Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa-ti inlocuiesti senzorul de temp exterioara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
hellcat
Daca in mijlocul iernii temperatura exterioara afisata e de 20-30 grade Celsius cu plus icon_mrgreen.gif (valabil si in alt anotimp...afisarea unei temperaturi eronate) atunci e clar – senzorul ce masoara aceasta temparatura s-a stricat si necesita inlocuire.
El este incorporat in oglinda exterioara dreapta. Pentru a-l inlocui avem nevoie de: un senzor bun, o carpa, un spaclu mic sau o lamela metalica destul de rigida, 2 bucati de tub termocontractil subtire, surubelnita plata.
[attachmentid=1627645399]
Ok, incepem prin a desprinde oglinda/geamul de soclul motoraselor. O impingem spre interior in partea stanga astfel incat in partea dreapta sa putem introduce pe dupa oglinda spaclul invelit in carpa si cu grija sa facem o mica parghie.(vezi poza 2)
[attachmentid=1627645400]
Geamul fiind declipsat, deconectam cu atentie cei 2 papucei ai incalzirii oglinzii (sagetile rosii din poza 3) deoarece de acolo pleaca spre interiorul oglinzii 2 lite foarte subtiri ce se pot rupe si astfel se compromite degivrarea geamului.
[attachmentid=1627645401]
Urmatorul pas este sa indepartam carcasa exterioara a corpului oglinzii ce sta fixat in cele 4 cleme (vezi poza 4). Cu atentie la extragerea dinspre brat deoarece are si acolo o mica clema de fixare.
[attachmentid=1627645402]
Senzorul stricat (vezi poza 5) se indeparteaza prin taierea firelor si se conecteaza cel bun, la imbinarea cablurilor am utilizat ca protectie tub termocontractil (vezi poza 6). Nu uita de o mica proba!...se pune contactul si citim temperatura afisata – sa fie cea reala. Curatam bine toate piesele, eu am dat si cu wd40 la bucsa ce asigura pivotarea corpului oglinzii (vezi poza 7) si pe cele 2 motorase ce asigura reglajul geamului.
[attachmentid=1627645403] [attachmentid=1627645404] [attachmentid=1627645405]
Daca se doreste indepartarea a intregului corp de oglinda trebuie sa declipsam prin simpla tragere a piesei de plastic de pe interiorul portierei apoi cu un Torx 20 si un Torx 10 desfacem cele 3 suruburi (vezi poza 8).
[attachmentid=1627645406]
In final, totul trebuie sa arate ca inainte (vezi poza 9), reglam oglinda si facem proba la incalzirea acesteia.
[attachmentid=1627645407]
Codul senzorului este 77 00 773 858 in cazul in care se comanda in reteaua Renault. Daca aveti norocul sa-l gasiti sh din dezmembrari (multi dezmembratori prefera sa vanda intreg corpul oglinzii) atentie la cat platiti pentru el mai ales ca nu puteti verifica pe loc daca mai e functional sau nu.
S4b1n
Felicitari pt tutorial !

De ceva vreme am observat ca oglinda din dreapta se pliaza ceva mai greu decat cea din stanga. E ok daca dau cu niste WD 40 la articulatia ei? Sau mai degraba, ar avea efect? Multumesc!
Floryn sabou
Salut.Sunt interesat si eu sa-mi schimb acel senzor de temperatura exterioara din oglinda deoarece cand sunt afara -2 grade la mine imi arata ca ar fii -30.
Am vazut ca ai atasat si cateva poze in topicul tau,dar din pacate nu se pot vizualiza,apare doar numele pozei si nu se vede nu stiu de ce.
De unde ai cumparat alt senzor bun ?Mersii pt ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.