Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: STOP si se aprinde frina de mina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
silena-auto
de obicei cind pun frina si reduc viteza la 20-30km se aprinde STOP si se aprinde frina de mina.are cineva idee ce ar putea reprezenta?
pe diagnoza nu imi da decit releu bujii.
R19/16v
Manualul l-ai citit? Search ai folosit?
Hack
Nu ai destul lichid de frana, s-a mai discutat treaba asta!!!
andrei_feno
schimba placutele de frana spate si isi revine la normal


PS: "s-a mai discutat aici" nu este un raspuns care sa ajute pe cineva
Hack
Raspunsul ala ajuta foarte mult wink.gif .
silena-auto
mersi pt raspunsuri rapide.
1. prima oara am verificat lichidul de frina si este la maxim. ;am testat si propietatile lui si este in parametri.
2. placutele spate au ~5000 km .
anyway. avind in vedere ca masina este din 2004 am sa-i schimb lichidul de frina care oricum trebuia schimbat din 2 in 2 ani .am sa postez dupa ce schimb lichidul daca s-a rezolvat problema. va multumesc pt ajutor.
M i h a i
1.cum ai testat proprietatile lichidului de frana...si care sunt parametrii normali..?
2.lichidul de frana se schimba odata la 4 ani din cate stiu...dar daca nu il schimbi ..iti garantez eu ca merge si 10 ani..dar ..recomand sa fie schimbat exact cand spune producatorul..iar reno spune 4 ani..si nu stiu cati km..parca 90.000...
LUC1AN
ogica ma scuzi ca intervin pe langa subiect dar nu am vrut sa mai fac alt topic.
Am si eu o nelamurire, de ieri a inceput sa imi palpaie de CB in dreapta jos o "cheie", stie cineva ce inseamna asta?
Precizez ca nu am sesizat nimic anormal la comportamentul masinii, este vorba de 1.5 dci din 2003 de 63 kw, sedan.
M i h a i
nu ai facut pana acum nici o revizie?din 2005...nu ai manual?
LUC1AN
Am masina de 4 luni, nu stiu daca am manual... am carnet de "garantii si servicii" si cartea de "Intretinere"
M i h a i
citeste cu atentie partea de intretinere...trebuie sa faci revizia...
silena-auto
cheita este de la revizie.
am un aparat pentru masurat propietatilie lichiduli de frina la service.din pacate nu prea am eu incredere in el. dupa cum am spus mai sus zilele astea cind am sa mai liber la service am sa-mi schimb lichidul de frina si am sa postez daca eroarea a fost de la lichid.
SorinCT
A trecut jumatate de an de cand teoretic trebuia sa schimb lichidul de frana (4 ani) si nu am sesizat probleme pana acum cu martori in bord sau la franare. Din ce citisem pe forum ar fi destul de statornic, la fel si uleiul din cutie spre exemplu. Cred ca in mod normal rezista si 10 ani cum a spus Mihai dar mai degraba as avea incredere intr-un instrument de masurat. S-ar putea sa il schimbi (nu e mare investitie) si sa iti faca aceasi probleme.
Vezi mai bine cu franele sa fie totul ok cu pistonul sau sa nu ai bule de aer pe instalatie. Ai grija cu reviziile alea sa le faci la timp pentru ca megane-ul are nevoie de cam multa atentie si grija in privinta asta ca sa nu o dai in alte surprize.
cc_dorin
la mine se aprinde cand accelerez ,nu mereu , cand "te baga in scaun", niciodata cand pun frana . nivelul in borcan e la mijloc, mult deasupra la minim.
19vik
Pai minim e imediat sub linia de imbinare a partii superioare si inferioare a vasului... cam la mijloc... tot aia e cauza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.