Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitionare Laguna
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
millian03
sunt pe cale de a achizitiona o masina laguna din 2001 .

e vorba de masina asta http://autovit.ro/renault-laguna-C13440276.html

am intrat aici sa va intreb ce trebuie sa verific maine cand ma duc sa o vad si daca pot verifica cumva intr-o baza de date dupa seria sasiului daca masina are actele in regula ,daca se poate inscrie si care ar fii taxa ?


seria sasiului : vf1bg0b0524590426
tip motor : gf4pc7

norma de poluare : euro 3
emisii CO2 :160
capacitate cilindrica 1783 cmc
luna/an de fabricatie : 08/2001


astept si eu sfaturi urgente de la cunoscatorii acestei marci.

va multumesc!
PMG_tr
taxa este aprox. 1300 euro....vezi calculatoare taxa pe google
millian03
da...asta zicea ca a fost cu ea la rar in bv si ca aia i-au scos taxa la 930 euro ...daca a scos o data numere rosii eu mai pot scoate pe inca 2 luni ,respectiv 2 numere?


am citit pe un alt forum ca as putea sa merg la rar pentru a verifica daca masina este furata ...si ca pe deasupra mai e si gratis.
ipiq
in halul asta au scazut preturile la lagune????? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
millian03
ajunge pe la vreo 4000


are o zgarietura pe usa din dreapta

ce ziceti?cum e cu numerele ?dupa ce scoti primele nr rosii tre sa mergi sa achiti taxa ca sa poti sa iti mai iei inca de 2 ori alte numere rosii?
andrei1
din cate stiu eu poti sa scoti de 2 ori numere rosii...asta daca masina nu a mai fost imatriculata in romania
espacern
@millian03=Dupa seria VIN masina este fabr.in 06/2001 cu cod de motor este F4P770 si model Privilege.
Taxa de poluare este de 5562 lei.
Inmatricularea te mai costa cam 400-900 lei (in functie de soc.de asigurare si perioada).
Ca alta optiune uite si aici:http://www.bestauto.ro/Default.aspx?Action=DetailView&Ad=1560635
Numai bine!
gruita2005
Mie din poze mi se pare suspect capacul de pe bara fata, cel unde remorchezi masina. Sigur a fost trasa masina pentru un anumit motiv. Cine stie?!
itadrian
Ca si masina din germania are kilometri mult prea putini. Pot fi si exceptii, bineinteles, dar nemtii se invart undeva la 30.000km pe an. Daca nu ti se poate dovedi kilometrajul, atunci poti sa consideri ca are cel putin 300.000km. Farurile sunt probabil xenon after-market pentru ca nu are spalator de faruri. In rest pretul mi se pare foarte in regula pentru modelul Privilege.
hellcat
Mie mi se pare mic pretul pentru o masina vanduta in Germania in stare buna.
2500 de euro din care scazi chel. de adus si profitul...ajungi sub 2000.
Sa fim realisti, exista posibilitatea sa aiba o problema ascunsa.
De vazut daca pe actele nemtesti e trecuta doar pentru export. Atunci sunt mari sansele sa fie o masina spre ex....inundata.
googlede

Salutare

De ce vi se pare mic pretul ? Eu am luat in ianuarie o laguna din 06.2001 1,9 dci 270000 km cu 3000 euro inmatriculata .

Merci
tibirk
QUOTE(hellcat @ 3 Jun 2010, 10:49)
Sa fim realisti, exista posibilitatea sa aiba o problema ascunsa.
*


Cu siguranta aceasta problema ascunsa este nr de km real (parerea mea este ca trece lejer de 300.000)
william
Taxa pana in 08.2010 este de 1303 Euro respectiv 5562 ron , iar din august 1135 Euro- 4849 ron ... La finante se tine cont de data inmatricularii ... Sper sa nu ai parte de surprize mecanice sau de orice alta natura . Stii cum se zice deschide ochii ca de nu deschizi buzunarul ...Un test clip te-ar scuti de unele nelinisti...
sano
tovarase millian03,

am dat acum click pe linkul pus de tine in primul post... si imi spune ca anuntul a expirat blink.gif

ciudat ...
ipiq
googlede: 3000 E inmatriculata diesel?????? ohmy.gif chiar daca are 270.000km mi se pare ieftin.
asta cu km putini pt Germania nu e lege. chiar alaltaieri am fost la Renault pt un test CLIP si le-am dat VIN-ul masinii, mi-au zis ca in aprilie 2006 a avut 76.000km (cu toate reviziile la reprezentanta). eu am luato la 78.000 in iunie 2006.
1. m-am bucurat ca are km 100% reali biggrin.gif
2. masina e din 2001. neamtul din 2001 pana in 2006 a facut 78.000 km. => 15.000km/an
googlede

ipiq , da , inmatriculata , diesel , am schimbat pe ea doar discurile de frana si parbrizul.

merci
millian03
QUOTE(tibirk @ 3 Jun 2010, 11:38)
Cu siguranta aceasta problema ascunsa este nr de km real (parerea mea este ca trece lejer de 300.000)
*




am achizitionat masina si nu se simt cei 300000 de km ...nici chiar cei 160000 pe care ii arata bordul ...volanul nu e foarte uzat..interiorul este curat...motorul merge impecabil ,totul e functional
william
Sa ai parte de ea millian... Si multi kilometri fara probleme smile.gif
millian03
multumesc mult.sunt foarte fericit ...nu se compara cu clio cu absolut nimic ..e superba.acum abia astept sa trec hopul cu prima inmatriculare...e ca o piatra de moara ce imi sta pe inima..nu am mai facut niciodata asta si nu stiu pe unde sa umblu.oricum.sa speram ca se rezolva repede.
tibirk
drum intins...ceea ce ti-am spus, ti-am spus din experienta....proprie si de pe forum. Normal ca nu se compara cu clio! Tinuta de drum e alta in primul rand, apoi confortul interior
bestmale
va salut pe toti, acesta este primul meu post pe forum.Vreau sa imi achizitionez aceasta laguna dar mi se pare suspect de ieftin si mai suspect mi se pare numarul de kilometri.Am vorbit la telefon cu proprietarul si spune ca masina o are de 2 ani in Romania si a facut doar 20000 de km cu ea.A spus ca nu are carte de service, voua cum vi se pare? As vrea sa merg la reprezentanta la renault cu ea dar nu stiu ce teste sa fac, v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu orice informatie.


Uitasem sa pun site-ul:D ":http://autovit.ro/renault-laguna-C13403419.html
sano
Colegu,

1. meri la rep renault si dai 150 lei si ii spui ca masina este de vanzare, sa iti spuna tot ce se poate despre ea: km, stare masinii [sa faca si ei un control acolo...]
2. sa te interesezi ce cauciucuri are si cat costa!!! poate iti da acum anvelope care arata cat-de-cat bine, insa gandeste-te ca peste 3-4 luni ai sa te pregatesti de iarna...
3. verifica [daca poti] cand au fo facute cauciucurile existente + rezerva
Arata bine masina si... nu e asa scumpa... vezi sa aiba si autorizatie pt acea folie!!!
bestmale
mersi pentru raspunsul tau prompt.Cauciucurile as vrea sa fie ultima problema, ma gandesc sa nu fi fost implicata in vreun accident, mi se pare suspect ca n-are carte de service..Deci asa o sa fac, o sa merg la reprezentanta la renault unde sper sa fiu informat corect.
sano
e suspecta treaba, asta e clar. Poate nu-s km reali. Eu insa m-am riscat si, de 30.000 km nu am avut probleme semnificative... La service mi-au spus ca masina [din franta] figureaza fara probleme in per garantiei, ultima data fiind vazuta pe la 55.000 km. Cand am schimbat prima data distributia, avea piesele originale pe ea...
Mult succes!



21 Jun 2010, 15:26:
aaaa ... inca o chestie: ca sa vezi urma de vopsitorie, uita-te la caroserie din toate unghiurile posibile, cu lumina cazand din toate directiile. Daca e sa fie ceva, va luci a riduri/celulita in coltul afectat.
Mai mult, daca barele au fost revopsite, verifica uniformitatea vopselei fix la capele [adica coltul/panta/linia ce sta deasupra rotii] DE obicei, acolo se vad imperfectiunile vopsitoriei in alta parte decat la "mama acasa".
sserban22
Masina la 20k, din afara , n-ai sa vezi, in plus nu are esp, nu are butoanele...., in anunt zice ca are.........verifica masina sa fie ok, mergi cu ea..........acum 2 ani pe aceiasi motorizare se cerea 6500€, n-am luat masina cu toate ca pretul era f bun pt perioada aia , pt ca avea pb, nu tragea motorul, fusese lovita , si altele...........asa ca fa ochii mari, preturile mici ascund ceva de obicei.
macsimus
are dreptate sserban22 in legatura cu optiunile, sunt cam unflate. De exemplu esp-ul, pilot automat- tot asa trebuia sa aiba buton si butoane pe volan, senzorul de parcare -nici senzorii nu se vad.
Bine nu asta e problema, sa fie masina buna asta conteaza, dar pe mine ma enerveaza foarte mult persoanele care unfla dotarile masini.
Referitor la pret, preturile mici de obicei sunt dubioase, dar in zilele noastre au scazut foarte-foarte mult preturile masinilor, si chiar si asa o sa observi ca masinile nu se vand( si nu ma refer doar la Renault )
gabize
Masina pare sa fi fost tractata, ii lipseste capacelul de pe bara fata de la sistemul de tractare. Lucrul acesta, impreuna cu lipsa ESP si pilot automat (desi sunt declarate), ar trebui sa te faca sa-ti pui semne de intrebare asupra credibilitatii vanzatorului.
Nu o cumpara decat dupa ce-i faci toate testele necesare intr-un service renault. Si daca nu se poate demonstra schimbarea distributiei (are 70000Km), trebuie sa iei in calcul si aceste cheltuieli, nu tocmai mici. Bafta!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.