Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fire din praguri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Axelinooo
excl.gif Salut !

Am cautat pe forum si am folosit si functia de cautare dar nu am gasit nimic legat de aceste fire !

Cand am desfacut pragurile interioare pe langa conducta de lichid parbriz pt luneta ( pe partea dreapta ),am dat si de 2 fire mufate, pe partea stanga 2 fata si fiind curios le`am gasit si pe partea dreapta!

De la ce sunt ! Stie cineva!
M`am gandit ca pot fi de la incalzirea scaunelor ( nu am ) - sa fie precablaj pentru ele ?

Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul!

Multumesc anticipat!
CRY 79
Firele alea au mufe neconectate la nimic? Se opresc acolo asa de odata? Nu imi pot da seama de la ce sunt, dara daca afli sa scrii aici sa stim si noi, ok?
Axelinooo
Acele fire nu sunt conectate !
Nu am masina de noua, poate au fost conectate sincer nu stiu!
Daca aflu cu siguranta voi spune!

Apropo cine le mai are? Sunt conectate la ceva?
R19/16v
Conductele de motorina nu trec prin masina.
Axelinooo
Ai dreptate a fost o scapare !
DRD
eu mi-am desfacut partea stanga si pot sa confirm ca nu am mufele alea.
R19/16v
Par a fi de la intrerupatoarele usilor... sau ceva asemanator. Un intrerupator, un senzoras... in schemele electrice nu le-am gasit.
19vik
Intrerupatoarele usilor sunt in usi si firele vin prin mufele de pe stalpi. Daca sunt numai pe fata, s-ar putea sa fie pentru intrerupatoarele trapelor din podea. E o idee... wink.gif o sa ma uit la mine daca le am... smile.gif
Axelinooo
QUOTE(R19/16v @ 29 May 2010, 23:23)
Par a fi de la intrerupatoarele usilor... sau ceva asemanator. Un intrerupator, un senzoras... in schemele electrice nu le-am gasit.
*





Nu cred ca sunt de la intrerupatoarele usilor deoarece am senzor pe fiecare susa ( pe masinuta ceasurilor de bord imi arata fiecare portiera care se deschide nu toate odata )

QUOTE(19vik @ 29 May 2010, 23:34)
Intrerupatoarele usilor sunt in usi si firele vin prin mufele de pe stalpi. Daca sunt numai pe fata, s-ar putea sa fie pentru intrerupatoarele  trapelor din podea. E o idee...    wink.gif  o sa ma uit la mine daca le am...    smile.gif
*




Poate sa aiba vreun senzor pentru trapele din podea :-? nu cred ca so obosit cei de la reno sa faca asa ceva + ca nu i`asi vedea rostu!

Multumesc de raspunsuri si mai astept!
smile.gif
R19/16v
Stiu unde sunt intrerupatoarele usilor, ma gandeam ca au existat si variante mai slabute cu intrerupatorul clasic pe stalp.
skorpio_bog
la acelasi lucru ma gandesc si eu, ca sunt firele de la contactele trapelor din podea (din cate vad in poze mufele respective sunt 2 la numar pe fiecare parte, exact ca si contactele de la trapele din podea). Daca ai lumini in usi e posibil sa fie de la trape. Uitandu-ma pe schema vad ca mufele care intra in contactul trapei sunt negre, cate 2 pentru fiecare trapa si firele sunt unul negru si unul gri.

Am atasat si schema:

1118,1119 lampile din usile fata
1520,1521 contactele din trapele din podea
1120,1121 lampile din usile spate
645 UCH
Hack
QUOTE(Axelinooo @ 30 May 2010, 11:34)
Poate sa aiba vreun senzor pentru trapele din podea :-? nu cred ca so obosit cei de la reno sa faca asa ceva + ca nu i`asi vedea rostu!
*


Si totusi a fost o vreme cand s-au obosit sa faca asa ceva wink.gif .
skorpio_bog
da, s-au obosit la primele megane. la facelift le-au scos, iar dupa un timp au scos si lampile din usi (reducere de costuri). Deci sigur mufele de care intrebi sunt de la trape. Verifica trapele daca ai switchurile respective montate sau nu, desi banuiesc ca daca ai mufele acolo ca in poze, nu ai montate switchurile din fabrica. Probabil masina ta a fost intr-o faza intermediara a reducerii de costuri specifica renault, adica ai cablajul tras dar nu ai piesa montata. Asa a fost si la mine cu lampile, aveam cablaj tras pana la stalpi dar nu aveam piesele montate (adica lampile in usi).
19vik
QUOTE(Axelinooo @ 30 May 2010, 11:34)
Poate sa aiba vreun senzor pentru trapele din podea :-? nu cred ca so obosit cei de la reno sa faca asa ceva + ca nu i`asi vedea rostu!

Multumesc de raspunsuri si mai astept!
smile.gif
*


Ridici capacul trapei (trapa ii spunem noi dar de fapt e compartiment de depozitare) si pe rama din podea, langa decuparea in care intra clema din capac, mai e una mai mare. Acolo vine montat intrerupatorul.
Rostul sunt de fapt doua:
1- cand ridici capacul sa cauti noaptea ce ai dosit pe acolo, se aprind lampile din usi biggrin.gif
2- daca iti intra vre-un... ceva sub capac sa deschizi topic nou ca sa intrebi de ce nu ti se mai sting becurile din usi icon_mrgreen.gif

Nici M2.1 nu au toate intrerupatoarele alea, depinde de echipare... eu nu am nici mufele.
R19/16v
Si care era scopul? Sa ai lumina in compartimentele de sub picioare?
M i h a i
asa a gandit francezu..cand ridici trapa sa se aprinda becurile de pe usi..am si eu mufele alea.becurile..tot ansamblu tongue.gif ..sunt mufele care intra in intrerupatorul din trapa..capacul actioneaza intrerupatorul...mie mi se pare o porcarie treaba asta..nu am nevoie de nici o trapa..mai ales un intrerupator acolo...etc..cand deschid usa se aprind becurile si asta este...este si incomod sa cauti in trapa cu usa inchisa si sa stai pe scaun..
Axelinooo
Va multumesc pentru raspunsuri!

Pentru a nu deschide un alt topic, mai am o mufa sub scaunul din stanga care cred ca nu e la locul ei!
Am cautat topicuri despre ea dar nu am gasit!
De la ce este?

Va multumesc frumos !
dan22y
Cred ca e senzorul ce comanda deschiderea in trepte a airbag-ului de la sofer.
Trebuie sa aiba un loc pe sina din stanga.

Am avut ceva treaba cu acest senzor si la Scenic 2. Uite aici ceva despre problema.
b76bgaarh
sigur masina nu a avut vreo dauna si a fost reparata pe genunchi?

firele alea din prag nu sunt de la airbagul cortina?

iar asta nu e de la senzorul de greutate din scaun, ala de face centura sa piuie?
dan22y
Nu cred sa aiba Meganul 2 senzor de greutate pt centura wink.gif , piuitul inceteaza cand pui centura. Fiind valabil doar la scaunul din stanga.
R19/16v
Nu pot fi amaratii aia de papuci pentru airbaguri.
In mod sigur sunt pentru trape, cum s-a spus mai sus.
Senzorul ala nu e de greutate ci de pozitie a scaunului.
Axelinooo
QUOTE(b76bgaarh @ 31 May 2010, 13:23)
sigur masina nu a avut vreo dauna si a fost reparata pe genunchi?

firele alea din prag nu sunt de la airbagul cortina?

iar asta nu e de la senzorul de greutate din scaun, ala de face centura sa piuie?
*




Din cate stiu eu masina nu figureaza cu nici un accident in bazele politiei!
Martorii de service + airbag nu imi erau aprinsi pana la ruperea pamblicii din blocul de lumini, dar dupa cum a spus "dan22y" in topicul sau cateodata cand miscam scaunul se aprindea service + airbag in bord cand trageam scaunul in pozitia initiala se stingea!



31 May 2010, 16:39:
Asa este cum a spus "dan22y" am pus mufa la locul ei acum!
Tin sa precizez la mine e pe sina din dreapta acel locas!

Am atasat poze cu locul unde vine mufa!

Va multumesc frumos tuturor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.