Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Leasing vs credit bancar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
BZN
In ultimul timp tot mai multi au probleme in a achita ratele catre societatile de leasing sau banci. Din cate vad, chiar si aici pe forum, situatia in care poti ajunge in cazul in care nu mai poti plati leasingul e mult mai dificila. Care sunt avantajele fata de creditul bancar (pentru ca sunt destui care prefera aceasta modalitate de cumparare)?

Am un prieten care vrea sa cumpere un autoturism, situatia lui la aceasta data e stabila din punct de vedere financiar dar in timp pot intervenii situatii neprevazute...
k_vip
Eu inclin spre credit. Nevoi personale.
1. Nu esti obligat sa faci Casco la companii agreate de firma de leasing. Sau daca preferi, poti sa nu faci deloc...
2. Ai dobanda in general mai mica.
3. In cazul creditului devii posesorul masinii. Cu toate beneficiile. In cazul leasingului, devii proprietarul unui credit.
aleksanders
- creditul de nevoi personale are dobanda mult mai mare decat un credit special auto;
- in ambele situatii esti posesorul masinii dar nu o poti vinde pe perioada creditarii - practic girezi cu masina;
- indiferent de masina in primii ani este mai mult ca necesar un casco;

bafta in alegere
C a t a l i n
Girand cu masina, nu e obligatoriu casco? smile.gif
aleksanders
ba da- te obliga
BZN
Creditul de nevoi personale pica, are dobanda mare. CASCO oricum e necesar.
Intre credit auto si leasing eu as alege prima varianta insa prietenul nu s-a decis inca.
Ce avantaje sunt in cazul leasingului ca eu nu vad decat dezavantaje, mai ales in cazul in care ai probleme cu rambursarea ratelor. Bine, situatia trebuie evitata in oricare caz, dar la leasing e mult mai complexa problema.
xymzar
"Am un prieten care vrea sa cumpere un autoturism, situatia lui la aceasta data e stabila din punct de vedere financiar dar in timp pot intervenii situatii neprevazute.."

Doar pentru asta si merita credit, in cazul unor situatii neprevazute, cu banca te mai intelegi, faci o restructurare a creditului, reesalonare, etc, leasingul nu iarta.
Pe de alta parte societatile de leasing si daca vor nu pot fi "umane", dpdv financiar stau extreeem de prost.
Stiu una mare care se chinuie sa faca rost de un credit pentru supravietuire tongue.gif .
Nu vorbesc din auzite. wink.gif
C a t a l i n
Un alt aspect. Inteleg ca in cazul leasingului, se ocupa "ei" de toate actele, de inmatriculare, etc, iar tu platesti o taxa ( am inteles ceva de 150 euro).
In cazul creditului, cine umbla dupa actele necesare?

Si inca ceva, in cazul leasingului casco si rca sunt calculate pentru persoana juridica, deci sunt mai scumpe.

In cazul creditului sunt calculate pentru persoana fizica?
BZN
Cam mult 150 E. In cazul creditului bancar taxele sunt calculate pt persoana fizica. Astept pe cineva care achizionat un autoturism in leasing sa-mi zica si mie care sunt avantajele? Chiar nu inteleg de ce se apeleaza la astfel de societati...
C a t a l i n
Pai iti spun eu un avantaj: daca in cazul creditului trebuie sa umblu eu dupa acte, inmatriculari etc, prefer leasingul cu taxa aferenta.
BZN
Nu te contrazic, dar pe mine un astfel de argument nu ma convinge. E prea mare suma cheltuita ulterior in plus, pt o zi, maxim doua cat dureaza inmatricularea. De umblat, cam la fel, fie ca-i credit sau leasing (pentru acordare).
xcss
Cand am luat eu masina, la reprezentanta era angajat un nene care cu asta se ocupa, inmatriculare si tot tacamul, contra unei sume modice (120 de lei a fost, parca) platita la casa, cu factura. Singurul drum pe care l-am facut personal a fost la arhiva de garantii mobiliare.

Am uitat sa mentionez, e vorba despre credit auto.

...Si inca un edit: Desigur ca asta nu are nimic de-a face cu specificul creditului vs. leasing, dar voiam doar sa subliniez ca problema inmatricularii si a umblatului excesiv dupa acte se poate rezolva si altfel.
namidee
Ar putea fi mai leasingul mai convenabil pentru pesoanele juridice? Pentru persoane fizice chiar nu vad niciun castig.
b64chr
Eu, persoana fizica, am preferat leasingul din urmatoarele motive:
- dobanda ceva mai mica decat la credit auto
- aprobare in vreo 2 ore, practic in aceeasi zi in care am fost prima data la dealer am platit avansul si s-a facut comanda.

Treaba cu umblatul dupa acte pentru inmatriculare este doar o amanare, tot va trebui sa o inmatriculezi pe numele tau dupa ce termini leasingul.

In ce priveste asigurarile, conteaza detinatorul nu proprietarul, daca e leasing pe persoana fizica platesti preturi de persoana fizica.

Dezavantaje leasing:
- Ca sa iesi din tara iti trebuie acceptul lor. Teoretic, ca practic la vama nu-ti cere, dar nu poti fi sigur.
- Casco este intre soc. de leasing si asigurator, tu nu esti parte, nu ai nimic de spus, doar platesti.

later edit: A mai fost un avantaj cand am facut eu leasingul. Nu se raporta la Biroul de Credit si nici la Centrala Riscurilor Bancare. Asta mi-a permis ulterior sa mai pot face un credit de nevoi personale. Dar asta era anul trecut, nu stiu daca mai e valabil.
C a t a l i n
Multumesc.
PYTu
inca un dezavantaj la leasing este ca iti trebuie imputernicire de la societate pt orice reparatie...
barzafurioasa
Sunt multe avantaje si dezavantaje.Acum tu trebuie sa te gandesti care e mai bun pentru tine.daca vrei poti citi aici despre avantaje si dezavantaje la credit auto/nevoi pers si leasing.Destul de ok articolul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.