Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: helllppp partea elecrica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
pastilat
Buna seara ... nu stiu daca mai este un topic deschis sau nu, sunt cam panicat !

Acuma cu caldurile astea mari... masina a stat in soare , intr-o zi am avut un drum.. si vreau sa deschid geamu de la sofer.. sa deschis cu greu... la ridicare l-am ridicat cu mana un pic.. dry.gif ... dupa ce l-am ridicat ...a mers ok pot sa zic.. numai ca facea un zgomot ciudat.. parca era chinuit..

Astazi la fel... masina a stat in soare... si acuma pe seara am zis sa vad ce are .. am chemat un vecin.. si ne-am uitat la tablou... am dat un un spary acolo.. ceva gen pt oxidare.. nu am inteles eu prea bine.. am scos si siguranta.. si avea un joc:| adik nu statea bine prinsa acolo...

Si vreau sa zic ca tablou ala electric e facut varza fara sigurantele la geam puteam sa actionez geamu din stanga fata( sta doar pe general) si geamu din dreapta e mort...

Am mai umblat pe acolo... si vreau sa zic ca sa dat restart la tot.. nu mi-a inregistrat ultimii 4k km nu stiu ce sa zic.. ma umplut de nervi masina asta!

Ce trebuie sa fac... daca stie cineva ceva.. Sau un electician bun si mai ieftin ca este criza pana intr-un milion sau ceva gen ..

Ms si ma scuzati de deranj! ps: masina e Sh

O seara buna
SorinCT
Pai descrie mai pe larg ce s-a intamplat, ti s-au ars multe sigurante, tot panoul, instalatia?
Macaralele iti functioneaza cum trebuie sau nu mai au contact din cauza oxidarii sau a unor supraincalziri la mufe?
pastilat
panoul este ok totul merge perfect in afara de macara... care nu mai face nimik nici un baz nimica si cele 2 relee sunt calde.. pot zice foarte calde... am si un contact imperfect la geam sofer... adik cand pun siguranta aia parca nu o tine nimik acolo... si inca ceva.... cand scot siguranta de pe partea dreapta fata tot functioneaza pt ca a ramas generalu...mi-se pare anormal.. :|
romeo3108ro
macara cu impuls sa fara? cate geamuri electrice are masina 2 sau 4?
de unde esti?
pastilat
2 geamuri electrice... buc..
fara implus electric(adik tin mana pe el ca sa coboare cat vreau)
Vreau sa zic ca astazi m-am pus sa demontez masca sa vad ce are... am dat masca jos... am scos mufa aia care era in motoras sa vad daca intra curent , intra curent... motorasu e ok...
peste juma' de ora de umblat pe acolo dau sa apas pe buton sa vad daca coboara si ridica geamu.. si totul a fost ok.. pt 2 minute.. cand am pus mana pe motorasu ala... era ffff cald :| nush ce sa zic..
mafia_ooops
Salut "pastilat" am primit email tau, nu vreau sa te iau tare ca vad ca esti nou pe forum. Ai deschis un nou topic desi mai este unu tot pe aceeasi tema.
Daca nu l-ai gasit ti-l dau eu http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=122428&hl= , iar la postul 17 e problema mea si cum am rezolvat-o eu.
Ai si poze postate de mine. Cum descrii tu problema eu zic ca ori motorasu e pe duca ceea ce e cam nosal, sau e aceeasi problema ca la mine cu butoanele de la sofer unde au un contac imperfect.
Eu zic sa verifici butoanele prima data , daca ai o alta masina ca a ta, ia butoanele si monteazale pe a ta si fa proba.
Succes.
SorinCT
In butoanele geamurilor (cel putin cele de pe panoul soferului) se gasesc niste piese foarte mici, de vreun mm cub de plastic, alb sau gri parca. Acelea fac efectiv contactul sau lucreaza ca o parghie. Eu am pierdut unul dintre aceste plastice si am fost nevoit sa montez fara, drept pentru care merge sa cobor geamul pasagerului doar de pe manerul portierei din drepta si il pot urca de la sofer. Ciudate nebuniile alea, presupun ca daca sar de la locul lor sau ies cu totul nu mai merge deloc contactul.
pastilat
Astazi am reusit sa repart macaraua smile.gif adik motorasu smile.gif am sa pun niste poze peste 2 zile biggrin.gif era pe jumatate plin cu apa.. dar nu stiu de unde... si se dezlipisera un magnetde pe carcasa aia de metal.. si tinea botina aia si nu se mai invartea... am lgolit apa din carcasa aia de metal am curatato am lipit magnetu la loc si functioneaza perfect... biggrin.gif

O zi buna tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.