Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie si montaj Renault Megane 1.5 dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
balandragosstefan@yahoo.com
Stie cineva unde imi pot inlocuii distributia la un pret rezonabil?
SorinCT
Vezi ca e topic dedicat pentru distributie si revizie de 60.000. La orice service de incredere.
paul_pt
ma duc eu zilele astea so schimb la un service din pitesti . patronul este un pr mai vechi . piese + manopera 850 lei . a zis ca piesele o sa fie din germania cica . sau ceva de genu . in comparatie cu preturile de la renault .. daca e careva din pitesti si e interesat .. PM smile.gif
cgeorge
nu stiu de ce preturi ai auzit tu la renault sau la prietenu' tau patron din pitesti, dar eu am schimbat:
-curea distributie (contitech) + rola intindere (INNA) 280 ron
-curea alternator (contitech) 55 ron
manopera 150 ron

total 485 ron

tin sa mentionez ca e al doilea schimb.. am 120 000 + km
Catalinmodena
Pai si pe langa cureaua aia de alternator nu ai mai schimbat nicio rola?
cj98czh
Se vede treaba ca nu.... dar le va schimba in curand biggrin.gif
paul_pt
bine cgeorge smile.gif dar ai uitat sa schimbi pompa de apa sad.gif
cj98czh
QUOTE(cj98czh @ 5 Aug 2010, 15:09)
le va schimba in curand biggrin.gif
*


aqua
nu inteleg de ce mai continuati discutia aici, cand s-a spus clar ca exista un topic mare cat caru' despre revizii si distributie ... doar sa mai facem unul si iar sa cauti apoi in zece parti
paul_pt
am schimbat azi distributia la 71.000 km . cureaua era ca noua spre surprinderea mea . la fel si pompa de apa . deci m'am grabit .
SorinCT
Nu te-ai grabit. Nu degeaba la 60.000 sau la 4 ani se schimba. Daca s-a rupt ai belit-o rau de tot cu motorul, nu astepta sa te lase.
paul_pt
SorinCT . nu cred ca se rupea in urmatorii 25.000 km . un prieten cu un clio s'a dus de curand la renault sa faca revizia de 60 de mii si nu i'au schimbat distributia . au zis ca la 90 de mii . eum'am luat dupa cei de pe forum . am crezut ca la 60 de mii . trebuia sa mai astept . si inca ceva . un alt prieten a facut schimbul la 100 de mii sad.gif deci..
Cristi A
Distributia NU se schimba dupa cat de ferfelita este cureaua. Ea se schimba la un anumit numar de kilometri stabilit de catre producator in urma unui studiu de mentenanta pentru a afla cat poate duce SIGUR cureaua aceea si in cele mai rele conditii de exploatare.
Se prefera sa se schimbe inainte de a da semne de oboseala deoarece costul schimbarii este mic comparativ cu costul stricaciunilor ce ar rezulta in urma cedarii curelei.

Cureaua poate sa arate ca noua, dar crezi ca mai are aceleasi proprietati ca una noua ? elasticitate, tensiune etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.