Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema AMBREIAJ Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
K3NJIRO
Salut!

Este primul meu post, si cu toate ca am cautat, nu prea am gasit mare lucru despre acest issue.

De la inceputul anului am intrat in posesia unei astfel de automobil, la 200.000 de km, care se misca exceptional (1.9 Diesel, Echipare Privilege). A fost masina de firma, rulata pe Bucuresti - Ploiesti si foarte bine intretinuta.

La inceput, aceste modele au avut o problema, si anume, cursa ambreiajului nu era completa, si trebuia ridicat cu varful piciorului. Drept urmare, cei de la Renault au spus ca este de recomandat ca posesorii sa vina sa li se faca o ajustare. Aceasta a constat in adaugarea unui compensator, o piesa cu un arc fixata pe pedala de ambreiaj.

Ieri, la 208.000 km, am simtit niste clancuri ale pedalei, si pe seara mi s-a blocat ambreiajul la jumate - nu se mai ridica la maxim. Am mai apasat de cateva ori (bineinteles dupa ce am reusit sa trag masina pe dreapta) pana a picat jumatate din piesa respectiva (nu stiam ca este jumatate pana nu m-am consultat cu cei de la IPSO). Masina functioneaza si fara, dar as prefera sa nu mai trag de ambreiaj chiar si acel 1 cm in sus.

La IPSO am aflat ca piesa este de fapt un compensator, ca ar costa cam 10-20 RON si manopera 50 RON. Problema este ca nu o au pe stoc. A mai avut cineva o astfel de problema? Un link catre un post anterior este de ajuns.

Este posibil sa fie din cauza mea?... poate apas prea brutal pe ambreiaj sau aplic presiunea altfel decat trebuie? Sper sa mai gasesc piesa.

M-ar bucura sa aflu daca ma poate ajuta cineva care a mai avut cineva o astfel de problema pe la 200.000 de km. N-as mai vrea sa patesc asta si la 300.000, sau chiar mai inainte.

Va multumesc anticipat,
HT
tibirk
http://www.reno.ro/Nu-mai-deschideti-topic...ea-t136495.html Intrebarea se putea posta in topicul referitor la ambreiaj. Nu era nevoie sa se deschida tema noua.
http://www.reno.ro/Probleme-cunoscute-Laguna-t98582.html
garc3a2000
cu scuzele de rigoare ca dau sfaturi ,dar tibirik are dreptate.Vezi ca sunt deschise topic-uri pe tema asta,mai cauta .succes
K3NJIRO
Salut!

@tibirk: Probabil ca nu am cautat ca lumea. Trebuia sa pun mai multe cuvinte in string-ul de cautare. Multumesc oricum de info!

@garc3a2000: Nu e nicio problema! wink.gif

@ADMIN: Daca se poate sterge acest post, ar fi perfect! Am facut 'curatenie' si consider ca am pus unde trebuie post-ul, in link-urile date mai sus!

Toate cele bune!
HT
K3NJIRO
Salut din nou!

Am fost azi la service la Mach 1 (mai nou Mival Mach 1), acolo sub Sofitel, si le-am aratat piesa rupta, si mi-au facut constatare.

Drept urmare, trebuie sa platesc cam 665 RON, pt o pompa de ambreiaj. Cica ar trebui schimbata cu totul.

Am aflat dupa 2 minute dupa ce am adaugat postul ca manopera nu este inclusa in pret - 150 RON, separat. mad.gif

La mine in galerie se gaseste o poza cu piesa care mi-a picat: [attachmentid=1627631875]

Intrebare:
M-au jecmanit, sau chiar este necesar sa-mi schimbe toata treaba asta?

Ideea e ca vineri seara mi-a picat piesa. Sambata m-am intors din Ploiesti in Bucuresti... masina a mers foarte bine, si nu am avut probleme la viteze peste 140, si m-am mai miscat cu ea si prin Bucuresti. Am cam 208.500 km, cu revizia facuta la 200.000. Astazi mi-au spus ca nu prea isi dau seama cum am ajuns pana la ei cu masina si ca ar fi bine sa nu o mai folosesc pana nu-mi vine piesa.

[PS:] Am mai postat si pe alte doua topic-uri vechi, dar nimeni nu mi-a raspuns. Ma gandesc ca asa poate atrag atentia. Sper sa nu deranjeze pe nimeni acest lucru.
tibirk
Eu cred ca te-au cam jegmanit. Pt un arc al pedalei (problema dezbatuta pe larg aici pe forum) sa platesti cca 800 de lei..... Pt ce motiv sa-ti schimbe pompa de ambreiaj?
Sau poate nu am inteles eu bine problema expusa..
ardelut
Fratele meu roșu , te-a prins omul alb și te-a făcut . Ți-ai vândut calul pe mărgele ! Păi ce are de-a face pompa de ambreiaj cu ce ai tu acolo ?! Du-te , dacă nu-i prea tarziu , și ia-ți banii înapoi . După aia vezi prin topicurile menționate rezolvarea .
l_ewin
s ar putea sa nu poata sa ti faca piesa individual si atunci cumpara tot ansamblu e mai bine decat sa la schimbi asa pe rand. ca sa te coste mai ieftin iei la mana a doua. si ai terminat dar nu ti garantez.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.