Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AJUTOR! - DEF 312 Solicitare Viteza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
cristi.muresan
Am aceasta eroare si nu stiu cum sa scap de ea. Ma poate ajuta cineva?
Nu ma poate primi la renault si am mult de umblat cu masina in weekend.
amadi
parerea mea este ca numai cu clip-ul o rezolvi. nu cred ca reusesti cu ddt-ul
cristi.muresan
Asta ii eroarea ce apare pe clip, am fost la dacia service si nu stie tipul de acolo ce ii.
amadi
si daca o sterge reapare?

am gasit, este filtrul de particule. trebuie sa-i dea regenerare daca se mai poate. maxim 8 incercari. daca nu merge tre sa-l schimbi. nu te afecteaza la mers si nu are ce sa se mai strice.
ps: asta am inteles eu din manualul de diagnosticare. (pe care ar fi bine sa-l citesti tongue.gif )
cristi.muresan
Ii cu rosu, nu se poate sterge
amadi
am gasit, este filtrul de particule. trebuie sa-i dea regenerare daca se mai poate. maxim 8 incercari. daca nu merge tre sa-l schimbi. nu te afecteaza la mers si nu are ce sa se mai strice.
ps: asta am inteles eu din manualul de diagnosticare. (pe care ar fi bine sa-l citesti tongue.gif )
cristi.muresan
ultima regenerare am facut-o miercuri cu clipul si a fost totul ok. a ajuns la 0 grame de cenusa. poti sa imi trimiti ce ai gasit te rog sau un link catre manualul de diagnosticare.

amadi
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=127145&hl=

foloseste si tu functia search!!!
cristi.muresan
s-a rezolvat problema. am avut aseara drum Cluj - Mures si in turda s-a stins becul de la filtrul de particule.
Am avut becul de filtrul de particule ,mesajul de check injection iar singura problema a masinii a fost filtrul de motorina.
Am incercat sa fac regenerarea fdp la 60km/h dar nu a mers. Aseara am mers tot cu peste 100km/h pana in turda si a facut regenerarea.
Am observat ca in timpul regenerarii turatia la relantiv era aproape 1000rpm fata de 800rpm cat ii in mod normal. de acum o sa fiu atent cand opresc motoru sa nu il opresc in timpul regenerarii.
amadi
multumesc pt raspuns (si in numele colegilor de forum). smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.