Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi cu Laguna 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
RazvanIonutz
Salut nu am mai deschis un topic pana acuma sper ca nu am gresit cu ceva sau numai stiu eu ce,as dorii foarte mult niste sfaturi in legatura cu Laguna 2 1.9 dci.Fratele meu a cumparat-o in anul 2008 cu 173.000 km la bord de la cineva care a adus-o din germania la pretul de 6000 E, acceptabil in perioada aceea deoarece era inscrisa,totul in regula.Acuma el vrea sa isi schimbe masina,problema e ca nu stiu daca sa o cumpar deoarece acuma masina are aprox 210.000 de km parcursi majoritatea in afara tarii deci pe drumuri foarte bune.Probleme nu prea a avut cu ea doar o piesa iarna a schimbat-o numai stiu motivul...pe la alternator a costat aproape 250 E.Masina merge impecabil motorul foarte silentios,din pacate cam incepe sa scoata fum dar nu stiu daca e ceva neiregula sau e ceva normal,mentionez ca masina a fost si este inca intretinuta extrem de bine si ca motor si ca exterior,fara excese de turatii etc.
Cei care detin laguna cu numaru acesta de km sa imi spuna daca merita sa o iau chiar si cu nr astia de km costurile cat de mari sunt sau probleme nedorite sa inceapa,imi place foarte mult masina.Eu prea multi km nu prea o sa fac cu ea....maxim 20.000 pe an cam asa ceva.
Intrebarea este: Merita la km astia...sau sa ma orientez pe altceva second pana in 4000 E?
Multumesc mult...si astept parerile voastre!!! cool.gif
Francisc 2
Pai daca iti place si a fost intretinuta bine,ia-o. Bani nu bagi daca are reviziile facute la timp si incet la gropi.Baga premim diesel de la omv si nu vei avea nici consum mare.
lucaro
La 200.000 am avut si eu aceeasi problema...s-a rezolvat cu schimbare turbo
Am avut noroc cu un coleg care avea o laguna busita si am luat de la el turbo cu 600 E + 100 manopera s-a rezolvat. Dar poate am avut eu ghinion...

Daca vrei o frantuzoaica la fel de buna si aceleasi dotari...dar mai fiabila...iti dau eu o Citroen Xsara icon_mrgreen.gif si iau eu laguna fratelui tau

Bafta
ryder2005
a mea e din 2004, are 63.000 (reali,poveste lunga). Cu revizii la zi, uleiuri bune, etc. Cu toate astea, a crapat rulmentul de presiune de exemplu, care a presupus oarece distractie.

Masina insa e excelenta, si nu m-as desparti nicicand de ea, dar daca o iei, trebuie sa tii cont ca o sa se mai duca inevitabil cate una alta la ea (mai scumpe sau mai ieftine). Nu te astepta sa ii dai apa, paie si bataie. Daca esti ok cu asta, te faci cu o masina comfortabila, sigura, spatioasa.

In plus, absolut gratuit, beneficiezi de un forum de mare exceptie, cel de fata, unde eu personal am gasit raspunsuri la toate problemele, piese mai ieftine de la fratii lagunisti, si o serie de oameni gata sa te ajute biggrin.gif

Sa ne zici si noua daca "te-ai incaltat" cu ea smile.gif)
RazvanIonutz
Multumesc de raspunsurile date...sunt constient ca o sa mai coste ca doar asa e masina bagi bani in ea nu ai ce sa faci.Ma gandeam sa curat injectoarele...cam cat ar costa? si un service complet?...fratele meu nu face service-ul in tara...exact nu stiu sa zic cat il costa pe el,cred ca pana in 300 E...iar daca km sunt mai multi creste si costul la service...consumabilele...uleiul etc...Ms!
tacufmr_lagunaII
Am ajuns la frumosul indice al kilometrajului de 203.500km. Legat de motor pana in momentul de fata nici o problema (ulei de calitate si filtre schimbate la fiecare 10.000km), legat de suspensie si directie am schimbat la 190.000km capete de bara, pivoti, bielete, bucsi punte spate si amortizoare fata, dar astea sunt drumurile noastre. In concluzie este o masina ce merita tinuta si de asemenea merita intretinuta.
Mar|Us
Subscriu la cele spuse de colegii de mai sus.

O masina excelenta, si daca ai grija de ea are si ea grija de tine si n-o sa te dezamageasca.
RazvanIonutz
Le multumesc celor care au scris...am urcat cateva poze...din pacate numai 2 dar luna viitoare voi urca mai multe...Abia astept alte pareri! cool.gif
Marius Stefan
Frumoasa culoarea, eu am 170.000km, am dat pe ea in iarna 4300 euro, nu regret ca am luat-o. Cand se urca prietenii, "stau ca directorii in spate" vorba unui tovaras smile.gif)

CIneva mai sus, mentiona de o Xsara, cred ca nu sunt din aceasi clasa, cu siguranta nu au aceasi calitate.

Eu o am facut cam 15.000 km cu ea si nu te lasa la greu, cum au spus si cei de mai sus, daca o intretii cum trebuie, e o masina foarte buna, comparativ cu banii dati pe ea.

RazvanIonutz
marius ai dreptate la capitolul confort putine masini din 2002-2004 se compara cu laguna...eu am cam 1,95 si destul de corpolent(100 kg cool.gif ) si stau ca bossu:)) sa zic ca si unul din tovarasii tai, ca sa numai zic de portbagaj care este pt un neam intreg cu bagaje radmasa.gif ....ai facut revizia la km parcursi de tine,ai schimbat ceva la ea? Ms!!!
Dan73
Am si eu o intrebare.
Topicul asta vrea sa tina locul sectiunii laguna II? smile.gif
Pai daca se vorveste si de ulei si de piese de schimb si de sfaturi utile .etc inseamna ca e despre orice priveste laguna II. Deci? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.