Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: latime anvelopa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
mitzunator
pe un megane 1 din 2000 ce latime maxima este admisa pe jantele ei originale de tabla?
Vallybz
conform talonului 185/60/15.....tu nu ai talon, carte?
mitzunator
blink.gif ba da cred ca cam 99% din masini au.eu am intrebat daca se poate pune o anvelopa de alta marime de ex :mai mare decat 185,mai lata,pe acele jenti de tabla
xjc0c0
Nu stiu ce valoare are J la jantele de tabla originale,insa daca afli,exista tabele care afli latimea maxima admisa pe janta cu "x" J . te pot ajuta eu daca imi zici j-ul si daca mai gasesc proiectele smile.gif
mitzunator
si unde gasesc acest J?
xjc0c0
Nu bag mana in foc ca la jantele de tabla gasesti J inscriptionat pe ele,dar te poti uita. Garantat masina accepta cauciucuri pana la 205 (maxim cu astea am incercat, ce este peste,nu ma pronunt) . Acum am 195/50/ R15 ,si nu am probleme .

Imi permit sa te intreb,de ce vrei cu atata ardoare sa afli latimea maxima ptr jantele de tabla ? Daca cumva te gandesti la cauciucuri de iarna pentru ele,eu iti recomand exact opusul. ( nu te gandii ca daca ai o suprafata mai mare pe cauciuc ,ai tot odata si aderenta mai buna) .

P.S. : Pe jantele de tabla + cauciucuri de iarna am 185/60/ R15,si merg garantat si 195
mitzunator
nu, pentru vara voiam smile.gif radmasa.gif mersi pt sfaturi!
cj98czh
Ca sa fii cat mai aproape de diametrul rotii originale si presupunand ca asta este 185X60X15... merge linistit 195X55X15 (-1,16% sau -7 mm) si 205X55X15 (+0,66% sau +4 mm) altceva depaseste +- 2,5% dat ..
mitzunator
multumesc pt raspunsuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.