Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: JANTE TABLA LOGAN PE MEGANE?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
mahamann
am o nelamurire, si anume merg jantele tabla de logan pe megane 2.2? am dat search pe forum si nu am gasit decat o opinie gen "am impresia" ca merg doar pe 1.4 16V (in caz ca are cineva de gand sa-mi dea warn sau sa ma trimita la "search"). am inteles ca ar diferi ET - adica e posibil sa nu incapa etrierii. mentionez ca am 1.5 dci echipat din fabrica cu jante de 16 aliaj iar acum mi-am achizitionat anvelope de iarna pe 15 si vreau sa-mi pun jante de tabla si cum de renault nu am gasit m-am indreptat spre "fratele" logan mai ales ca un set de table de logan pe 15 se da cu aprox 200 ron.

deci, stie cineva sigur (sa fi montat el nu din auzite) merg jantele de tabla de pe logan pe megane 2.2 ?
skorpio_bog
merg orice jante de tabla cu specificatiile: 15 inch, 4x100, et 45 sau 49.
M i h a i
..jantele de tabla pe 15 de logan nu merg pe megane 2...
rino
Am eu si merg foarte bine (pe 2.1)
ionutzxxx
pai concluzia care e pana la urma ca si eu sunt in aceeasi dilema. merg sau nu? blink.gif
skorpio_bog
ce o fi asa greu de verificat? Uitati-va la niste jante de logan pe strada sau inainte sa le cumparati si daca sunt in 4 prezoane cu 100 distanta intre ele sunt bune.
DoDoneatza
In primul rand Salutare !!, deh primul post biggrin.gif ,
De aceeasi problema m-am lovit si eu in toamna trecuta si pana la urma am inteles ca jentile de logan se potrivesc pe 2.1, la 2.2 cica ar lovi in etrieri pe fata (nu am incercat ) asa ca le-am cumparat de la renault.
skorpio_bog
jantele de logan au j6 si et50. Cele de megane pe 15 au j6,5 si et 43 sau 45 parca. Sa confirme cineva care are jante originale de tabla pe 15 pe megane.
ady_vopsitoru
Jante megane tabla 6,5 et 45 ,cele de logan nu merg pe 1.5 dci numai pe spate,pe fate lovesc etrierii
CataT
La 2.2, jantele de logan merg doar la motorizarea de 1,4 16v - discuri de frana mai mici si nu ating de etrieri.
La celelate motorizari jantele de logan merg doar pe spate nu conteaza daca au discuri sau tamburi..
La 2.1, nu stiu.
M i h a i
QUOTE(DoDoneatza @ 4 Sep 2010, 13:13)
asa ca le-am cumparat de la renault.
*


si cat ai dat pe ele? 1600 lei toate 4? blink.gif
rino
Intr-adevar jantele de logan sunt de 6 iar cele de megane de 6,5 latime
solidconvert
QUOTE(CataT @ 4 Sep 2010, 13:36)
La 2.2, jantele de logan merg doar la motorizarea de 1,4 16v - discuri de frana mai mici si nu ating de etrieri.
La celelate motorizari jantele de logan merg doar pe spate
*


Asa este... up.gif
Adal
Sustin ceea ce scrie CataT si ii multumesc aici pentru ajutorul in alt topic.

Personal am probat o roata de logan pe masina din semnatura. Pe spate merge fara probleme dar pe fata sta foarte aproape de etrieri (cam 1-2 mm intre janta si etrier, deci nerecomandat pentru uz).

Mentionez ca dimesiunile originale pentru o janta de tabla de pe masina mea (Megane 2.2) sunt: 6,5 J 15; 4x100; ET 45; 60 mm diametrul gaurii din centrul jantei.

Deasemenea, ET-ul sau OFFSET-ul reprezinta distanta dintre planul vertical ce separa janta pe jumatate si planul vertical de la fata butucului de prindere al jantei (vezi desenul). Astfel ca la toate celelalte dimensini identice pentru o janta, un ET mai mare apropie janta de etrieri (o introduce mai spre masina) iar un ET mai mic o scoate mai in afara existind riscul ca ea sa atinga in aripa (mai ales in timpul mersului). Janta de logan are ET 50.

Sper ca v-ati lamurit!
Numai bine!
mahamann
gata am rezolvat.......adica trebuie sa caut 2 jante de megane si 2 de logan sau 4 de megane. multi prieteni avand logan am imprumutat o roata de rezerva si am constatat ca merg doar pe spate , pe fata ating etrierii (eu am 1.5 dci) sad.gif
skorpio_bog
4 de megane wink.gif Nu e bine sa pui jante cu ET diferit pe aceeasi masina.
Axelinooo
Salut!

Pe spate la megane merge si janta de clio de 14", am vrut sa vad daca incape si se pare ca incape, a nu se intelege gresit!
Am facut doar un TEST!
Am testat si rezerva de logan pe fata si nu merge atinge in etrier.
Probat in seara asta, motivat de acest topic!

skorpio_bog
Jantele de megane 1 ar fi bune si la megane 2 din cate am inteles.

Megane 2: et45
Megane 1: et43
Adal
Da. Eu am folosit pe fata jante cu ET 43 si merg fara probleme.
b06fcn
O solutie ar fi folosirea de distantiere de minim 5 mm pentru rotile din fata daca se opteaza pentru jenti de Logan. La Megane 1 am folosit solutia asta si merg jentile de Logan fara probleme pe fata (altfel stau lipite de etrieri).
Adal
@b06fcn - Poti sa ne spui cam ce pret au distantierele si pe unde se gasesc? O janta SH de logan e 50 lei si una de megane este 100. Daca distantierele acopera diferenta ar fi bine.

Multumesc!
b06fcn
Vezi ca erau niste baieti pe patrutuning care vindeau asa ceva, unii le spun flanse, altii distantiere, acum legat de grosimea lor, se poate verifica cat de cat empiric cu saibe, dar cred ca intre 5 mm si 1 cm este mai mult decat OK
Ca pret, sunt destul de ieftine, depinde de unde le iei, sunt cam 15-30 de RON bucata, sau chiar mai ieftine.
skorpio_bog
are cineva idee, prezoanele de la jantele de tabla de logan se potrivesc la jantele de tabla de megane 2?
ady_vopsitoru
100%
Gill_ro
Prezoanele de megane pentru jantele din tabla sunt de doua tipuri : pentru cheie de 17 si pentru cheie de 19. In functie de ce cheie ai iti cumperi si prezoanele sau invers.
Codul pentru prezoanele de 19 este 8200719981 iar pretul per bucata fara tva era la 30.06.2010 la serus 11.53 lei.
skorpio_bog
Am inteles. Pai nu stiu exact. Vreau pt cheia de roti de la privilege (nu stiu de cat e, banuiesc ca 19). Pretul ala e cam mare. O sa caut de logan, banuiesc ca sunt mai ieftine.
cristiaco
Sunt si eu in aceeasi situatie. Am M2 cu jante din aliaj pe 16'', am gume de iarna pe 15'' si caut un set de jante din tabla.
Cat costa cele originale, de la reprezentanta, stie cineva?
skorpio_bog
sunt cam scumpe la reprezentanta. Incearca pe la dezmembrari, un set nu e mai mult de 200-300 de ron. In vitan o janta noua de tabla pt megane costa 190 de ron.
19vik
Uite aici un cod pentru suruburi cu hexagon de 19 pentru jante de tabla de 15" si o parte din masinile la care se potrivesc:
[attachmentid=1627657458]
skorpio_bog
din cate am vazut prezoanele de megane 2 pt tabla au codul 82 00 272 209, insa pe setul de prezoane de la roata mea de rezerva (tabla pe 16 inch) codul este 82 00 731 281. unsure.gif
Gill_ro
Eu le-am cautat pe cele cu terminatia 209 dar la Serus pe Timisoara mi-au zis ca acel cod nu apare la ei in sistem smile.gif) desi eu eram cu pungulita de prezoane in mana ca cea din poza.
Ps. Sunt pentru cheie de 19.
skorpio_bog
inseamna ca astia pun codurile la misto laugh.gif

LE: Am si eu o curiozitate de la cei care au jante de tabla. As dori daca aveti o poza cu o roata montata pe masina, sa vad cum sunt prezoanele infiletate, pentru ca azi de curiozitate am probat prezoanele pe care mi le-au dat cei de la reno pt roata de rezerva si nu intra de tot in janta, adica ramane putin din gulerul conic al prezonului in exteriorul gaurii din janta. E normal asa ceva?
19vik
E normal, e prindere pe con care asigura si centrarea.

[attachmentid=1627657831]
99AIM
Eu cand mi-am luat jante de aliaj Reinastella am folosit tot prezoanele de la jantele de tabla pe 15 si de atunci am cam 17k de km si nici o problema.
skorpio_bog
multumesc de poza 19vik biggrin.gif m-am lamurit, am vazut si azi cateva logane cu table si la fel stateau prezoanele, cu o parte din con in exterior. In fine, mi-am gasit si prezoane pt jantele de iarna. Ca idee se potrivesc si de opel si de bmw la megane.
Axelinooo
Salutare!

Jante tabla de opel pe 15 cu et 49 oare merg? (distanta e de 4 x 100)
avand in vedere ca cele de pe megane au et 45! intreb si eu!

O seara placuta!
skorpio_bog
nu or sa mearga. Or sa iti atinga sau or sa fie mult prea aproape de etrieri pe rotile din fata. La cele de logan, ET este 50 si pe fata la megane dci ating de etrieri.
b06fcn
Jentile pe 15 de Opel nu merg din cauza gaurii de centrare, care are un diametru mai mic fata de Renault, am si Opel si stiu sigur asta, ca le-am probat...
speedman
Cele de logan ating pe fata de etrieri la megane dci. Acelasi lucru se intampla si la 1.6 16v?
mahamann
uita-te la cate kg are masina, daca are aprox aceleasi kg ca si dci mi se pare normal sa fi montat aceiasi etrieri, din cate stiu eu doar la 1.4 benzina merg alea de logan
skorpio_bog
nu merg nici la 16v. Doar la 1.4 cum a spus si colegul. In rest merg pe spate la orice model, insa nu cred ca si-ar dori cineva jante cu et 45 pe fata si 50 pe spate.
kynder
Salutare

Am si eu o nelamurire vreau sa-mi cumpar 4 jenti de tabla 16" dar ce dimensiune 4X.... ??
skorpio_bog
jantele de tabla pe 16 pt megane au aceleasi specificatii ca si cele de aliaj, adica:

4x100
6,5J
ET49

Insa daca le vrei pt iarna, mai bine ia-ti pe 15, sunt anvelopele mult mai ieftine, cele pe 16 pt iarna sunt aproape dublu ca pret.
yuly_megan
fratilor am si eu o intrebare dc pana la urma nu merg decat cele originale pe megan 2 ?? pt ca vreau si eu sa cumpar si nu mai stiu ce sa cumpar . alea de logan, opel nu's bune dc ce variate as avea care sa se potriveasca fara sa cumpar de la reprezentanta ?>
skorpio_bog
se potrivesc cele de megane 2 originale care au ET45 sau cele de megane 1 care au ET43. Nu trebuie sa iei de la reprezentanta, ca nu se merita. Cel mai bine cauti pe la dezmembrari, poate ai sansa sa gasesti chiar cu tot cu anvelope de iarna cum am gasit eu.
yuly_megan
tocmai aia e problema skorpio_bog ca m-am trezit prea tarziu sa caut si nu prea gasesc nici din aluminiu nici din tabla si care au cer totusi un pic cam mult tinand cont ca trebuie sa iau si anvelope noi ca nu pot sa merg cu unele vechi de peste 3 ani sad.gif
skorpio_bog
asta e adevarat, eu mi-am luat luna trecuta in septembrie cand nu prea se cautau. Acum toti au intrat in criza de timp si cauta pt iarna, iar cei care vindeau au crescut preturile. Oricum un set de jante de tabla pt megane sh nu trebuie sa coste mai mult de 200-250 de ron, asta cand nu sunt la mare cautare. Deja daca sare pretul de 150 de ron pe janta e prea mult. E 190 de ron una noua in vitan.
speedman
Eu mi am luat roti de logan fara sa stiu ca nu se potrivesc pe al meu megane 2.
Azi am fost sa ma conving ca intr adevar nu au loc de etrieri. Ideea este ca janta este foarte aproape de etrier dar nu il impiedica cu nimic, nu exista frecare intre etrier si janta. Apoi am mers cativa km cu rotile pe 15 de logan sa mi pot da seama daca este ceva in neregula, de genul zgomote ciudate in mers, la franare brusca, viraje..etc. Atunci cand este ridicata pe cric roata se invarte super usor fara probleme.
In concluzie se pot monta si jante de logan pe fata la megane 2.
dan22y
Pai poate sunt jante de logan ph 2 sau sandero, ca am inteles ca acelea sunt diferite ca si ET fata de cele de ph 1.
speedman
Posibil, m am uitat sa vad daca scrie ceva pe spatele jantei si nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.