Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frana de mana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
grigoras7
nu am gasit asa ceva pe forum asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti

frana de mana nu mai sta ridicata. daca o tin eu senzorul din bord se aprinde deci probabil merge. dar nu sta singura.

multumesc anticipat pentru ajutor
aqua
http://www.reno.ro/Reglare-frana-de-mana-t101055.html

o desfaci si vezi cauza, probabil pintenul s-a tocit sau nu mai e acolo
grigoras7
multumesc pentru promptitudine. urmeaza sa incerc . daca pintenul despre care spui nu mai este sau este tocit ce trebuie facut? unde il gasesc? il pot schimba eu?

multumesc inca o data
SorinCT
Din cate imi aduc eu aminte se poate inlocui. Daca nu, faci subansamblul bucati, cauti intai la dezmembrari si daca nici acolo nu da roade iti sudezi/pilesti tu unul singur.
chitsro
am o intrebare in legatura cu frana de mana ,se face tot prin placutele de frana spate sau prin tambur cceva?
cj98czh
Tot prin etrierii spate...
grigoras7
QUOTE(aqua @ 1 Jul 2010, 16:12)
http://www.reno.ro/Reglare-frana-de-mana-t101055.html

o desfaci si vezi cauza, probabil pintenul s-a tocit sau nu mai e acolo
*





gata, am rezolvat.
era un pic miscat pintenul am tras un pic de el si si-a revenit.
multumesc pentru indrumari. au fost super utile !!!!!
valikris2002
nu am inteles unde e pintenu, de vre-o saptamana patesc urmatoarea faza, ridic frana de mana si imi scapa 2-3 zimti inapoi sa ma exprim asa, nu ramane la nivelul la care o ridic eu se duce inapoi 2-3 zimti daca o avea asa ceva. de tinut tine insa o suspectez de ceva pe duca la ea. Precizez ca eu abuzez de frana de mana la fiecare stationare. Ideea ar fi ca defectul cred ca apare la mecanismul de blocare din maner, se poate repara ceva sau se schimba manerul cu totu?
SorinCT
Teoretic schimbi tot manerul si ansamblul respectiv. Practic, te uiti la tutoriale si vezi cum si-a reparat un forumist butonul buclucas.
grigoras7
QUOTE(valikris2002 @ 2 Jul 2010, 17:15)
nu am inteles unde e pintenu, de vre-o saptamana patesc urmatoarea faza, ridic frana de mana si imi scapa 2-3 zimti inapoi sa ma exprim asa, nu ramane la nivelul la care o ridic eu se duce inapoi 2-3 zimti daca o avea asa ceva. de tinut tine insa o suspectez de ceva pe duca la ea. Precizez ca eu abuzez de frana de mana la fiecare stationare. Ideea ar fi ca defectul cred ca apare la mecanismul de blocare din maner, se poate repara ceva sau se schimba manerul cu totu?
*


pintenul il gasesti atasat langa arcul care vine de la butonul de deblocare. trebuie sa fie langa zona cu dinti pe care se plimba si blocheaza frana.
SorinCT
Mai nou am si eu probleme cu pintenul ala, nu mai sta apasat de zimtii aia si nu face click de fiecare data cand ridic frana de mana.
Ma apuc sa curat zona sa nu fie din cauza mizeriei care s-a adunat pe acolo si nu mai lasa pintenul sa revina la pozitia apasata de zimti. Sper sa nu am probleme cu arcul din maner...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.