Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme bricheta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
renault2002
Am o problema cu bricheta masinii (Megane Classic 2002). Am scos suportul brichetei, nu mergea nici becul, l-am schimbat, e ok, insa bricheta tot nu functioneaza.

Sigurantele nu par arse, le-am verificat si pe cele de sub capota, desi nu stiu daca au vreo legatura cu bricheta.

De cand a aparut problema asta nu se mai aprinde nici ceasul din display-ul casetofonului decat daca aprind farurile...

Daca are cineva vreo idee, merci anticipat.
mitzunator
s-a ars regulatorul de intensitate de la lumina din bord.acela din stanga langa volan.ca sa functioneze iar lumina l aceas si bricheta trebuie sa il skimbi,nou sau second,sau cel mai ieftin sa desfaci cu totul si sa ii lipesti circuitul acolo unde este ars.e destul de simplu.
renault2002
Ok, merci de rapsuns, caut acum informatii despre regulatorul respectiv.

Sunt mari sanse sa ai dreptate, modificarea pozitiei regulatorului nu schimba cu nimic intensitatea afisajului...
mitzunator
sunt 100% sanse sa ma dreptate wink.gif s-a mai discutat pe forum oricum uitate la el ii desfaci surubul cu un torx scoti din mufe si vezi pe circuit daca e intrerupt.il lipesti si gata merge wink.gif
renault2002
l-am desfacut ieri, parea intrerupt circuitul pe o portiune mica, l-am lipit si acum merge super ok.

merci mult !!
mitzunator
cu placere si altadata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.