Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Scaun-Airbag Sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Synapse
Salut!
Ma numesc Ionut, si tatal meu detine un Renault Megane mk2 Estate, pe care ii mai invart si eu colacu din cand in cand . Am si eu o problema cu un cablu care este sub scaunul de la sofer; problema apare atunci cand eu mut scaunul mai in fata deoarece nu pot conduce in aceeasi pozitie cu tatal meu; pe bord imi apar martorii : Airbag Sofer si SERVICE ; ca sa se stinga acesti martori trebuie sa 'gadil' un cablu care trece pe dedesubtul scaunului de la sofer (iese din partea de jos a scaunului si intra in podea).
Am fost cu ea la service si ei imi spun sa nu ma ingrijorez. Mie mi-e frica sa nu se intample ceva si airbagu soferului sa nu se declanseze din aceasta cauza; problema aceasta o am la ea de cand era masina noua ,acu are 30k km dar pe mine inca ma sperie. Va rog sa imi dati niste sfaturi , cam ce ar trebui sa fac, cei de la service daca nu le bagi suta in buzunar nu iau treaba asta in serios.
Multumesc anticipat!
gotty
asa face toate! tongue.gif

lasand gluma la o parte,mufa aceea e foarte sensibila..cum te porti cu ea ,asa o ai...este o problema de tinut sub observatie si ata...
Synapse
Aham, am inteles plastic cumparat la kilogram (mufa) si vandut de parca ar fi aur (sunt cam intepatoare la reno preturile sincer) si cred ca piesele care nu tin de siguranta masinii sunt facute sa se uzeze repede si sa te coste mult ca sa scoata ei banii (teoria mea din cate am observat)
SorinCT
Nu ai de ce sa te ingrijorezi, numai ca daca faci accident si mufa nu sta la locul ei nu ai airbaguri.
Prinde cablu sau mufa cu bride cat sa nu se mai miste niciunasi ai rezolvat problema. Daca te pricepi cat de cat lungeste cablul respectiv daca vezi ca nu ajunge si este tras atunci cand dai scaunul in fata.
DanCVA
Varianta cea mai simpla este sa scoti mufa si sa legi firele direct. Nu vei mai sta cu stresul mufei respective.
nelutu19812010
Salutare!Problema este de la mufa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.