Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot in masina la viteza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
me2shifty
Sal. Am si eu o problema de fapt 2 tongue.gif. am cumparat de curand un megan 2 1.6 16v hatchback 2003 si la viteza de peste 80 km/h incepe sa se auda zgomotul de afara in interior (care la un momendat devine asurzitor)
si a doua problema e cu semnalizarea stanga care licare cu pozitia ca un fel de stroboscob parca ar fi la disco si farul din stanga pe faza scurta lumineaza mai slab decat cel din dreapta

Ma poate ajuta cineva ?
zer0
zgomotul provine probabil de la un rulment roată care trebuie schimbat iar licarirea semnalizării de la vreun bec de semnalizare ars pe partea care licăre.
me2shifty
sad.gif m

12 Aug 2010, 17:53:
da zgomotul poate sa vina de la cutia de viteze? si e normal ca si farul sa lunimeze mai slab decat celalalt ? poate sa fie de la sigurante?
blink.gif
dyngo
zgomotul mai poate provenii de la trenul de rulare, de la anvelope, sunt multi factori care pot influenta asta, depinde de ce zgomot auzi tu.asta doar tu stii, cat despre faruri, ai becurile de pe stanga la fel k cele de pe dreapta? uita-te la lupa, poate o fii murdara, grasime,ulei, sigurantele nu cred k au vreun rol in treaba asta.. in cel mai bun caz schimba becurile. toate sa fie la fel, iar despre licarire asa e..ai un bec ars,sau sunt oxidate contactele, am patit=o si eu
me2shifty
mersi mult pentru raspunsuri. zgomotul e ca si cum ar fi un geam un pic crapat dar nu persista incontinuu. incepe sa se auda cam de pe la 70-80 asa si se intensifica cu marirea vitezei , la o rulare constanta parca incepe sa dispara


12 Aug 2010, 20:22:
lupele sunt la fel farul nu e murdar, credeam ca e de la siguranta pt ca semnalizarea licare cu pozitia, cu stop pe frana parca ar fi la disco si pe fata la fel si farul de pe aceias parte e mai slab decat celalalt (parca ar fi pe pozitie) pe faza lunga merg amandoua bine
Si atunci cand o inchid din telecomanda se aude un sunet mai ciudat (un carait) , cand o deschid e sunetul normal
skorpio_bog
probabil unul din becurile din far e mai obosit de aceea lumineaza mai slab decat celalalt.

La faza cu licaritul, intocmai ca la taximetristii cu loganuri care cand calca frana se aprinde si semnalizarea si licare, scoate stopul si verifica mufa ce intra in el, ca sigur e un contact imperfect pe acolo.

13 Aug 2010, 10:44:
pt problema cu zgomotul la rulare, depinde de zgomot: poate fi rulmentul, cauciucurile dupa cum s-a mai zis sau poate fi calitatea asfaltului pe care rulezi.
me2shifty
ms frumos rolleyes.gif o sa merg cu ea la servis ca nu prea ma pricep la masini tongue.gif
costi13
la problema cu becurile,vezi ca nu ai legatura la masa, asta iti spun sigur.
99AIM
Hai sa-ti dau eu un pont ca asa de dat cu parerea....
Incearca si schimba chederele la usi inainte identifica-l pe cel tasat sau chiar rupt,cum faci?Du-te cu masina langa o sursa de zgomot mai puternic,inchide geamurile si pune pe cineva de afara sa impinga usor usile pe rand spre interior,la care se diminueaza prin apasare zgomotul interior incerci un mic reglaj de la suportul de pe stalp-daca nu se rezolva schimbi chederul si tot asa identifici usile cu pb.
Eu aveam chederul tasat pe stanga spate si se am auzea inauntru rulajul pana m-am suparat si l-am schimbat cu unul de logan de fata-se potriveste perfect.Pot fi si alte cauze dar din descrierea data eu cam asta deduc.
me2shifty
ms mult o sa o incerc si pe asta
ric26ct
La mine esapamentul lovea in scut sa in ceva dedesupt si se auzea un uruit la viteza, incearca sa verifici sistemul de esapare daca e asezat bine sa scutul slabit.
me2shifty
azi am fost cu masina la un atelier si dupa cateva teste mi-au zis ca problema cu zgomotu e de la rulment fata dar mi-au gasit alta problema la motor are un zgomot ca de diesel la care m-au sfatuit sa merg la o reprezentanta renault cu ea ca ei nu isi dau seama ce ar fi
asa ca m-am decis sa o bag la vanzare ca a inceput sa si miroasa usor esapamentul da vad ca inca nu sa dat pe ulei da nu stiu pentru cat timp ph34r.gif

19 Aug 2010, 00:07:
inainte am avut o astra 1.7 diesel si nu am avut nici o problema cu ea, meganu asta e o pacoste in fiecare zi mai dau de cate un defect
solidconvert
Pai daca n-ai deschis ochii cand l-ai cumparat... wink.gif
skorpio_bog
se mai intampla. Ai avut tu ghinion si ai nimerit o masina cu probleme. Asta nu inseamna ca toate sunt la fel.
me2shifty
aveti dreptate sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.