Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: informatii despre distributie .
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
paul_pt
am citit acum ceva timp ca pe la 60 65 mii km se schimba distributia . cand am fost la revizie , mecanicii au spus ca la 90 de mii . trebuie sa fac cateva drumuri mai lungi si ash vrea sa schimb acum distributia la 66 mii km . ce trebuie sa cumpar ? daca ma duc la renault si iau piesele de la ei o sa ma coste ceva mai mult. asa le cumpar eu si ma duc la ei sa le schimbe . daca puteti sa imi dati niste sfaturi de unde sa le cumpar si ce piese .
pogo28
depinde si de cati ani are masina.......

la renault zic ca distributia se schimba la 5 ani sau la 120.000km...

piese....trebuie schimbat kit distributie,pompa de apa....antigel......dar poti sa intrebi la renault si iti spun cat costa piesele si asa poti sa faci o comparatie de preturi .....

preferabil sa cumperi piese de marca ce foloseste renault.........

eu de exemplu am facut schimbul de distributie la renault,avea masina 110.687 km.......si are 4 ani si 8 luni.......

paul_pt
masina mea e din 2008 noiembrie . am citit pe aici ca unii schimba la 60 de mii . altii la 70 de mii . am un prieten cu un clio si la revizie la 60 de mii nu ia schimbat distributia . doar o curea .
skorpio_bog
conform manualului de service ei recomanda si schimba distributia la revizia de 4 ani sau 60000 km acestea fiind si intervalele la care se schimba apoi (adica a doua oara la 8 ani sau 120000 etc.)
M i h a i
QUOTE(paul_pt @ 17 Jul 2010, 20:26)
cand am fost la revizie , mecanicii au spus ca la 90 de mii
*


QUOTE(pogo28 @ 17 Jul 2010, 20:37)
la renault zic ca distributia se schimba la 5 ani sau la 120.000km...
*



De la care reprezentanta renault a fost mecanicul care a recomandat cele de mai sus?

Este topic la megane 2 ..distributie 60.000 km... la noi se face la 4 ani ori 60.000 km...asa scrie si in carte...nu? dar fiecare este liber sa o faca exact cand vrea...asta daca nu mai are garantie..
paul_pt
a mea nu mai este in garantie . am fost la IATSA STEFANESTI langa Pitesti . si au zis ca la 90 de mii .
mihaitza83
eh... la noi in romania si uleiul se schimba la 10.000 in loc de 25.000 ca afara..
uleiul acelasi, piesele aceleasi, clima aceeasi. ce avem in plus? praf mult, ciobani la volan si am mai avea nevoie de drumuri.
atasez poza cu un print screen facut in autodata. alea sunt indicatii date de producator deci sunt cat se poate de ok de urmat. oricum, de stiut urmatoarea chestie. in ziua de azi nu curelele cedeaza (destul de rar). cedeaza de fapt rulmentii...
Playboy
QUOTE(mihaitza83 @ 24 Jul 2010, 07:16)
eh... la noi in romania si uleiul se schimba la 10.000 in loc de 25.000 ca afara..
uleiul acelasi, piesele aceleasi, clima aceeasi. ce avem in plus? praf mult, ciobani la volan si am mai avea nevoie de drumuri.
atasez poza cu un print screen facut in autodata. alea sunt indicatii date de producator deci sunt cat se poate de ok de urmat. oricum, de stiut urmatoarea chestie. in ziua de azi nu curelele cedeaza (destul de rar). cedeaza de fapt rulmentii...
*




Scuze ca ma bag, dar in ce tari se schimba uleiul la 25.000 km? Cred ca nu esti bine informat...
SorinCT
Revizia se schimba la 4 ani /60.000 KM. Merti tu cu ea dupa 60.000 sa asculti motorul cum bate ca masina de cusut si nu o sa iti placa. Daca ti se rupe cureaua o dai in alte belele!
paul_pt
am reusit sa fac pana acum 68.000 km fara sa schimb distributia . in cateva zile o sa ma duc so schimb , aveti ideea cat ma va costa la renault?
SorinCT
Citeste threadul dedicat pentru revizia de 60.000. Sub 1000 ron nu ai cum sa scazi cred. Ai de cumparat rola, curea de accesorii, pompa de apa, lichid de racire + manopera aferenta.
tr_viorel
Si in principal, cureaua de distributie cu intinzatorul.
sano
@playboy: franta [30.000 km] belgia si lista continua
Playboy
QUOTE(sano @ 24 Jul 2010, 17:27)
@playboy: franta [30.000 km] belgia si lista continua
*



Cred ca glumesti !

Eu sunt in Sp si se schimba la 10.000, Nasu meu e in Belgia si se schimba la 10.000...
Am trait in Dk 2 ani, iar acolo la fel: 10.000

Sincer esti informat prost sau cineva face misto de tine...

Eu am sa schimb distributia la 60.000 si uleiul tot la 10.000 + filtre......
99AIM
QUOTE(SorinCT @ 24 Jul 2010, 11:33)
Revizia se schimba la 4 ani /60.000 KM. Merti tu cu ea dupa 60.000 sa asculti motorul cum bate ca masina de cusut si nu o sa iti placa. Daca ti se rupe cureaua o dai in alte belele!
*



datul cu parerea de-amp....lea-sport national la romanshi radmasa.gif
SorinCT
1) Am vrut sa spun "Distributia" dar ma gandeam la revizia de 60.000 unde se schimba si piesele de mai sus
2) Typo, Merti = Mergi
segcm
Afara se face revizia SIGUR la 30mii km. CB la a mea e setat sa se schimbe la 30mii. Eu fac revizia la cca 10mii, desi o rulez in principal afara si mai rar in tara. La noi in tara e f mult praf - se vede asta dupa ce mergi pe ploaie. In tara arata de parca ai facut off road desi mergi in oras, afara e ca scoasa de la spalatorie dupa o plimbare pe ploaie. Eu afara o spalam in exterior destul de rar caci nu prea era necesar. In tara si daca sta parcata se murdareste "singura". Nu inteleg cum naiba de intri in Ungaria si dupa cca 3-4 km de RO praful cam dispare si totul devine mai verde.
alexandruadi
La mine in cartea de service scrie curea de distributie la fiecare 75 000km sau fiecare 4 ani exceptie : 90 000 km sau la fiecare 4 ani pentru motoarele 1.5dci sa inteleg ca este eronata? Daca nu ma crede cineva eu pot sa o si scanez saptamana viitoare. Si sa nu uit masina e livrata in ianuarie 2009.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.