Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitionare rovinieta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
sorin1983
As vrea sa stiu daca se specifica undeva treaba asta cu rovinieta atunci cand cumperi o masina sh si ai actele inca nefacute.
Adica eu trebuie sa ma duc la rar si la politie sa o inscriu pe numele meu. Pe talon e scris: Instrainat catre la data x, am fisa de inmatriculare, certificat fiscal(valabil parca 30 zile, cartea.
Asigurarea mi-am facut-o pe numele meu deja si vreau sa stiu daca trebuie sa fac si rovinieta avand in vedere ca schimb numerele sau pot sa circul cu ea 30 zile pana la inmatriculare pe numele meu fara sa primesc amenda.
DannyY
Pai ia-ti vigneta pe 7 sau 30 de zile.
Sau circula doar in oras sau pe DJ.
einstein1984
Rovinieta veche daca exista ramane valabila, ca e taxa pe masina nu pe propietar sau numere. Numerele rosii nu au nevoie de rovinieta (parca asa tineam minte).
sorin1983
De aia am intrebat si eu! Stiu ca atunci cand cumparai masina primeai nr rosii si puteai merge 30 zile fara rovinieta. Acum ca nu se mai radiaza eram curios cum e. Pentru ca logic eu am cumparat masina si am 30 zile sa o inmatriculez. Mi-e sa nu cumpar degeaba rovinieta acum.
Duyu
QUOTE(sorin1983 @ 22 Jun 2010, 13:44)
Stiu ca atunci cand cumparai masina primeai nr rosii si puteai merge 30 zile fara rovinieta.
*


Nu stiu daca nu cumva este mit chestia aia. Scrie pe undeva in lege asa ceva? Eu cand am cumparat masina, mi-am facut rovignieta din prima zi, pe baza seriei caroseriei...
argon
oricum iti trebuie rovinieta si dupa ce o inmatriculezi, de ce nu o iei pe un an ar fi ideeal, pe baza talonului vechi, ca oricum iti ramane valabila si dupa ce schimbi talonul/numerele, pe baza vin-ului, si scapi de o grija.
PaulT
Nu e un mit. Cand mi-am luat Lancer-ul am cumparat rovigneta la 28 zile de la ridicarea masinii, adica in momentul cand am inmatriculat-o si am pus numerele. M-a oprit si politia si nu a fost nici o problema. 30 zile poti circula oriunde in tara. Asta e la masini noi. La sh nu stiu daca e valabil.
sorin1983
Este si la Sh sau cel putin era. A fost asa la una din daciile pe care le-am avut. Pt ca dupa aia s-a trecut la neradiere, implicit lipsa numere rosii. Oricum imi fac rovinieta pe un an (am si la nubira si am avut la toate) dar de ce sa platesc inutil ma intereseaza. Pentru ca si asigurarea am facut-o pe numele meu deja si la nr scrie numere provizorii. Mai am 25 zile de mers cu actele vechi deci profit din plin.
Tamango
NU se mai dau numere rosii daca cumperi o masina sh deja inmatriculata. Se face doar transcrierea, vechea rovigneta ramane valabila.
argon
si cand fostul proprietar pastreaza numerele ce faci? cand ti le lasa, dar oricum vrei sa le schimbi, poti circula cu ele cele max 30 de zile, si le schimbi direct cu cele noi cand le iei, predand cele vechi la politie.
Tamango
Nu stiu cum e asta dar banuiesc ca fostul proprietar isi pastreaza COMBINATIA nu numerele in sine. Tu poti sa circuli cu ele pana la inmatriculare, el isi face altele.
sorin1983
Ne invartim in jurul cozii. Stie cineva ceva CONCRET de treaba asta sau se poate inchide?
UXE
Deci, masina inca nu este inmatriculata definitiv. Dupa ce termin cu inmatricularea, pot transfera cumva vechea vinieta pe noul nr de inmatriculare? Sau o iau de la capat cu o vinieta noua?
tatabobu
Alta masina - alta vigneta. Daca-i aceeasi masina dar numarul e schimbat, e asa:



QUOTE
9. Rovinieta isi pastreaza valabilitatea in cazul in care s-a schimbat numarul de inmatriculare?





In cazul utilizatorilor români care isi schimba numarul de inmatriculare al vehiculului, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea in conditiile in care in baza de date a autoritatii de inmatriculare este operata modificarea respectiva. Autoritatea de inmatriculare va asigura, pe baza de protocol, accesul zilnic al CNADNR - S.A. la baza de date cu modificarile privind schimbarea numarului de inmatriculare.
In cazul utilizatorilor români si straini, in situatia schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare sau tariful de trecere, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea numai in conditiile in care la emiterea acestora numarul de identificare al vehiculului a fost inscris corect.

In conditiile in care la emiterea rovinietei numarul de identificare a vehiculului nu a fost inscris sau nu a fost inscris corect, in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., in scris, efectuarea modificarii numarului de inmatriculare in baza de date a SIEGMCR. Pentru efectuarea modificarii utilizatorul se va prezenta la una dintre subunitatile CNADNR - S.A. cu urmatoarele documente:
a) cerere scrisa, conform formularului-tip care se regaseste pe pagina web a CNADNR - S.A.;
cool.gif cartea de identitate a autovehiculului in copie si originalul acesteia pentru verificarea conformitatii.
Solicitarea se verifica pe loc si, daca cererea este justificata, se efectueaza modificarea in baza de date.

Odata cu modificarea numarului de inmatriculare in baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atesta efectuarea modificarii si valabilitatea rovinietei pentru noul numar de inmatriculare, in doua exemplare, dintre care:
a) unul va fi stampilat de catre CNADNR - S.A. si va fi inmânat solicitantului;
cool.gif unul va fi semnat de catre solicitant si va ramâne la CNADNR - S.A.


De aici: http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=167
sorin1983
eu am ajuns la concluzia ca nu merita mers la cnadnr ... pentru 120 de lei pe an prefer liniste smile.gif
dupa ce termini inmatricularea te duci la primul peco(petrom sau omv nu stiu de aialalti dar lukoil sigur nu face) dai talonul si ceri rovinieta. daca iti da dupa seria de sasiu ca ai bine daca nu platesti 120 de lei si scapi de stres.
UXE
Voi ce intelegeti din raspunsul lor?


QUOTE
Prin urmare, dacă ați verificat nr. de identificare (seria de șasiu) înscris pe documentul de plată al rovinietei și este identic cu cel înscris în certificatul de înmatriculare, dumneavoastră nu trebuie să mai efectuați nici un demers.
De asemenea pentru a înlesni verificarea în teren a echipajelor mobile, vă recomandăm să aveți la dvs., o copie a cărții de identitate a vechiculului, act din care reiese schimbarea numărului de înmatriculare.
În baza de date a SIEGMCR rorovinieta poate fi găsită pe nr. de înmatriculare vechi deoarece pe acel nr. a fost achiziționată și nu va fi actualizat nr. de înmatriculare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.