Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 reborn
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
dan supernova
Deci cum am promis am inceput reconditionarea Dacia 1300 wub.gif ,stiu ca multi zic ca nu merita dar pe mn ma leaga multe amintiri frumuoase de aceasta masina smile.gif si nu va vedea foarte curand Remat-ul smile.gif
Masina este in posesia tatalui meu din anul 2002 ,si de anu trecut in posesia mea smile.gif
Masina este fabricata in anul 1982 ,culoare albastra 68 ,motor 1.3,cutie 4 trepte smile.gif
Azi 24.08.2010,masina a fost dusa ptr a se evectua tinichigeria care consta in aripi fata schimbate , stalp fata stanga , pasaje roata spate ,locas roata spate , usi cam atat imi vin in minte acun dar sunt mult mai multe smile.gif
La partea mecaica voi face urmatoarele operati motorul pus la punct vrea sa mearga cat mai bn posibil , garda la sol coborata ,bucsaraie schimbata si cam atat poate imi vor mai veni ideii pe parcurs smile.gif
Partea estetica folie geam spate si laterale ,bari schimbate fata-spate nichelate ,jenti canada ,..,,. Vrea sa iasa ceva clasic simplu si frumos nu vreau cu tot felu de tunning laugh.gif restu va mai spun pe parcurs
Astept propunerile dvs ! si pozele cum arata masina in momentul de fata wink.gif
Alex4u
pai prima ar trb sa fie din punct de vedere mecanic..ok si apoi ar trb tablaria ..ca e cam luata de rugina
dan supernova
partea mecanica este destul de buna nu am probleme cu ea nu troncane motorul merge bn dar mai am de lucrat ,iar tablaria se rezolva nu va mai ramane gram de rugina pe ea
ionut81
este deja tunata.
in sensul ca are alte barii,stopurii,oglinzi,etc. am si eu una 1300 si ma gandeam la varianta asta dar nudispun de bani.
spor la treaba wink.gif
dan supernova
multumesc mult ,nu eu am tunato nu imi place cum arata ii voi pune barile ei originale nichelate tre sa ma apuc sa caut smile.gif ,asa a cumparato tata acu 8 ani de zile

bv-08-fgm
cu munca si ceva bani se face,nu arata chiar asa de rau pe cat zici,cel putin din pdv estetic,cum arata de dedesubt vom vedea smile.gif sa ne tii la curent cu ce ai lucrat si cu poze.spor la treaba!
om_bland
Parca odata domnule initiator al acestui topic intentionai sa o dai la schimb tongue.gif ( daca-mi amintesc eu bine) biggrin.gif . Ce te-a determinat sa iei aceasta decizie de a o repara la partea cu tinichigeria ?
dan supernova
@ om_bland ,da asa e masina am vrut sa o vand sau schimb cu alceva . mam razgandit uitandu-ma prin oras am vazut cateva modele ca a mea foarte frumuoase si am zis dc sa nu fie si a mea ca aia ? asa ca mam apucat de ea ,

25 Aug 2010, 10:01:
are cineva de vanzare 2 scaune fata in stare buna ?
payty
multa bafta cu reconditionatul.

niste poze n-ar strica de la operatiile de tinichigerie. nu de alta, dar eu unul sunt interesat de anumite chestii, cum ar fi schimbatul pasajelor de roata spate si stalpului fata.
dan supernova
payty , multumesc ,o sa in cerc sa fac poze dar din pacate timpu nu prea mil permite acu miam luat 2 zile libere ptr a ma ocupa de masina sa vb cu vopsitor,tinichigiu . mai multe poze vor fi la cand va ajunge la vopsitor de cum intra in garaj pana va iesi

25 Aug 2010, 19:22:
are cineva ochelari de la faruri ? fara masca centarala doar ochelari din parti in stare cat mai buna

26 Aug 2010, 18:23:
mai am nevoie si de 2 scaune fata daca are cineva deasemenea in stare buna
daniel93
te "legi" si de stopuri?
eu unul i-as pune ori de 1300, ori din astea dar clare si eventual folie fumurie pe ele.
aaa, si cauta-i un volan de 1100 ca i-ar sade tare bine...
Spor la treaba, la anu sper sa ma apuc si eu de ea, daca mai am ce...
Dar nu o mai duc la nici un tinichirgiu ca eu nu dau 15 mil (atat m-a costat acum 2 ani) ca sa-mi arunce cu kit pe ea si sa plimbe pistolul pe langa ea...
Daca tinichirgiul incepe cu "aoleooo... da cine a lucrat la asta? ohmy.gif tre sa dau jos tot si sa o fac de la capat.... " ia-o de acolo ca o sa puna chit si pe unde nu trebuie (mie mi-a acoperit si suruburi cu chit) si mai rau mi-a stricat linia.
La vara daca nu intervine nimic o duc la tara intr-o sura pe care mi-o amenajez de pe acum si unde vad ca e plin de chit vechi si stramb dau jos elementul si merg in remat sa-mi iau de pe alta mai virgina rolleyes.gif .
dan supernova
de stopuri nu ma leg eventual cu mai zis si tu poate schimbate cu nele clare desi pe mn ma batea gandu la alceva sa le fac pe led dar asta vom vedea pe parcurs deocamdata masian este la tinichigiu cred ca o mai tine cateva zile , dupa la vopsitorie abea acolo imi voi face o idee de cum va arata masina

27 Aug 2010, 20:08:
caut ochelari fata si 2 scaune fata in stare buna in bucuresti daca se poate multumesc .
dan supernova
revin cu noutati , masina a iesit de la tinichigerie sa lucrat foarte frumos sunt mai mult decat multumit de cum sa lucrat si a iesit masina voi pune si poze marti smile.gif ,am o problema vreau sa schimb plafonu de sus si nu stiu cum se schimba . poate explica cineva in mare cum se schimba plafonu ? multumesc
iulian'71
La prima vedere pare destul de buna. Am avut o prietena careia parintii i-au cumparat o Dacie 1300 cu exterior de 1310 identica cu a ta dar cu luneta fara dezaburire, modelul fiind pentru Algeria si era tot din 1982 undeva prin primavara fiindca era destul de apropiata cu D. 1300 a tatalui meu care era fabricata in 11.1981. Masina a mers pana prin 2006-2007 si nu avea inca rugina cu exceptia aripii stg. fata care a fost proptita intr-un podet si era turceasca.
Bafta multa in reconditionare si daca mai ai nevoie de cate ceva cere ca se mai gasesc.

29 Aug 2010, 19:11:
Capitonajul de el scrii?
dan supernova
multumesc mult da cel din interior tapiteria de sus , trebuie schimbata smile.gif
iulian'71
Cauta pe la magazinele specializate in vinilin sau skai cum ii spun unii unul de culoare alba si apoi cauta un tapiter caruia sa-i duci si vechiul capitonaj pentru asi lua masuri si roaga-l sa ti-l lase mai lung la capete cu cca 10-15 cm in fiecare parte. Cand am facut RK la Dacie am cumparat unul din magazin si era la limita ceea ce m-a obligat sa il prelungesc in fata (era din silon albastru) din dreptul parasolarelor cu vinilin de aceiasi culoare si a iesit perfect si chiar mai bine decat la cele din fabrica.
Cauta sa-ti faci rost de vinilin iar de montat iti spun tot eu cum se face. Bafta la cautari.
dan supernova
am fost azi la magasinul dacia de pe pantelimon ,si am gasit acolo cu tot ce imi trebuie 60 de ron smile.gif de montat il va monta cn care se pricepe a zis ca e bun ,acu mai am nevoie de 2 scaune bune si am terminat cu tot interioru maine voi pune si poze cu masina sa vedeti cam ce sa lucrat la ea la tinchigerie smile.gif
BZN
QUOTE(om_bland @ 24 Aug 2010, 21:25)
Parca odata domnule initiator al acestui topic  intentionai  sa  o  dai la schimb  tongue.gif  ( daca-mi amintesc eu  bine)  biggrin.gif . Ce  te-a determinat sa iei aceasta  decizie  de a  o repara  la  partea  cu tinichigeria ?
*


Ba chiar se si vanduse...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2415740
Nu stiu daca e o idee chiar buna, depinde de cati bani vrei sa bagi in ea...
Eu iti urez succes.
dan supernova
BZN
am zis ca sa vandut deoarece vb cu omu o vazuse tot a 2 zi trebuiasa vina sa facem actele si defapt el vroia fara acte masina sa ramana tot pe numele meu si ca imi va plati el toate taxele smile.gif) apoi am puso iara la vazanre ! maine voi posta o alta serie de imagini biggrin.gif mai am nevoie de bara fata nichelata ,2 scaune fata ,si 2 jenti cu cauciucri bune daca are cn ... rolleyes.gif
BZN
Atunci ai procedat corect. biggrin.gif
Interesanta operatiunea de salvare, ar trebui sa pui niste poze inainte de vopsire... Inca o data, succes.
dan supernova
multumesc mult voi pune maine poze

31 Aug 2010, 14:03:
am fos tazi la vopsitor am facut repede de tot 2 poze cu telu nu am avut timp a trebuit sa duc iara masina la tinichigiu ii mai descoperise o buba smile.gif uitati si pozele facut la repezeala voi mai face si alte poze sper saptamana asta rolleyes.gif
Mr_Devil83
aia e masina in curs de pregatire pentru vopsit?
dan supernova
abea venita de la tinichigiu .. vopsitoru doar a dat cateva elememte jos (oglinzi ,manere ...) voi pune alte poze mai detaliate deocamdata nu am avut timp lema facut in graba abea o adusese de la tinichigiu si cand vad o alta problema avea o gaura astupata cu carpa mad.gif si acum este din nou la tincighiciu ptr a remedia problema rolleyes.gif

1 Sep 2010, 16:48:
aziam fost in remat iam achizitionat tot ce imi trebuie flapsuri bara ,fete usi si 2 scaune toate in stare perfecta biggrin.gif

1 Sep 2010, 20:09:
imi poate arata si mie cineva cum arata culoarea albastru 65? o poza ceva
dan supernova
nare nm o pereche de ochelari ? ca nu am gasit pe nicairi nici in rematuri
MECCA
...si a mea a fost cam asa

5 Sep 2010, 14:37:
...si a ajuns cam asa [attachmentid=1627654163] , daca iti place albastrul asta te pot ajuta cu un cod de culoare !
dan supernova
misto culoarea a mea cod albastru 65 nush cum este banuiesc
bv-08-fgm
vrei neaparat sa o faci albastru 65? sauu ceva apropiat
dan supernova
pai ea originala a fos talbastru 68 ,cand am duso la vopsitor iam zis sa o faca la fel albastru 68 ,,sa dus sa cumpere vopseaua ma sunat si a zis ca nu gaseste albatsru 68 si ca doar albatsru 65 lam intrebat daca e frumoasa a zis ca da si atunci am ramas sa o faca albtasru 65 mia arata el cam cum arat si mia placut
Manta B
Mecca, ce culoare ai facut-o pe a ta? Ce cod are? e criminala si fix aceeasi culoare o vreau si eu la break-ul meu
dan supernova
mda si mie imi place cu a iesit a lu mecca ,saptamana asta si a mea e gata vopsitorie si tapiteria interior ,dupa la mecanic sa ii mai schimbe bucsile si o pregatesc ptr itp smile.gif
dan supernova
deci dupa o lunga absenta am terminat si masina uitati ce a iesit biggrin.gif dar am o problema sper sa ma ajute cineva cu cateva sfaturi nu am semnal pe nici o parte nu sa aude acel tacanit nmk nici avari nici semnal in rest merg toate biggrin.gif
STORMTROOPER
Meseriasii care dezasambleaza&asambleaza masini, in special dacii, dupa vopsire au ei o placere deosebita sa nu puna toate piesele la loc asa cum trebuie, mai ales in ceea ce priveste partea electrica.
Te apuci frumos si inatii de toate verifici daca releule de semnalizare exista in materialitatea lui, si daca este conectat la instalatia electrica a masinii.Daca raspunsul este afirmativ, bagi un ochi si la butonul de avarii sa aiba toate firele puse la locul lor.Urmatoarekle pe lista sunt sigurantele.Dupa asta iei la puricat becurile.Te bagi sub bara din fata si vezi daca firele sunt conectate.Daca sunt conectate sa fie conectate toate.Daca nici asa nu merg, scoti firele si dai jos lampile din bara din fata si geamurile de la lampile de pe spate, si vezi daca exista becurile in materialitatea lor, si daca functioneaza.
Daca ai facut toate aceste operatii si rezultatul este in continuare negativ, mergi la un electrician.
Succes.
dan supernova
cel mai mult cred ca e de la releu ...ptr ca am miscat eu de fire pe acolo si incepuse sa mearga bn doar cand aprideam faaza scurta si dadea msemnal incepeau sa meraga repede sad.gif ,deci becurile nu sunt ...ramane sa schimb releu maine sa refac conexiunile la lampi din nou daca nu merge nici asa la electrician smile.gif
ovy_geo93
ce frumos ar sta cu niste chrom pe ea :X oglinzi,bari,cele 2 dungi de deasupra usilor pe care se prinde portbagaju,manere cromate,stergatoarele la fel...ar veni super pe culoarea asta

oricum arata frumos acuma icon_mrgreen.gif
dan supernova
pai si eu am vrut sai pun bari cromate ,oglinzi ,dar am cautat prin rematuri si nu am gasit nimic bun toate erau ruginite sau lovite :|
om_bland
Cat te-a costat toata reparatia masinii ? biggrin.gif
dan supernova
reparatie masini pana in momentul de fata 16 mil smile.gif vopsitor si tinichigiu prieteni foarte buni de alu tata . masina este facut cat mai bn posibil nu este facuta de mantuiala
om_bland
A iesit fain , sa o stapanesti sanatos )
STORMTROOPER
Recomandare:Poti cauta pe net/viata reala un atelier care se ocupa cu cuprarea&nichelarea&cromarea reperelor spuse de colegul de forum mai devreme.
Si daca gasesti te rog sa dai de stire, pentru ca si pe mine ma intereseaza sa aplic procedeul pe un set de minere.
Oglinzi cromatem daca o sa cauti cu atentie gasesti pe la bursa, atit romanesti cit si frantuzesti, dar trebuie sa cauti cu vre-o 5-7 pagini in urma cu multa atentie.Mai poti incerca si pe 4tuning la sectiunea-dacia.Intr-o vreme erau vre-o 2 anunturi.
Bafta.
D-FENS
A iesit bine.Imi place.Spor in continuare.
Mi-ar place sa mai am o Dacie din anii 70-80. wub.gif
dan supernova
om_bland multumesc mult
STORMTROOPER - am sa caut si eu as vrea sa cromez barile daca gasesc ceva stai linistit te voi anunta voi posta aici datele de contact ...credeti ca ar da bine daca as vopsi jentile albe ?
om_bland
Mie nu-mi plac jentile vopsite in alb ( este doar gustul meu ) . Eu le-as prefera vopsite cu argintiu wink.gif . Tu decizi cum le vei vopsi , in functie de preferinta ta smile.gif .
STORMTROOPER
Din ceea ce vad eu tu ai jante cit de cit normale de D1300, adica nu ai Canade sau alte asemenea, motiv pentru care iti recomand urmatorul exercitiu de imaginatie:http://www.daciaclub.ro/-VAND-piese-vechi-t192899.html
Vezi/imagineaza-ti cum i-ar sta cu capacele din link.
Succesuri.
dan supernova
da iar sta bine cu acele capace dar sunt rezervate :| eu am acelke capace in stare buna dar sunt vopsite negru sad.gif( as fi vrut sa fi fost cromate
ovy_geo93
vezi pe 4 tuning,era cineva care vindea la anunturi-dacia o gramada de triple,oglinzi,si foarte multe embleme de renault12 si dacia,tipu are de toate pt 1300-1310,doar cauta anunturile lui
dan supernova
ieri am fos tcu masina la un electrician ..si am rezolvat problema partial smile.gif , acum am semnal pe spate si pe fata partea cu soferu iar pe cealalta partea merge doar cand am farurile oprite cand le aprind se blocheaza semnalu sta aprins continuu smile.gif) ,cat credeti ca imi iau un electrician sa imi schimbe partea electrica doar ce tine de semnal ?
STORMTROOPER
Daca tot nu rezolvi problema, ma "claxonezi" si te trimit eu la electricianul meu. In 4 ani de cind l-am descoperit si mi-a lucrat la masina nu am avut probleme la instalatia electrica, si mi-am bagat si eu nasul pe acolo de citeva ori.
dan supernova
ok ms mult ..sa vad ce fac saptamana asta luni ,marti o duc la un nene care zice ca banuieste ce are sa vedem daca il face daca nu lua mlegatura smile.gif
Azi dim iam luat si 2 jenti cu caucuri pe spate biggrin.gif

<span class='edit'>3 Oct 2010, 16:01:</span>
de unde pot lua si eu un sticker cu daciaclub ?
dan supernova
azi am fost cu masina la mecanic iam schimbat toate bucsaraia pe fata si placutele de frana smile.gif si pe spate etrieri de frana si curati prin inauntru wink.gif mai am sa schimb planetarele am fost la magazin si era 2 mil bucata :| ma gandeam sa le cumpar din vitan reconditionate cu 70 ron bucata ce ziceti sunt bune ?
STORMTROOPER
La faza cu reconditionarea e ca la loterie.Depinde daca ai noroc cum au fost reconditionate.
Dar atentie, tu nu ai planetare modelul lung?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.