Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme suspensie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
gabi.
dec ateva zile auzeam un zgomot la roata din dreapta si astazi am desfacut sub capota la amortizor si am gasit ceea ce apare in poze? sad.gif ce s-a intamplat si ce presupune reparatia?
$$ilvviu
Trebuie sa schimbi flansa amortizorului.
O flansa e cam 100 lei.
PMG_tr
vezi la bursa..iti dau eu; le-am schimbat degeaba, asta daca vrei...numai bine
sserban22
Pozele le-ai facut cu masina apasata ? sau fara ? eu dc ma apas pe masina in dreptul amortizorului apare o distanta intre piulita si oala dar nu asa mare ca la tine.....
PMG_tr
serban...nu e normal asa incearca sa strangi mai mult piulita din capatul amortizorului..
sserban22
Am strins-o la maxim dar dc ma apas pe masina in dreptul amortizorului tot apare un joc dar mai mic decat cel din poza pusa de colegul nostru> cu masina la orizontala nu este nici un joc..Un mecanic de la Renault zicea ca asa e normal , eu ma intrb dc la toata lumea e la fel......
PMG_tr
la mine nu este asa...si nu am prebleme...
gabi.
pozele le-am facut cu masina libera stand pe loc..fara sa apase cineva fara nimic...

6 Sep 2010, 15:15:
la cea din dreapta nu are niciun pic de joc...deci nu cred ca este normal sa aiba jocul asta decat daca este uzata flansa...practic amortizorul nu se sprijina in partea de sus in nimic...masina sta doar pe arc...si la gropi capul acela al amortizorului se ridica...mi-a ridicat si capota putin ...
AdyF
Am patit si eu de 2 ori treaba asta.Prima data am dat intr-o groapa si am mers asa cu falnsa sparta aprox 40 km , dupa schimbare am facut cu flansa noua 2000 km si a crapat dinou.Concluzie schimba flansa, cat de repede poti si incearca sa nu folosesti masina, pana nu iti uezi tija amortizorului.
gabi.
AdyF... ce trebuie sa comand...flansa cu tot cu rulment sau cum ...da-mi un link cu un exemplu....te rog...
barbu_marius12
Da flansa cu tot cu rulment ar trebui sa o comanzi ca tot umbli acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.