Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consuma ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
dannic
Va salut. Nu stiu ce se intimpla la laguna mea motor 1.6 16 valve benzinar an 1998 ca imi cam scade nivelul de ulei mai ales cind merg la drum lung.
Pe teava de esapament fumul nu pare a fi albastru si de curind am facut si Inspectia tehnica, iar pe motor nu se vad scurgeri de ulei.

cj98czh
Ce ulei folosesti si ce producator?
dannic
Pai pina la ultimul schimb am bagat castrol 5w40 si acum am valvoline 10w40 si tot asa s-a intimplat. Daca merg numai in oras consumul e mai mic.
cj98czh
Posibil semeringuri de supapa duse.... si ia baga Elf 5W40 sau 10W40 (ceea ce este si recomandat) si vezi daca mai consuma... se poate sa ai o surpriza placuta...
dannic
Inca o chestie ce am observat-o. Am fost la munte si in timp ce urcam in viteza a doua motorul dadea semne ca pierde din putere si trebuia sa schimb im treapa 1.
M i h a i
garnitura de la baia de ulei arata bine? incearca si cu elf..10w40...poate scapi mai ieftin..
bogdyMND
Chiar credeti ca alt ulei cu aceleasi caracteristici repara motorul? La ce mai trebuie mecanici atunci.

Spui ca fumul nu pare sa fie albastru? Dar scoate fum de vreo culoare?
Dc ar consuma ulei mult, ar scoate fum albastru in sarcina, la turatii mari sau frana de motor. Din masina nu cred ca se observa. Pune pe cineva sa se uite in timp ce treci pe langa.
zet105
Consuma ulei cam dupa cati km si cam cat?
Pe ce observi? Pe joja electronica pe cea manuala?
De exemplu mie imi papa cam 2 linii pe joja electronica si scadea si pe ce amanuala cam dupa 6000k.Dar nivelul era intre minim si maxim.
fabyan
De aceasi parere cu cj98czh, adica semeringuri supape. Ai fiert candva motorul sau ai rupt distributia vreodata? Cat ulei consuma si la cati km?
dannic
pai imi consuma cam trei litri cam la 9000km
stiu asta ca am mai completat
am avut o problema si a trebuit sa schimb chiuloasa
fabyan
E clar... schimba semeringurile la supape si eventual ghiduri supape (daca ai asa ceva). costa cam 2 lei bucata. S-ar putea sa ai nevoie si de garnitura chiuloasa pentru ca s-ar putea sa nu le poti schimba numai daca dai chiuloasa jos
dannic
CAM CIT MA COSTA SEMERINGURILE DE LA SUPAPE?
SI DACA NU LE SCHIMB IN AFARA DE CONSUM DE ULEI CE SE MAI POATE INTIMPLA?
fabyan
2 lei bucata x 16 bucati = 32 lei.
Nu se intampla nimic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.