Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mircea-daniel
Neata tuturor!

Al meu clio (1.5dci) incepe sa aiba niste zgomote ciudate:

1.(asta e cam mister - nu stiu ce poate fi) Cand merg, pe partea soferului, se aude tot timpul un zgomot ce zic eu, vine de la roata stanga. Se aude ca si cum s-ar lovi 2 bile metalice intre ele (cred ca stiti sunetul specific). Nu huruit, nu tiuit. Doar acest zgomot. La viteze mari cu o frecventa ce devine (cred, nu il pot distinge de zgomotul motorului) un marait iar la viteze mici un zgomot de bile lovite intre ele(frecventa depinde de viteza: incet, se aude cu o frecventa mica; repede, cresc "impulsurile").
Cred eu ca este rulmentul. Corectati-ma daca gresesc. Poate fi altceva?

2.(asta sunt cam convins) Dupa un weekend la munte pe serpentine, la un moment dat, pe DN1A a inceput sa scartaie puternic. In fata. Scartait ca cel de la masinile carora le patineaza ambreiajul (ascutit, metalic). Insa numai in mers, numai in anumite pozitii ale directiei, si daca apasam frana usor disparea.
Cred eu ca sunt placutele fata. Insa, de ce atunci cand miscam de volan in anumite pozitii, disparea? La un moment dat se auzea daca mergeam drept. Ok, miscam un pic de volan. Apoi se auzea cand viram dreapta si se anula la mers drept.

Care din cele de mai sus se pot remedia acasa? (nu e problema de bani, ci de timp, am programul ciudat, nu am cum sa ajung la service wacko.gif ).

Clio 1.5 dci, 185.000 km la bord, anno Domini 2004.
cmandrei
Salut,

1. Da poate fi altceva ... ce ? prea multe, mai ales ca tu spui ca se aude din partea soferului, dar poate fi de pe partea cealalta. Rulment poate fi da si o verificare la un service nu dureaza mult smile.gif

2. Placutele da smile.gif, intra mizerie, pietricele mici ... de ce cand virezi ? pentru ca se schimba pozitia discului fata de placute sau invers smile.gif

In principiu 2 se poate remedia acasa ... verifica placutele, daca sunt uzate le inlocuiesti, daca nu le demontezi doar, cureti bine, verifici sa nu cumva sa fie uzate aiurea si le pui la loc smile.gif sau astepti sa treaca de la sine ... dar oricum verificarea uzurii trebuie. Daca nu stii cum, la tutoriale e un topic cu explicatii smile.gif
bubu_salcie
Daca le cureti, ai grija ce spray de curatat folosesti. Daca le inlocuiesti, iti recomand SRC Piese Auto, eu de acolo imi iau piese; le cer intai oferte la office@srcpieseauto.ro De cat timp ai placutele? Daca le ai de mult timp, se poate sa se fi ajuns ferodoul la tabla, din cauza uzurii. Daca doar scartaie putin, e vreo piatra. Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.