Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fum alb
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
alin22ro
Salut.
Sunt un nou posesor de laguna II 19 dci din 2003si am si eu o problema.
Am dat jos baia de ulei sa-i schimb garnitura deoarece curgea ulei pe acolo. Cand am pus capacul la loc , am prins cu el si un furtun pe care iese ceva aer din motor. Banuiesc ca din cauza lui a aruncat tot uleiul pe teava de esapament. I-am pus iar ulei, dar acum scoate un fum alb pe esapament, dar foarte mult, las ceata in spatele meu. stie cineva de ce scoate fumul asta?



Multumesc anticipat.
Dan73
Pai arde uleiul ala...mai asteapta pana se duce biggrin.gif
cj98czh
Uleiul ala nu cred ca putea iesii pe esapament decat pe la turbo.... deci eu mai degraba cred ca este o simpla coincidenta si a crapat turbina....
claudiuvoinescu
foarte adevarat,
de curand am umblat si eu pe la baia de ulei si nu prea ai sanse sa umpli de ulei esapamentul, doar daca nu prinzi baia de ulei bine si ai scapari pe acolo, in partea din spate a baii de ulei nu ai furtunuri doar in fata.
ca sa fii sigur scoate scutul si uitate pe acolo sa identifici scurgerea, poti sa te uiti si de sus dar nu ai vedere foarte buna asupra pieselor.
indiciu: inainte sa dai scutul jos verifica egr-ul si turbina, sunt cauze mai probabile
bafta.
matrix67b
QUOTE(alin22ro @ 17 Aug 2010, 23:00)
Salut.

Cand am pus capacul la loc , am prins cu el si un furtun pe care iese ceva aer din motor. Banuiesc ca din cauza lui a aruncat tot uleiul pe teava de esapament.  in
 

Cateva cuvinte ca sa-mi dau seama ca esti total atehnic si ca nu are ce cauta o cheie in mana ta. Baiatule, ia-ti un Logan in garantie si te asigur ca o sa stai mult mai linistit. Masina asta, pentru tine, va fi o vesnica ghicitoare!!!
alin22ro
mestere, nu am umblat eu personal. Ai si vreo parere mai inteligenta despre ce s-ar fi intamplat pe acolo sau doar te-ai bagat si tu asa in seama?
claudiuvoinescu
scuze alin22ro acum am citit din nou ce ai spus.
daca fumul alb iese doar pe esapament sigur e o problema la motor (turbina, segmenti uzati etc).
daca aveai ulei pe evacuare iesea fum alb pe la motor, pe sub masina pe lateral, dar nu pe la esapament.
cel putin asa zic eu.
bafta

matrix67b nu toti suntem atotstiutori, in loc de "critica" minunata poate ne dam cu parerea sa il ajutam nu sa ii scoatem in evidenta "calitatile". multumesc.
przamfiri
turbo stricat.......patit ....fum alb.......
claur
ca sa nu deschid un thread nou tot despre turbina , intreb aici...sper ca e ok.

asadar, laguna 2 2005, 1.9dci 110cp

am o banuiala ca turbina ar fi pe duca(ulei mult pe la egr si toata zona mai scoate si fun alb din cand in cand si parca face un sunet dogit cand calc tare acceleratia.

am desfacut furtun de aer de la turbina-filtru de aer sa verific jocul(si pe acoolo e plin de ulei). are destul de mult joc radial (axial nu are)

masina are putere , nu pare sa consume ulei cine stie ce, mai scoate fum la demarari bruste .....

acum cer un sfat cunoscatorilor : ce sa fac, sa repar turbo sau sa il las asa? o mai duce-o mult cu joc ala?

multumesc mult
claur
am reparat-o... nu mai ducea mult. acum merge mult mai bine masina dar sa vedem si cat va dura !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.