziar laugh.gif
R19/16v
smile.gif up.gif
DragosP
QUOTE(Markos @ 16 Sep 2011, 14:17)
Dolphin HD, ca browser. Pe androizi.
*


Ai încercat și Skyfire?
Markos
Nu, dar pot încerca, daca recomanzi icon_mrgreen.gif
bmwh548
Mie nu mi-a placut Dolphinul, raman fidel Opera Mini, enervant uneori (probleme cand linkurile sunt ascunse), dar in general isi face treaba cu brio.

Duckhunt (ala de stateam in fata televizorului o zi intreaga cu pistolul in mana): rulz biggrin.gif
L!nuX
jocuri ce le joc in prezent

pumpkins vs monsters
drag race
Gem Miner
Air Control
adip
Android 2.3.5:
- Opera mobile
- 3G Watchdog (tks Optus)
- DroidWall (tks Optus, again)
- FM Radio
- Sipdroid
- Antutu CPU Master & Power saver
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.