Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: iPhone 3GS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
kitzsteinhorn91
Salutare tuturor ! Am cumparat recent un iPhone 3GS, cu versiunea de soft 4.0 si cu bootrom nou (05.13.04). Ideea este ca din ce am inteles eu, ar fi codat pe Orange Anglia / Franta. Treaba este ca nu am de unde sa fac rost de aceste cartele.
Intrebarea este: se poate face Jailbreak si decodare ?
millian03
salut.

suna la 0744-909-999

am deblocat si eu un iphone la el dar era 3.1.3 (acum vreo 3 sapt) si zicea ca lucreaza si la soft de 4.0 si ca ar fii gata cam in 2 saptamani.incercarea moarte n-are.. eu zic ca merita ,baiatul se pricepe.sta pe undeva prin militari.
crisolro
Ma poate ajuta cineva sa deblochez din reteaua Orange un IPhone 4?
Stiu, goooogle ... fara Google pliz
espacern
La IPhone 4 depinde ce versiune ai pentru deblocare.Nu se pot debloca toate versiunile.
Stiu ca userul fatal1ty este"profesor"cu problema asta.
Dar el este(ca si mine)din Bv dar daca distanta nu este o problema ia legatura cu el.
Numai bine!
crisolro
ms

ca sa vad versiunea softului trebuie sa-l activez, ca sa-l activez trebuie sa am microsim orange si nici unul din cunoscutii mei nu are sad.gif
la orange mi-au cerut 100 eur ... ok, poate ii dau da' vor factura de achizitie si certificatul de garantie (ma lipsesc oricum de garantie) si nu le am; puii mei, a fost cadou

sa mai spun care e treaba cu microsimul? pe prepay nu exista - iti iei un prepay normal la vreo 22 ron si mai dai 7 eur schimbarea simului in microsim ca sa vad ce: ca nu se poate debloca? ... nu cumpara nimeni un iPhone4 blocat in orange romania? biggrin.gif


ok, unele nu se pot debloca momentan sau nici o sansa nici pe viitor?

espacern

Spune te rog pe PM date despre telefon(pret,stare,etc)poate,poate...
Numai bine!
shteffanivlad
Daca este cu soft 4.0 se poate decoda. Peste, adica 4.1 si 4.2.1 nu se pot decoda, INCA.

Da-mi un PM daca vrei sa te ajut mai departe, si iti explic pas cu pas ce trebuie sa faci. smile.gif

PS: Am si microsim de la portocalii smile.gif
crisolro
ok
multumesc
Manuel
Copilasi, am ocazia sa iau un aifon 3gs nou, omuleanu' zice ca-i virgin, n-a fost penetrat de niciun SIM pan-acu'. Faza-i ca eu sunt tufa in domeniu, n-am pus mana pe asa minune a tehnicii. Cum sa fac sa n-o musc, la ce sa ma uit?
herculane
in primul rand sa te uiti ca e 3gs si nu 3g (ca aspect sunt identice). trebuie sa aiba busola in meniu, sa poata filma, camera sa aiba autofocus

pt a vedea exact cum arata meniul da si tu un youtube
corbex
At trebui sa aibe, undeva prin fundul meniului, un info, cu detalii despre divais si softul de pe el.
Manuel
Aha, merci! Care-i faza cu jailbreak si neverlocked? Jailbreak-ul pentru ce se face? Neverlocked banuiesc ca inseamna ca n-a fost codat pe nicio retea, dar daca e decodat e vreo problema?
corbex
Decodat de insi priceputi e ca si cum n-ar fi fost codat. Aia cu puscaria nu stiu ce e.
alex
Jailbreak inseamna sa deblochezi accesul la sistemul de operare / fisiere. Practic obtii un shell *nix la telefon si poti sa instalezi aplicatii care nu sunt semnate de Apple.

Neverlock este un telefon care ori nu a fost blocat vreodata in retea ori a fost deblocat oficial de catre Apple, la cererea operatorului.

Mai exista si termenul Unlock ce este de fapt decodarea neoficiala aplicata unui telefon blocat in retea. Acest unlock nu poate fi facut fara jailbreak. Adica mai intai se face jailbreak si pe urma unlock. Riscul apare la update de iOS cand e posibil ca unlock-ul sa nu mai functioneze. Mai mult de atat nici jailbreak-ul nu functioneaza deci ramai cu un iPod frumos pana cand apare jailbreak si pana apare pe urma si unlock (asta daca ai noroc si apare vreodata).
Hack
Daca e nou telefonul trebuie sa aiba o tipla pe carcasa(fata+spate). Daca totusi nu are tipla uita-te bine la el sa nu aiba zgarieturi pe spate si pe rama cromata din jurul displayului(aici apar prima data). In meniu mergi la Settings->General->Usage->Current Period si vezi cate ore vorbite are telefonul, dar asta nu te ajuta prea mult pentru ca acest parametru se poate reseta.

P.S: Diferenta vizibila intre un 3G si un 3GS este ca la 3G pe spate scrie si capacitatea memoriei interne, la 3GS nu scrie acest lucru.
Manuel
Am inteles, deci ori neverlocked, ori fara update de iOS. Imi pot da seama cumva daca a fost deblocat neoficial?
alex
Un telefon neverlock trebuie sa accepte restore din iTunes. Adica dupa ce ii faci restore la sistemul de operare (se sterge un posibil jailbreak + unlock aplicat anterior), trebuie sa mearga in continuare in orice retea.

Iei un laptop cu iTunes 10.5 instalat pe el + iOS 5 pentru 3GS de la http://appldnld.apple.com/iPhone4/041-8356...34_Restore.ipsw

Vezi si ai si o conexiune la net disponibila pe laptop pentru activare.

Ii propui omului sa faci restore la iOS 5 ca la http://news.softpedia.com/news/Download-iP...to-136037.shtml

Daca accepta si merge, te-ai facut cu un iPhone neverlocked. Daca nu accepta e ceva dubios la mijloc.

P.S. Daca vrei alt OS dar >= cu cel deja instalat pe telefon, gasesti tot la apple ipsw-ul. Asta in cazul in care nu vrei sa faci restore la iOS 5.
Manuel
OK, va multumesc frumos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.