Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire tambur si etrier Laguna 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Tutoriale
bogdan_bok
Din lipsa de ocupatie, am consultat un mecanic intrebandu-l cum pot inlatura rugina de pe tambur si cum o pot preveni. acesta a explicat intregul procedeu si a subliniat ca trebuie folosita o vopsea care sa contina grund si sa reziste la temperatiri ridicare, aceasta fiind aplicata in maxim doua straturi subtiri.
A mai mentionat ca potiunea pe care se prinde janta nu se vopseste.
Am trecut la treaba.
Caut vopsea si gasesc ROST Bronzalchid lovitura de ciocan (rog a nu se comenta referitor la culoare), care se incadra in reteta data de mecanic(tinichigiu), foto 1.

Foto 2-3. trecem la actiune. Se desface roata se ridica masina pe cric, se da roata jos si se lasa masina pe un butuc ca sa nu lucram cu emotii.

foto 4-5-6-7. se inlatura stratul gros de rugina cu o perie de sarma si apoi se jmirgheluieste cu un jmirghel de 100-120 duritate, se intatura pilitura rezultata cu o carpa cu diuant, apoi se aplica doua sraturi subtiri de vopsea. Se sterge cu diluant daca am vopsit si ceea ce nu trabuia.

foto 8-9-10-11. se trece la roata fata. in aceeasi ordine a procesului tehnologic. aici este necesara ceva mai multa rabdare si o pensula mai subtire.

Timp de lucru 40-50 minute/roata.

nu uitati sa strangeti ca lumea prezoanele rotilor.

Eu sunt multumit de rezultatul lucrarii.
R19/16v
Eu nu inteleg de ce esti asa mandru de tamburul ala... De ce vrei sa se vada de pe luna?

Daca voiai sa faci o treaba eleganta si non-cocalareasca le vopseai negru mat.
renault_laguna
Poate ca masina era acceasi culoare ca cea pe care a dat el pe tamburi biggrin.gif
bogdan_bok
dupa cun am zis mai sus, referitor la culoare, negru era prima optiune, fie el mat sau lucios, a doua optiune era gri sau argintiu, dar dupa ce am mers la vreo 3 magazine nu am gasit ceea ce-mi trebuia(in loc de rost puteam folosi Protecta de la policolor).
Nu mai enumar ce culori mai erau pe stoc, dar asta era cea care sa nu se vada de pe luna.
la ce jante am, nu se vede prea tare.

culoarea masinii se poate vedea in poza 3, si in cea de la avatar.
Lovele
Ai scos tamburul de pe roti sau se poate face si fara a le scoate?
bogdan_bok
Se poate fara sa se scoata.

Stima.
mir1970
probabil ,bogdan_bok,masina ta este culoarea in care ai vopsit etrierele si ai vrut sa fie in "ton cu masina"mi-e imi place deci de aici rezulta multitudinea de pareri care exista
nec100
culoarea pe care ai folosit-o este termorezistenta? ca daca nu, ai facut lucrarea degeaba si dupa 1 an sau 2, iti va reapare rugina pe dedesuptul vopselei.
Ai folosit degresant la curatare? Benzina nu este degresant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.