Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tips Megane Sedan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
crisglam
Buna seara,

Am si eu o intrebare la dvs: se poate pune tips la un Renault Megane Sedan pe toba stock? Am fost azi la Stelco in Bucuresti si mi-a raspuns in scarba ca nu se poate pune. Posesorii de sedan, sau chiar si de hatchback as dori sa ma lamureasca, ce-i drept e un pic cam ciudat amplasata teava de esapament.

Multumesc anticipat
M i h a i
de ce vrei sa faci asta? ai un dci...nu se preteaza..plus ca trebuie sa strici si bara si o sa arate nasol..mai bine sa nu se vada toba..sa fie discreta treaba..plus ca o sa umpli bara de fum..
19vik
Pe langa ca nu se vede, teava e indreptata in jos... sau vrei sa-l auzi cum harsaie pe asfalt la orice hop?
crazybogdan
se poate, dar sa fim realisti. ar trebui sa pui un cot ca sa nu fie orientata in pamant evacuarea, trebuie sa tai putin din teava tobei(altfel nu poti pune cotul), trebuie sa tai bara din spate si evident sa pui un tampon suplimentar care sa sustina cotul respectiv. am vazut la un baiat in zona ca a facut asta, dar chiar nu merita, e multa munca si degeaba.
sunt d-acord cu colegii: strici bara...
crisglam
Masina e neagra, deci fumul nu s-ar vedea pe bara, dar intradevar ar trebui putin modificata teava fiind indreptata in jos, plus ca nu prea imi convine sa stric bara aiurea

@ 19vik

Evident ca nu vreau sa imi pun tips pe cum arata teava stock, adica in jos, ar arata ca dracu'
19vik
In cazul asta, ti-ai raspuns singur la intrebarea din primul post:
"se poate pune tips la un Renault Megane Sedan pe toba stock?"
Si cred ca nu un cot trebuie sa pui ci vre-o 3 coturi ca sa iesi cu teava intr-o parte si nu prin dreptul numarului. Mai bine cauti 1, 2, 4 autocolante care imita tipsul si le lipesti pe bara... macar e reversibila treaba.
crisglam
Am spus pe toba stock, nu pe teava stock, adica fara sa schimb toba cu una sport. Pe teava care iese din toba e clar ca nu poti pune nimic, eu intrebam daca pot face ceva fara sa schimb toba. Referitor la stickere te-as ruga sa lasi mistourile la o parte, nu cred ca ne cunoastem sa ne tragem de sireturi, iar eu unul chiar am vorbit frumos

In concluzie, lasand teava asa nu am cum sa pun tips, e logica chestia, decat cu niste coturi, pe cand eu intrebam, repet, daca pot adauga un tips fara sa schimb toba, afland ca se poate cu multa munca, decupaje si multe coturi, deci inutil.
M i h a i
Aici primesti recomandari dar pana la urma faci ce vrei ca este masina ta...
1.Este dci..la ce naiba trebuie tips.
2.strci bara...o sa se vada ca draq.
4.o sa se vada fumul pe bara chiar daca masina este neagra
5.daca vrei neaparat vezi jurnalul de bord a lui j.d ..poate te inspiri de acolo la o evacuare...
6.daca nu ai bani de asa ceva (ma refer la ce a facut jd) eu zic sa o lasi asa...nu te ajuta cu nimic un tips cocalaresc...si la imagine este egal cu 0...tehnic cu -1..
SorinCT
Teava indreptata in jos mi se pare foarte utila. La inundatii nu am avut probleme cu apa iar fumul bate tot in jos smile.gif
Ar fi chiar stupid sa-ti pui un element de fatata pe o teava care e ascunsa.
crisglam
Asa e pana la urma, Mihai, ai punctat corect. Multumesc inca o data pentru sfaturi.

Stiu masina lui j.d., intradevar, o capodopera, cat despre rolul tehnic al tipsului stiu ca e egal cu -1 biggrin.gif
19vik
Nu stiu unde am vorbit eu urat... dar in fine... pentru tuning e alta sectiune, ba chiar si topic, uite un ajutor
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=78840&hl=
VyRuZ
Și ca o notă de subsol, se cheamă "tip", adică vârf, capăt, nu "tips". tongue.gif

Nici eu nu consider că merită efortul. Îmi place mult cum arată mașina așa, fără eșapament vizibil direct.
crisglam
Vad ca e cineva pe acel topic, "razvanM", care si-a pus un "tip", dar vad ca a taiat si bara ceea ce nu e tocmai ok. Oricum, am renuntat la idee.

Cat despre "tip", stiu f. bine engleza, insa am vazut peste tot spunandu-se "tips". In fine, e irelevant
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.