Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boson schimbare ulei cutie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
viezure
Salutare,

Ma poate indruma cineva va rog unde este exact busonul pe unde se schimba uleiul din cutie la un megane 2 , 1.5 dci din 2007, 106 hp, cutie cu 6 trepte?

Va multumesc anticipat,
Numai bine!
SorinCT
Pe un thread asemanator am inteles ca uleiul din cutie nu se schima ci se completeaza. Totusi in mod normal ar trebui sa existe un buson de scurgere si o modalitate de a verifica nivelul.
viezure
Exact asta as vrea sa fac sa il verific si nu stiu pe unde smile.gif
Poate ne lumineaza cineva pana la urma!
geoman
La aia de 6 trepte la 1.9 dci este pe parte laterala. Vezi poate asa este si la tine. Dar vezi ca este greu sa desurubezi busonul de plastic de golire. Eu la mine nu am reusit sa-l desurubez cu mana. Daca ma bag cu patentul mi-e frica sa nu rup aripioarele de la buson.

Le: trebuie sa pui masina pe un canal sau sa o suspenzi si lucrezi de dedesubt dupa ce dai jos scutul.
SorinCT
Deci pana la urma se poate goli sau verifica nivelul?
geoman
Nu. Mai sus am gresit. Scuze. Ala e orificiul de umplere. Daca e prea mult mi se pare ca da pe afara excesul de ulei. Trebuie sa atasezi un furtunas la bidon ca altfel dai pe langa datorita pozitiei.
Hack
Ce e ala boson? unsure.gif Daca este vorba despre busonul smile.gif de golire atunci el se afla sub cutie, trebuie dat jos scutul pentru a ajunge la el.
clr
In primul post din topic a scris corect omul. Deci e greseala de scriere, nu nestiinta.
semakavtu
http://www.reno.ro/Schema-electrica-aer-co...-II-t81622.html

la MR364MEGANE0.pdf, sectiunea golire umplere cutie viteze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.