Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR]
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Robben
Cumpar SET de 4 jenti aliaj , rulate , Renault Megane 2 Curacao etc
Dimensiuni : 205 / R16 4 prezoane
astept oferte.
Robben
nici o oferta?
slider2
dimensiunile jantelor (nu este corect jenti) nu coincid in totalitate cu dimensiunile anvelopelor. acel 205 specificat de tine este latimea anvelopei si nu si a jantei. dimensiunea jantei este ceva de genul 6,5 - 7 J. acel J vine de la buza jantei care are aceasta forma.
in functie de latimea anvelopei iti cumperi janta. daca tu vrei sa iti pui anvelope de 205 pe respectivele jante eu iti recomand latime 7 J. am vazut cum arata 205 pe 6.5 J si nu mi-a placut.
diametrul este ok R16, aici coincide cu anvelopa.
4 prezoane nu este suficient. distanta intre prezoane difera aproape de la o marca auto la alta. de exemplu la renault a fost mult timp 4x100, adica 4 prezoane cu distanta intre ele de 100. pe laguna este 5x108. din ce am inteles acum pe megane3 s-a trecut la 5x100 sau 5x108, pana acum familia megane avea 4x100.
de asemenea daca jantele pe care tu vrei sa le achizitionezi provin de la un alt model de masina ai grija cu offset-ul (ET-ul). aceasta dimensiune iti arata cat vor iesi in afara sau vor intra sub caroserie noile jante. este preferabil ca ET-ul sa fie cat mai apropiat si cel mai indicat identic cu cel al actualelor jante, sau cu cel recomandat de producator pentru respectivul model.
un ET care iti ingusteaza encartamentul (adica distanta axiala intre roti va fi mai mica) este mai inestetic si reduce stabilitatea. respectiv un ET care largeste encartamentul va fi mai estetic (pana la un anumit punct) si va imbunatati usor stabilitatea (pana la un anumit punct), dar va solicita mai mult sistemul de articulatii si suspensii al masinii.
Robben
am uitat sa specific ! 4x100
eu am cauciucuri noi 205 / 55 / R16 pe care vreau sa le pun pe jantele respective . de preferat curacao
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.