Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena " misterioasa "
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
StefanJipa
De cand am cumparat masina am observat ca pe luneta in partea dreapta se afla o mica antena , dar am uitat sa il intreb pe fostul proprietar ce este cu ea . Aveti idee ce este ? Multumesc
elro
Antana GSM.
Masina are sau a avut instalatie pt telefon cu fir?adica se baga cartela SIM in recepror.
SorinCT
Si unele alarme contin module GSM cu antena parca.
StefanJipa
Am masina de 3 saptamani , nu stiu daca a avut , probabil ca da pentru ca am vazut 2 gauri f mici pe consola centrala putin in partea dreapta , unde am vazut la un golf 5 adus din germania suport de telefon , o sa caut pe langa bord sa vad daca gasesc vreo mufa ... stii cumva pe unde ar trebui sa iasa langa bord ?
elro
SorinCT
Da,dar nu arata asa
Stiu de ce vb.

StefanJipa
Nu exista o regula de montaj...poate fi oriunde.
Incearca pe la torpedou,pe sub bord pe partea dreapta...asa ar fi normal.
StefanJipa
Ok , am inteles , oricum banuiesc ca si pe langa bord trebuie sa ajunga un cablu ca cel care pleaca de la luneta , negru si asemanator cu cel de cablu tv , am umblat pe sub bord si am dat de alt cablu , care nu cred ca ar trebui sa stea asa degeaba , are cum sa fie de la dezaburire luneta? pentru ca am avut nevoie in seara asta si nu mi sa parut sa functioneze prea bine .
elro
Normal trebuie sa fie o cutie in care intra toate mufele(antena,suport telefon,alimentare,mufe mp3,sa se auda prin boxele masinii(depinde se kit)...
romeo3108ro
QUOTE(StefanJipa @ 9 Sep 2010, 23:03)
Ok , am inteles , oricum banuiesc ca si pe langa bord trebuie sa ajunga un cablu ca cel care pleaca de la luneta , negru si asemanator cu cel de cablu tv , am umblat pe sub bord si am dat de alt cablu , care nu cred ca ar trebui sa stea asa degeaba , are cum sa fie de la dezaburire luneta? pentru ca am avut nevoie in seara asta si nu mi sa parut sa functioneze prea bine .
*


acel cablu este(era) mufa de la alimentare carkit
elro
Acea mufa imi seamana a alimentare,alimentarea cutiei..
Kiturile difera intre ele,nu sunt toate la fel.
Am avut ocazia sa demontez un kit de tel de pe un Ford,si am vazut ce si cum.
StefanJipa
Ok , deci din moment se era singuratica pe acolo o sa o pun la loc cum pot pe acolo si nu o mai bag in seama , o sa incerc sa fac rost de mai multa lumina si ma uit sa vad poate mai sunt si alte mufe pe acolo . multumesc
playeroooo2000
am avut asa ceva pe parbriz.(masina am adus-o din olanda) e antena de la car kit. daca dai bordul jos(capacul bordului) vei gasi o cutie de conexiuni cu fire prinse la casetofon, cu alimentare de pe alimentarea casetofonului.
StefanJipa
Am cautat prin zona pasagerului din dreapta si am gasit sub aparatoarea de plastic de la prag facut colac cablul de la antena , " mister " rezolvat . Multumesc pentru raspunsuri .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.