Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Compresorul AC nu primeste comanda. Motive?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
BogDan1981
Am rencarcat cu freon si mi sa spus ca e problema de la siguranta, am verificat siguranta si nu de acolo este problema. Am desfacut mufa de la compresor dar nu primeste curent.Care sunt problemele???

Undeva sub capota se afla o siguranta la AC. Unde se afla mai exact???
sosorin68
Salut! siguranta se afla in compartimentul motor ,dar ai si un releu care s-ar putea sa nu functioneze , deci siguranta 25A sau 30A, daca e buna siguranta te duci la releu.Scoti releul si verifici cu lampa soclul de la releu,tre sa ai pe un plot tensiune permanenta , iar pe un alt plot trebuie sa iti vina o alta tensiune numai in momentul in care apesi butonul de AC si rotesti de la aeroterma , deci sa-ti verifice cineva releul
Bafta!
jas2
Aici gasesti sigurantele si releele.
cotoi_motorizat
QUOTE(BogDan1981 @ 13 Aug 2010, 08:33)
Am rencarcat cu freon si mi sa spus ca e problema de la siguranta, am verificat siguranta si nu de acolo este problema. Am desfacut mufa de la compresor dar nu primeste curent.Care sunt problemele???

Undeva sub capota se afla o siguranta la AC. Unde se afla mai exact???
*



Din pacate nu cred problema este de la siguranta.Cel mai sigur este mergi la un tester...si o sa vezi ca trebuie anualata o eroare care o da calculatorul de ac.Calculatorul de injectie lucreaza in stransa legatura cu cel de climatizare...insa injectia este master..iar clima slave.Cam asta este raportul.Si eu am patit ce spui tu..dupa ce am ajuns la service pentru o resoftare a motorului.Dupa ce s-a facut aceasta resoftare..pateam exact ce patesti tu acum.S-a rezolvat prin trecerea la parametrii initiali.Multa bafta.
DeepSIx
bogdan ai rezovat problema cu clima ?eu am aceasi problema nu primesc curent la ventilator si shigurantele is bune
BogDan1981
Salut problema s-a rezolvat la un service auto unde un electrician a verificat sigurantele,releele si toate erau ok,apoi a desfacut cutia de sigurante(de la motor) cu totul a verificat firele si aici totul a fost ok apoi a verificat un senzor care se pare ca a fost oxidat. A curatat senzorul respectiv mi-a bagat aer pe instalatie si mi-a aratat ca AC functioneaza. Cost electrician 60 ron +70 incarcare cu freon+ulei ptr. instalatie. Freonul l-am bagat in alta parte unde a fost promotie caci peste tot costa 150 ron. Bafta.
nicuaab
Si unde se afla senzorul acela ?
Cristyan01
Salut care era senzorul am aceeasi problema??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.